Markéta Friedl "> Koupací sezóna zahájena: Jen ohřev vody v bazénu vás vyjde na vyšší tisíce korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koupaci-sezona-zahajena-jen-ohrev-vody-v-bazenu-vas-vyjde-na-vyssi-tisice-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Columbus Energy: Koupací sezóna zahájena: Jen ohřev vody v bazénu vás vyjde na vyšší tisíce korun

15. června 2023 | Columbus Energy
Autor: Markéta Friedl
Lidé se v uplynulém roce začali výrazně více zamýšlet nad tím, kolik energie, jaký spotřebič spotřebovává. S příchodem letní sezóny je proto dobré zaměřit se i na to, kolik energie bude vyžadovat provoz venkovního bazénu.

Kolik to tedy vyjde?

Podle odborníků ze společnosti Columbus Energy je potřeba na ohřátí 1 litru vody o 1 °C asi 1,16 kilowatt-hodin (kWh) energie. Přičemž voda z vodovodního řádu nebo ze studny dosahuje teploty okolo 10 °C. K ohřevu běžného bazénu o rozměrech 7 x 3 x 1,5 m na příjemných 25 stupňů proto bude potřeba 550 kWh energie. Při současných cenách elektřiny okolo 6 Kč/kWh první vytopení středně velkého bazénu vyjde přibližně na 3300 Kč. Tím to ale nekončí. Vodu je potřeba průběžně přitápět a filtrovat, protože téměř 90 % veškerého tepla se ztrácí z vodní hladiny. Za hodinu se z našeho bazénu může ztratit 3 až 6 kilowattů energie. Domácnost se tak během sezóny může dostat na desítky tisíc jen za ohřev vody v bazénu.

Petr Částek ze společnosti Columbus Energy upozorňuje na další faktory: „Během teplých dní vodu ohřívá slunce, v noci a chladnějších dnech naopak dochází k velkým tepelným ztrátám. Samozřejmě není potřeba bazén okamžitě po napuštění ohřívat na 25 stupňů, záleží na počasí a typu bazénu, ale ze zkušenosti je v českých podmínkách potřeba bazén průběžně dohřívat.“ Celková spotřeba energie může být vyšší, pokud se bazén ohřívá i na jaře a na podzim. Jak tedy bazén ohřívat a neutratit příliš peněz?

Nejúspornějším řešením je solární energie s tepelným čerpadlem

Bezkonkurenčně nejekonomičtější zdroj tepla pro ohřev vody v bazénu je kombinace slunce a teplého vzduchu. V českých podmínkách na to ale nelze spoléhat a většina domácností ještě bazén musí dohřívat. Možností je hned několik, nejčastěji se jedná o elektrický ohřev, který je ale zároveň nejdražší. Podle průzkumu agentury Behavio pro Columbus Energy používá elektřinu k ohřevu vody až 79 % domácností.

Nejekologičtější a nejúspornější způsob ohřevu přináší fotovoltaika s tepelným čerpadlem. Na jejich pořízení je možné získat dotaci až 365 000 Kč, a pokrýt tak polovinu nákladů. „V letních měsících je fotovoltaika díky dlouhým slunečným dnům nejvýkonnější. Když ji napojíte na tepelné čerpadlo, vyhříváte bazén v podstatě zadarmo. Vyrobená energie ze slunce míří na ohřev vody místo, abyste ji nevýhodně prodávali zpátky do sítě,“ vysvětluje Částek.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda funguje na principu odebírání energie přímo z venkovního vzduchu, přičemž získané teplo využívá pro ohřev vody. Ke svému provozu potřebuje malé množství energie. A tu lze zajistit právě pomocí fotovoltaické elektrárny. Zároveň se zvýší míra využití vyrobené elektřiny. „Pokud se zájemci rozhodnou pro instalaci tepelného čerpadla do již postaveného, zrekonstruovaného domu, je možné ho připojit ke stávajícímu topnému systému. Systém není náročný na údržbu a v rámci programu Columbus Care navíc klientům pomáháme od chvíle výběru vhodného systému, přes pomoc se získáním dotace, až po pravidelný servis a údržbu,“ doplňuje Částek.

Kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaickou instalací umožňuje zvýšit míru využití veškeré vyrobené elektřiny pro vlastní potřebu. Díky tomu je investice výhodnější, protože nevznikají ztráty související s dodáváním přebytečné elektřiny do sítě. Tepelné čerpadlo s topným faktorem 4,5 vyžaduje pro rodinný dům se čtyřmi členy odběr cca 2 400 kWh elektřiny ročně. Náklady na elektřinu pak může zcela pokrýt fotovoltaická elektrárna, která při běžné velikosti o 10 panelech vyrobí téměř 5 kWh elektřiny za rok. V létě navíc elektrárna často vyrobí víc elektřiny, než dům spotřebuje, a je proto výhodné vyrobenou elektřinou a tepelným čerpadlem vytápět bazén.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KM

Karla Majerová

31.1.2024 14:42
My na ohřev vody v bazénu používáme fotovoltaiku. Nedávno jsme si na něj ještě pořídili na internetových stránkách https://www.slidewood.cz/ nové zastřešení bazénu. Kromě ochrany před padajícím listím se hlavně nemusíme bát, že nám do něj spadnou děti při hraní. A konečně se nám do něj nechodí koupat náš milovaný pes.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist