https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-vydal-novy-dokument-ktery-rozsiri-uzemi-kde-bude-za-konkretnich-podminek-mozny-odstrel-vlku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Kraj vydal nový dokument, který rozšíří území, kde bude za konkrétních podmínek možný odstřel vlků

18. března 2024 | Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj vydal opatření obecné povahy nahrazující povolení výjimek na lov problémových vlků podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Dokument nabude účinnosti na konci března, 15 dnů od zveřejnění na úřední desce krajského úřadu. Odstřel problematických jedinců bude nadále až jako poslední možností.

„V loňském roce Královéhradecký kraj vydal jako první region ČR výjimku umožňující v případě potřeby odstřel problematických jedinců vlka obecného. Tuto výjimku nyní nahradí vydané opatření obecné povahy, které platí pro celé území kraje vyjma chráněných krajinných oblastí, národních parků, národních přírodních památek a rezervací. V našem regionu se vyskytují jedinci, kteří jsou méně plaší, a proto je nutné, aby krajská samospráva byla připravena na situaci, kdy veškeré snahy o zaplašení daného jedince nebudou mít účinek. Případný odstřel bude možný až jako úplně poslední možnost a týká se jen problematických jedinců,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek.

Jedinec bude jako problematický vyhodnocen v souladu s postupem uvedeným v Pohotovostním plánu, který společně vydalo Ministerstvo životního prostřední ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Na problematického jedince vlka budou nejprve použity operativně metody plašení, uspání jedince pomocí narkotizační látky, nasazení telemetrického obojku, transport mimo problémovou lokalitu.

Jako poslední možnost proběhne odstřel daného jedince na základě rozhodnutí pohotovostního štábu, jehož členy jsou zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, Policie ČR, Státní veterinární správy ČR a Českomoravské myslivecké jednoty.

Kraj vydal výjimku podle zákona o ochraně přírody krajiny loni v srpnu jako první v Česku. Vedla ho k tomu ztráta plachosti několika jedinců vlka v Podkrkonoší. Navazující výjimka vydaná podle zákona o myslivosti se týkala konkrétních 17 honiteb na Trutnovsku mimo území Krkonošského národního parku. Odstřel vlka v tomto režimu v kraji dosud aktivován nebyl.

Rozhodnutí vychází z dlouhodobého Programu péče o vlka obecného a z platného Pohotovostního plánu. Další podrobnosti a rady, jak se v případě setkání s vlkem chovat, lze najít na www.navratvlku.cz.

Královéhradecký kraj prosí veřejnost, aby případná pozorování hlásila buď na e-mail: stopy@selmy.cz, nebo na telefonní číslo 728 832 889 (kontaktní osoba: Mgr. Miroslav Kutal, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně). V každé takto zaslané zprávě je dobré uvést místo a čas pozorování, kontakt na pozorovatele a způsob atypického chování, případně připojit videonahrávku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist