Radek Drahný "> Krkonošské "luční komando" LIFE CORCONTICA opět zasahuje! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonosske-lucni-komando-life-corcontica-opet-zasahuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krkonošské "luční komando" LIFE CORCONTICA opět zasahuje!

18. dubna 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
S příchodem jara začala krkonošským horským loukám další sezona. Na první vypouštění ovcí, koz, krav a koní na pastvu si sice ještě budeme muset několik týdnů počkat, ale již nyní můžeme na loukách opět potkat skupinu pracovníků projektu LIFE CORCONTICA s pilami, křovinořezy a rýči. Jejich práce usnadňuje místním hospodářům započetí náročné péče o dlouhodobě opuštěné louky, která je nezbytná pro zachování jejich existence, a tedy mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů na nich rostoucích.

Hlavním předpokladem pro dlouhodobé hospodaření je bezlesá podoba luk. „Luční komando“ – skupina čtyř pracovníků zaměstnaných v rámci projektu LIFE CORCONTICA – letos kácením náletových dřevin vrátí „louku louce“ na přibližně 10 hektarech. Drobné výřezy probíhají na většině enkláv, rozsáhlejší pak na Husích Boudách, Klášterce, v Latově údolí, na enklávě Moravské boudy a Pod Šeřínem. Pařezy, které po kácení zůstávají, jsou na vybraných místech frézovány tak, aby nepředstavovaly překážku pro sekací stroje.

Dalším zásahem, který umožňuje snazší průjezd sečící techniky a omezuje při pastvě rozdupaná místa, je obnova povrchových vodních stružek. Původní obyvatelé je pročišťovali pravidelně, nyní jsou však velmi často zanešené a jejich okolí podmáčené. V letošním roce je v plánu obnovit asi 1 100 metrů stružek, a to převážně na enklávách Klášterka, Latovo Údolí, na enklávě Moravské boudy, v Sedmidolí a na Žacléřských Boudách.

Kromě zanesených stružek jsou také velkým problémem kameny vystouplé na povrch půdy. Při sečení kvůli nim dochází často k ničení či tupení sekacích lišt, křovinořezů či kos. Vystupující kameny byly dříve pravidelně snášeny do kamenných zídek a snosů, které dokreslují typický krajinný ráz mnoha enkláv. „Luční komando“ nyní prochází většinu enkláv a vysbírává kameny, které se za desítky let bez hospodaření na povrchu nahromadily. Ve větší míře bude letos kameny sbírat třeba v Latově Údolí nebo na Zadních Rennerovkách.

Ochranářský, zemědělský i krajinářský význam horských luk významně snižuje výskyt nepůvodních (invazivních) druhů rostlin. Jedná se především o šťovík alpský a lupinu mnoholistou (vlčí bob). Po zániku budního hospodaření nebyl zejména šťovík usměrňován kosením a pastvou, a mohl se proto začít nekontrolovaně šířit. Nyní mnohde vytváří jednolité porosty, které neumožňují růst ostatním bylinám. Proto bude výskyt šťovíku a lupiny potlačován na cca 20 hektarech, například na enklávách Dvoračky, Erlebachova bouda, Friesovy Boudy, Chaloupky a v okolí Moravské boudy.

Všechny zmíněné zásahy se dějí se souhlasem vlastníků pozemků. Po jejich dokončení se o pročištěné stružky a louky vyčištěné od kamenů a náletových dřevin stará příslušný hospodář. Ten také i nadále potlačuje výskyt invazivních rostlin.

Luční pracovní skupina bude na loukách pracovat až do podzimu tohoto roku.

Mnoho tradičních horských luk v Krkonoších zůstalo po odsunu místních obyvatel po 2. světové válce opuštěno. Ustalo tedy tradiční hospodaření, které od 16. století dávalo loukám jejich podobu a díky kterému byly květnaté a plné života. Od té doby se na nich pomalu začal rozpínat les a mnoho lučních enkláv tak částečně nebo zcela zaniklo. Louky procházely změnami i při pohledu „dovnitř“ – mnoho rostlin, nyní vzácných a ohrožených, bylo vytlačováno několika málo běžnými, konkurenčně silnými druhy. Louky tak pomalu začaly ztrácet význam jak pro ochranáře, tak pro místní zemědělce.

Projekt LIFE CORCONTICA si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky. Vedle stanovišť luk a pastvin projekt podporuje i jednotlivé druhy – hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), který se v současnosti vyskytuje pouze v Albeřicích, a rybku vranku obecnou (Cottus gobio), jejíž populace v krkonošských tocích stagnuje. LIFE CORCONTICA je realizován a spolufinancován třemi partnery – Správou KRNAP, Institutem aplikované ekologie DAPHNE a Ministerstvem životního prostředí ČR. Dárcem 75 % prostředků je Evropská komise v rámci programu LIFE+.

Více informací o projektu najdete na webových stránkách http://life.krnap.cz/ nebo na facebookovém profilu http://www.facebook.com/life.corcontica

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist