Tiskové zprávy
Hnutí Duha Olomouc: Kvalitní půdu mohou pohltit další průmyslové zóny
Nový technologický park v Olomouci – Slavoníně, který může vzniknout na základě již 16. změny územního plánu města Olomouce, se setkal s ostrou kritikou Hnutí DUHA a více než dvou stovek olomouckých občanů. Ti svými podpisy zplnomocnili ekologickou organizaci k zastupování v procesu změny územního plánu. Veřejné projednání proběhne v pondělí 18. 5. od 15:30 v budově Magistrátu města Olomouce na Hynaisove ulici.
Nesouhlas se zničením nejkvalitnější zemědělské půdy na Olomoucku podepsala také krajinná ekoložka Jarmila Měkotová a politolog Pavel Šaradín. Proti záměru se již dříve ohradil vedoucí agrární komory v Olomouci Miloš Porč [1]. Mezi zásadní námitky Hnutí DUHA patří:- Technologický a administrativní park vzniká na bezmála padesáti hektarech vůbec nejkvalitnější zemědělské půdy v okolí Olomouce
- Již XVI. změna územního plánu je nekoncepční: probíhá v době, kdy samo město zahájilo proces tvorby zcela nového územního plánu. Takto závažný zásah do krajiny by měl být s občany řádně projednán právě v nově vznikajícím dokumentu.
- Město ani žádný investor si u Úřadu práce v Olomouci neobjendal žádnou analýzu dopadu technologického parku pro zaměstnatost. Přínos celého projektu pro zaměstnanost je tak podle informací Hnutí DUHA pochybný :
- O méně kvalifikovaná pracovní místa skladníků a řidičů v různých logistických centrech nebyl donedávna podle analýz Uřadu práce zájem – navíc uplatnění za minimální mzdu zde nacházejí spíše zahraniční dělníci [2].
- Z průzkumu podnikatelského prostředí vyplývá, že podniky mají dostatečné prostory pro svůj další rozvoj a že některé plochy nabízejí k prodeji nebo k pronájmu [3]. Průzkum přitom probíhal v červenci a srpnu loňského roku, tedy na vrhcholu ekonomického boomu. Od té doby, kdy na Olomoucku přišlo o práci tisíce lidí, bude množství volných ploch pro rozvoj nadále přibývat.
- Z provedných průzkumů i z dopadů ekonomické krize vyplývá, že velcí investoři nepřinášejí regionu dlouhodobou stabilitu pracovních míst. V Olomouci naopak postrádají podporu malé a střední firmy, především v oblasti služeb [3]. Takové prostory by ovšem bylo vhodnější situovat blíže centru než na slavonínskou periferii.
- Veškeré pozemky patří soukromé stavební firmě GEMO, která je odkoupila jako zemědělské. Změnou územního plánu tak mnohonásobně zhodnotí své nemovitosti – na úkor zdravého životního prostředí.
Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc řekl:
Uvítali jsme, s jakou otevřeností a vstřícností představitelé města přistoupili k vytváření nového územního plánu. O to více nás překvapuje, že se teď narychlo snaží prosadit změnu stávajícího územního plánu, která má tak závažné dopady na krajinu a velmi kontroverzní přínosy pro zaměstnanost v Olomouci. Evidentně se jedná o prospěch pro jednu soukromou firmu na úkor kvalitní zemědělské půdy a zdravého životního prostřední v Olomouci. Poznámky: [1] Na hazardování s ornou půdou doplatíme. Olomoucký deník, 14.5. 2009: http://olomoucky.denik.cz/autor/daniela_tauberova_1428.html [2] Analýza úřadu práce v Olomouci, červenec 2008: http://www.hnutiduha.cz/olomouc/data/docs/prum-zony/Analyza_urad_prace2008.doc [3] Průzkumy podnikatelského prostředí si nechává zpracovat Statutární město Olomouc: http://olomoucko.certicon.cz/oblasti_news_detail.php?url_id=11Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk