Miroslav Kutal "> Kvalitní půdu mohou pohltit další průmyslové zóny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kvalitni-pudu-mohou-pohltit-dalsi-prumyslove-zony
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha Olomouc: Kvalitní půdu mohou pohltit další průmyslové zóny

17. května 2009 | Hnutí Duha Olomouc
Autor: Miroslav Kutal, tel: 728 832 889

Nový technologický park v Olomouci – Slavoníně, který může vzniknout na základě již 16. změny územního plánu města Olomouce, se setkal s ostrou kritikou Hnutí DUHA a více než dvou stovek olomouckých občanů. Ti svými podpisy zplnomocnili ekologickou organizaci k zastupování v procesu změny územního plánu. Veřejné projednání proběhne v pondělí 18. 5. od 15:30 v budově Magistrátu města Olomouce na Hynaisove ulici.

Nesouhlas se zničením nejkvalitnější zemědělské půdy na Olomoucku podepsala také krajinná ekoložka Jarmila Měkotová a politolog Pavel Šaradín. Proti záměru se již dříve ohradil vedoucí agrární komory v Olomouci Miloš Porč [1].

Mezi zásadní námitky Hnutí DUHA patří:

  • Technologický a administrativní park vzniká na bezmála padesáti hektarech vůbec nejkvalitnější zemědělské půdy v okolí Olomouce
  • Již XVI. změna územního plánu je nekoncepční: probíhá v době, kdy samo město zahájilo proces tvorby zcela nového územního plánu. Takto závažný zásah do krajiny by měl být s občany řádně projednán právě v nově vznikajícím dokumentu.
  • Město ani žádný investor si u Úřadu práce v Olomouci neobjendal žádnou analýzu dopadu technologického parku pro zaměstnatost. Přínos celého projektu pro zaměstnanost je tak podle informací Hnutí DUHA pochybný :
    • O méně kvalifikovaná pracovní místa skladníků a řidičů v různých logistických centrech nebyl donedávna podle analýz Uřadu práce zájem – navíc uplatnění za minimální mzdu zde nacházejí spíše zahraniční dělníci [2].
    • Z průzkumu podnikatelského prostředí vyplývá, že podniky mají dostatečné prostory pro svůj další rozvoj a že některé plochy nabízejí k prodeji nebo k pronájmu [3]. Průzkum přitom probíhal v červenci a srpnu loňského roku, tedy na vrhcholu ekonomického boomu. Od té doby, kdy na Olomoucku přišlo o práci tisíce lidí, bude množství volných ploch pro rozvoj nadále přibývat.
    • Z provedných průzkumů i z dopadů ekonomické krize vyplývá, že velcí investoři nepřinášejí regionu dlouhodobou stabilitu pracovních míst. V Olomouci naopak postrádají podporu malé a střední firmy, především v oblasti služeb [3]. Takové prostory by ovšem bylo vhodnější situovat blíže centru než na slavonínskou periferii.
  • Veškeré pozemky patří soukromé stavební firmě GEMO, která je odkoupila jako zemědělské. Změnou územního plánu tak mnohonásobně zhodnotí své nemovitosti – na úkor zdravého životního prostředí.

Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc řekl:

Uvítali jsme, s jakou otevřeností a vstřícností představitelé města přistoupili k vytváření nového územního plánu. O to více nás překvapuje, že se teď narychlo snaží prosadit změnu stávajícího územního plánu, která má tak závažné dopady na krajinu a velmi kontroverzní přínosy pro zaměstnanost v Olomouci. Evidentně se jedná o prospěch pro jednu soukromou firmu na úkor kvalitní zemědělské půdy a zdravého životního prostřední v Olomouci.

Poznámky:

[1] Na hazardování s ornou půdou doplatíme. Olomoucký deník, 14.5. 2009: http://olomoucky.denik.cz/autor/daniela_tauberova_1428.html

[2] Analýza úřadu práce v Olomouci, červenec 2008: http://www.hnutiduha.cz/olomouc/data/docs/prum-zony/Analyza_urad_prace2008.doc

[3] Průzkumy podnikatelského prostředí si nechává zpracovat Statutární město Olomouc: http://olomoucko.certicon.cz/oblasti_news_detail.php?url_id=11

Miroslav Kutal, tel: 728 832 889
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist