https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kurovec-versus-sumava-aneb-vedci-versus-politici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro výzkum biodiverzity AV ČR: Kůrovec versus Šumava aneb Vědci versus politici

12. dubna 2011 | Centrum pro výzkum biodiverzity AV ČR
Spor o filozofii a použitou metodu boje s lýkožroutem smrkovým z podčeledi kůrovců, který stále intenzivněji napadá lesní porosty Národního parku Šumava, se v únoru značně vyhrotil. Nový ředitel parku Jan Stráský totiž oznámil, že proti tomuto škůdci je třeba tvrdě zasáhnout – kácením napadených stromů v dosud chráněných bezzásahových zónách a insekticidy. Odborná veřejnost takto radikální postup vesměs neschvaluje a vidí zde velké riziko zneužití „povoleného“ plošného kácení dřevařskou lobby, kdy by už nešlo ani tak o kůrovce, jako o zisky dřevařů a po nich i developerů. Vědci naopak prosazují hubení lýkožrouta pouze v zásahových oblastech, nikoli v přirozených lesích, a zcela zavrhují použití insekticidů. Navrhují též spojení bezzásahových zón, dosud roztroušených v enklávách uprostřed zásahových zón, do velkých celistvých území a mechanický boj proti škůdci jen za hranicí těchto pásem. Jak bude gradovat tato dramatická partie, při níž na přírodní „šachovnici“ Šumavy rychle ubývá smrkových „figurek“ s hustými zelenými větvemi?

Badatelé z Centra pro výzkum biodiverzity, které jakožto centrum excelence zastřešuje skupiny zabývající se biodiverzitou v rámci pěti ústavů AV ČR a tří univerzit a čítá celkem 115 vědců, proto vydali k této situaci své expertní stanovisko. Analyzují v něm kůrovcovou gradaci a nastiňují možnosti její regulace.

„Nejde zde jen o porosty smrku, ale především o celý unikátní a tisíci zpětnými vazbami vzájemně provázaný ekosystém, skládající se z obrovského množství mnohem nenápadnějších druhů, jakými jsou baktérie, houby, nejrůznější byliny a bezobratlí živočichové, kteří mohou být neodborným zásahem zničeni nebo významně poškozeni. Ztráta těchto nenápadných druhů by mohla mít vážné důsledky pro celý ekosystém...,” uvádí se mimo jiné ve stanovisku, které obsahuje i doporučení jak tuto svízelnou situaci kompetentně a s maximální ohleduplností k samotné přírodě řešit.

Své stanovisko ke „kůrovcové problematice”, včetně podrobných příloh, zveřejní Centrum pro výzkum biodiverzity na tiskové konferenci v úterý 12. dubna od 10 h v prostorách Botanického ústavu AV ČR na zámku v Průhonicích. Na TK bude představena i další výzkumná činnost tohoto badatelského pracoviště Akademie věd ČR a univerzit. Se zajímavými výsledky své práce vystoupí osm zástupců jednotlivých výzkumných skupin Centra.

Bližší informace:
Prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc., vedoucí Centra pro výzkum biodiverzity, pavel.kindlmann@centrum.cz
Ing. Jan Martinek, ředitel Odboru mediální komunikace AV ČR, martinek@kav.cas.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist