Monika Machová-Wittingerová "> Krajský úřad Jihočeského kraje dnes opět jednal o umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu JETE - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krajsky-urad-jihoceskeho-kraje-dnes-opet-jednal-o-umisteni-skladu-vyhoreleho-jaderneho-paliva-v-arealu-jete
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Jihočeské matky: Krajský úřad Jihočeského kraje dnes opět jednal o umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu JETE

8. dubna 2008 | Jihočeské matky
Autor: Monika Machová-Wittingerová, tel: 603 516 603
Krajský úřad Jihočeského kraje (který je v této věci stavebním úřadem) dnes opět jednal o umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu JETE.

Územní řízení bylo zahájeno v roce 2006 a sdružení Jihočeské matky jsou jeho účastníkem. Dokumentaci k územnímu řízení jsme prostudovaly a dnešního jednání jsme se účastnily. Musíme bohužel konstatovat, že v procesu povolování umístění skladu vyhořelého jaderného paliva nedošlo k odstranění závažných nedostatků, na které sdružení Jihočeské matky a další organizace (Calla, V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín) od začátku procesu upozorňují.

Dokumentace, která byla pro účely vydání územnímu předložena, není podle našeho názoru dostatečným podkladem k tomu, aby mohl stavební úřad kvalifikovaně rozhodnout.

Chybí zde především:
1.Konkrétní typ a výrobce kontejneru, ve kterých bude vyhořelé jaderné palivo skladováno. Samotná hala nepředstavuje žádnou bariéru proti případnému úniku radioaktivních látek. Podle stavebního zákona je nutno hodnotit stavbu (budovu skladu) a technologii (typ kontejneru) jako celek.
2.Vyhodnocení dopadů nadprojektové havárie skladu spojené např. s pádem velkého dopravního letadla.
3.Vyhodnocení možných dlouhodobých negativních vlivů skladu na životní prostředí a turistický ruch v případě, že do doby ukončení provozu skladu nebude vybudováno trvalé úložiště, kam by se vyhořelé palivo z tohoto skladu mělo převést v roce 2065.

„Žádáme proto krajský úřad, aby územní řízení přerušil, předložená dokumentace byla doplněna a znovu předložena stavebnímu úřadu a účastníkům řízení k novému projednání,“ říká Monika Machová – Wittingerová a dodává: “Domníváme se, že státní úředníci rozhodují a investor prosazuje stavbu, aniž by znali názor místních obyvatel.“

Občané obce Temelín totiž požadovali v roce 2004 vyhlášení místního referenda. Zastupitelé však referendum odmítli a stavbu skladu podpořili.
Proti výstavbě skladu se také svým podpisem petice, kterou zorganizovaly jihočeské nevládní organizace (Jihočeské matky a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí) vyslovilo přes 1700 občanů (především z okolí jaderné elektrárny Temelín).



Kontakt: Monika Machová – Wittingerová, tel.: 603 516 603

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist