Eva Říhová "> Kulaté stoly Libereckého kraje propojily odborníky se studenty. Otevřely téma dopravy a energetiky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kulate-stoly-libereckeho-kraje-propojily-odborniky-se-studenty.otevrely-tema-dopravy-a-energetiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Kulaté stoly Libereckého kraje propojily odborníky se studenty. Otevřely téma dopravy a energetiky

11. července 2022 | Liberecký kraj
Autor: Eva Říhová, tel: 485 226 302, 770 168 322
„Před všemi nápady upřímně smekám a věřím, že se nevidíme naposledy. Rád s vámi budu na řešení problémů, které nás pálí, spolupracovat.” Tak se loučil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje se soutěžícími dubnového Liberec Ideathon 2002. Ještě před letními prázdninami tento slib zástupci Libereckého kraje společně s Agenturou regionálního rozvoje naplnili a se soutěžícími společně zasedli za kulatý stůl.

Ideathon před časem postavil před šedesátku studentů z Libereckého kraje čtyři výzvy, jak snížit zátěž na životní prostředí regionu. Řešily se úspory energií v budovách KÚ LK a TUL, dopravní situace v liberecko-jablonecké aglomeraci nebo využití otevřených dat, se kterými chce kraj intenzivněji pracovat v rámci své koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj.

Dva vítězné týmy si rozdělily devadesát tisíc korun. Porota následně ocenila další dva týmy zvláštní cenou dohromady třiceti tisíci korun. „Ideathon je důležitou součástí snahy o zapojení mladých lidí do řešení problematiky regionu. Výzvy jsou definovány tak, aby odpovídaly realitě a studentská řešení měla co největší šanci se uplatnit,” řekl na adresu Ideathonu Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Nápady vzešlé ze soutěžního klání se zástupci Libereckého kraje, Agentury regionálního rozvoje a projektu Smart Akcelerátor LK rozhodli společně rozvíjet na platformě kulatých stolů za účasti odborníků a studentů. V červnu se proto opět otevřela palčivá témata regionu. Poprvé zasedly za kulatý stůl pracovní skupiny k diskuzi o tématu dopravy, podruhé se probíralo téma energetiky. Především první z kulatých stolů přinesl díky účasti krajského koordinátora veřejné dopravy, společnosti KORID LK, velmi zajímavou dynamiku.

Studenti Technické univerzity, Obchodní akademie Liberec, SPŠSE v Liberci, Doctrina - Podještědského Gymnázia a dalších škol, sdíleli svůj pohled na funkcionalitu dopravní aplikace Idolka i na její propagaci, kterou společně identifikovali jako největší bolavé místo. „Vyslechnout si, jak na veřejnou dopravu nahlíží mladí lidé i to, jak by oni sami řešili její problematiku, je pro nás cennou zpětnou vazbou,” říká Otto Pospíšil, jednatel KORID LK. Výstupem druhého kulatého stolu na téma energetiky se stala především výzva, kterou do pléna vznesl Petr Dobrovský, jednatel Agentury regionálního rozvoje. „Na půdě kraje vzniká mnoho projektů, které mají do budoucna řešit energetické otázky dneška. Je zde ale něco, co můžeme udělat my všichni, tady a teď. Můžeme přestat energiemi plýtvat,” uzavřel setkání Petr Dobrovský a na to konto vyzval studenty, ať sami přijdou za svými pedagogy a řediteli s návrhy, jak snížit spotřebu energií ve školách.
Eva Říhová, tel: 485 226 302, 770 168 322
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist