Iveta Jiranová "> Po 10 letech se vracíme do Všerub za bobry - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/po-10-letech-se-vracime-do-vserub-za-bobry
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Spolek Ametyst: Po 10 letech se vracíme do Všerub za bobry

20. ledna 2025 | Spolek Ametyst
Autor: Iveta Jiranová
Po 10 letech se vracíme do Všerub za bobry

Realizace mezinárodních projektů v Evropském zeleném pásu je pro Spolek Ametyst již význačnou záležitostí. Pomáháme propojovat a chránit jedinečnou přírodu v oblasti nejdelší ekologické sítě v Evropě, vyvinuté podél hranic bývalé železné opony, již od roku 2011.

Díky podpoře projektu BestBelt se vracíme k česko-bavorským hranicím na lokalitu v okolí obce Všeruby na Domažlicku, ležící v samém srdci středoevropského zeleného pásu. „Zde jsme před 10 lety společně s žáky z Kdyně a německého Arnschwangu zkoumali stopy bobra evropského a z nasbíraných dat realizovali QR kódovou naučnou stezku informující o životě tohoto kontroverzního druhu,” uvádí Iveta Jiranová, projektová koordinátorka.

Bobry a jejich stavební aktivitu na vodních tocích vnímá veřejnost často negativně, ale o jejich přínosu pro biodiverzitu a pro zadržování vody v krajině má malé povědomí. Přitom lze bobra považovat za tzv. deštníkový druh. „Biotopy, které bobr obývá nebo vytváří, jsou domovem mnoha dalších, často i vzácnějších druhů živočichů a rostlin s vyššími nároky na podmínky prostředí,” vysvětluje Vlasta Benediktová, odborná pracovnice projektu. V době klimatických změn se společnost začíná více věnovat důležitosti role bobra v krajině, proto chceme přispět ke zlepšení vztahu člověka k bobrovi zdokumentováním pozitivních vlivů jeho činnosti na životní prostředí.

„Naši přírodovědci provedou podél řeky Kouby a jejího přítoku u Všerub biologický průzkum. Do badatelských aktivit ve zkoumané lokalitě zapojíme i žáky místní základní školy. Společně porovnáme dopad činnosti bobra na krajinu Všerubska, se situací před 10 lety. Výsledky naší práce budeme prezentovat veřejnosti formou komentované vycházky, aktualizujeme dvojjazyčnou naučnou stezku a odborný dokument poskytneme příslušným úřadům,” doplňuje Jiranová.

Hlavní heslem celého projektu je propojení lidí a přírody - příroda nezná hranice. Díky naší dlouholeté spolupráci s německou organizací LBV-Zentrum Mensch und Natur rozšíříme propagaci tématu Zeleného pásu a přínosu bobra evropského pro krajinu i k našim sousedům. „Český projektový tým se sešel 12. prosince s projektovým partnerem z LBV, Markusem Schmidbergerem. Plánovali jsme společné workshopy, exkurze pro veřejnost a jarní setkání českých a bavorských žáků na bobří lokalitě,” dodává Jiranová.

Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie v rámci projektu BESTbelt - More power for the European Green Belt (Více síly pro Evropský zelený pás).
Kontaktní osoba: Ing. Vlasta Benediktová, benediktova@ametyst21.cz
Více informací o projektu budeme postupně zveřejňovat na stránkách Spolku Ametyst http://www.ametyst21.cz/bestbelt/. Podívejte se i na oficiální webové stránky projektu https://www.europeangreenbelt.org/bestbelt.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist