Tomáš Salov "> Křinické mihule se vrací nad Horní splav - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krinicke-mihule-se-vraci-nad-horni-splav
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Křinické mihule se vrací nad Horní splav

10. září 2013 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
V národním parku České Švýcarsko proběhl na Křinici v uplynulém týdnu přesun kriticky ohrožených mihulí potočních. Správa parku odlovila 235 larev mihulí v oblasti Zadních Jetřichovic, které po přesunu byly vypuštěny na soutoku Brtnického potoka s Křinicí. Mihule se tak dostaly nad migrační překážku tvořenou jezem Horního Splavu[1] a mohou obsadit teritoria před touto přehradou. Mihule se v horních partiích toku Křinice kvůli jezu již nevyskytovaly.

“Z turistického hlediska stále potřebný jez Horního splavu na Křinici je překážkou, která mihulím i jiným rybám znemožňuje přirozenou migraci v rámci tohoto hraničního toku, pomoc ze strany člověka je zde proto žádoucí,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Larvy mihulí jsme přesunuli na místa nad jezem, kde dřívější monitoringy rybí fauny prokázaly jejich absenci.”

Populace mihule potoční v Křinici byla výstavbou jezu[2] usnadňujícího v minulosti plavení dříví rozdělena na dvě části. Mihule nad jezem postupně vyhynuly, značný podíl na tom mělo velké znečištění vody v Křinici před rokem 1989, způsobené vypouštěním průmyslových odpadních vod z podniků v Krásné Lípě. Populace mihulí pod jezem zůstala díky značné samočistící schopnosti toku zachována a je dnes dostatečně silná, aby ji zásah v podobě odlovu larev neohrozil. Díky přesunu se mihule mohou opět rozšířit na celý tok Křinice.

Přesun mihulí potočních je dalším z opatření projektu Podpora ohrožených autochtonních druhů ichtiofauny Českého Švýcarska, financovaného z operačního programu Životní prostředí. Kromě mihulí program pomáhá také lososům obecným, střevlím potočním, lipanům podhorním, ve stojatých vodách pak karasům obecným.


Poznámka:
[1] něm. Obere Schleuse
[2] První dřevěný jez byl postaven již v roce 1567, v letech 1816/17 byl nahrazen jezem kamenným.
Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist