Karolína Šůlová "> Labské pískovce mají dva nové památné stromy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/labske-piskovce-maji-dva-nove-pamatne-stromy-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Labské pískovce mají dva nové památné stromy

1. října 2013 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Letos byly v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vyhlášeny dva nové památné stromy. Rostou na turisticky oblíbeném Kvádrberku nad nemocnicí v Děčíně [1]. V celé České republice je za památné označeno na 5200 stromů [2].

Dub červený, který byl letos v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vyhlášen, je pravděpodobně největším zdokumentovaným dubem červeným v České republice. Vysoký je 22 m, obvod kmene v 1,3 m nad zemí je 460 cm, odhadované stáří 120 let.

Druhým stromem je dub letní, nazývaný Schillerův dub. Je vysoký 23 m, obvod kmene v 1,3 m nad zemí činí 347 cm. Byl vysazen 27. dubna 1905 u příležitosti stého výročí úmrtí básníka Schillera. Iniciátor vysazení – zkrášlovací spolek – nechal tehdy na místě postavit pamětní kámen s nápisem „Schillereiche 1805-1905“. „Díky jubilejnímu roku 1905 je Schillerův dub jedním z mála památných stromů, u kterých je přesně známo datum jeho vysazení“, vysvětluje Petr Kříž, vedoucí Správy CHKO Labské pískovce a krajského střediska Ústí nad Labem.

Pojmenování dubu po Friedrichu Schillerovi (1759-1805) není ojedinělé. V roce stého výročí básníkovy smrti vysadili na Schillerovu počest také dub v České Kamenici. Byly po něm pojmenovávány vyhlídky, odpočívadla, studánky a lesíky. Památný rok 1905 (v německých oblastech se mu říkalo „Schillerjahr“) u nás dodnes připomínají Schillerovy pomníky na vrcholu Jedlové a před školou v Rybništi.

Poznámky:
[1] Nacházejí se blízko sebe v městském parku ještě před výstupem na Císařskou vyhlídku.
[2] Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v oblasti památných stromů metodicky podporuje orgány ochrany přírody, zajišťuje vedení památných stromů v ústředním seznamu ochrany přírody, pro pověřené obecní úřady zpracovává odborná stanoviska jako podklad pro vyhlašování památných stromů, rušení jejich ochrany. Správy CHKO přímo památné stromy vyhlašují, ruší jejich ochranu či vydávají souhlasy s jejich ošetřením. Návrh na vyhlášení stromu za památný strom může na příslušný orgán ochrany přírody podat kdokoliv.
Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist