https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krajske-integrovane-centrum-pro-nakladani-s-odpady-se-zacne-stavet-v-roce-2009-zpracovavat-by-melo-az-160-tisic-tun-rocne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Moravskoslezský kraj: Krajské integrované centrum pro nakládání s odpady se začne stavět v roce 2009, zpracovávat by mělo až 160 tisíc tun ročně

5. prosince 2005 | Moravskoslezský kraj
Memorandum o budoucí spolupráci a společném postupu při přípravě Krajského integrovaného centra využívání komunálních odpadů Moravskoslezského kraje dnes podepsali hejtman kraje Evžen Tošenovský, primátoři Ostravy Aleš Zedník, Opavy Zbyněk Stanjura, Karviné Antonín Petráš a starostka Frýdku-Místku Eva Richtrová.

Moravskoslezský kraj novou spalovnu odpadů pro širší region nutně potřebuje, plánované centrum by mělo být schopno zpracovat až 160 tisíc tun odpadů ročně – především z domácností v kraji. Mohlo by stát buď přímo na území města Ostravy (vytipovány jsou zatím lokality OZO Ostrava v Kunčicích a areál Švermy v Mariánských Horách) nebo na Karvinsku (předběžně areál bývalého Dolu Barbora), stavět by se mohlo začít v roce 2009, náklady se odhadují na cca 3 miliardy korun (spíše více). Časově: v roce 2006 bude zpracováno posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a podklady pro financování stavby, v roce 2007 projekt, 2008 žádost o podporu z pokladny EU ( předběžně by se spalovna měla vejít do programu spolufinancovaného ze 75% z prostředků unie), do roku 2011 by mělo být středisko v provozu.

Nepočítá se rozhodně s prostou spalovnou, ale centrum by mělo odpady zpracovávat na energii (elektřinu) a zbytky po spalování by také měly být dále použitelné – např. ve stavebnictví nebo k rekultivacím (výplně apod.). Je tedy reálné, že by si centrum na sebe mohlo vydělat a mohlo by tedy být spolufinancováno a následně provozováno i soukromým subjektem.

Dnes připadá na hlavu v MSK 300 kg odpadů ročně, končí většinou na skládkách.

Některé cíle v nakládání s odpady pro nejbližší léta – především pro obce:
* do roku 2012 by se mělo zvýšit využívání odpadů s upřednostněním recyklace na 55 % všech vznikajících odpadů
* materiálové využití komunálních odpadů by mělo být v roce 2010 na 50 % všech odpadů ( v roce 2001 se dále využívalo jen 18% )
* na skládky by se v roce 2010 mělo ukládat o 20% méně tuhých odpadů než v roce 2000
* snížit produkci nebezpečných odpadů v kraji do roku 2010 o 20% oproti roku 2000
* pro obce to znamená důraz na separaci, dotřídění, provoz sběrných dvorů, sběr nebezpečných složek komunálních odpadů – zejména je důležité dát přednost separovanému sběru papíru a lepenky, skla, plastů, kovů a vytvářet podmínky pro oddělené shromažďování biologicky rozložitelných odpadů, tak aby tyto nebyly součástí směsného zbytkového komunálního odpadu

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist