https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/letosni-cenu-josefa-vavrouska-ziskal-uznavany-lesnik-a-zakladatel-krnapu-profesor-josef-fanta
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace Partnerství: Letošní Cenu Josefa Vavrouška získal uznávaný lesník a zakladatel KRNAPu, profesor Josef Fanta

5. června 2015 | Nadace Partnerství
Ve čtvrtek 4. června jsme v Praze slavnostně představili držitele prestižní Ceny Josefa Vavrouška pro rok 2014. Letošním laureátem se stal v konkurenci dalších 20 nominovaných lesník a profesor Josef Fanta, který zásadním způsobem ovlivnil debatu o správné péči o lesy v České republice a udržitelném hospodaření v nich a je neodmyslitelně spojen s osudy Krkonošského národního parku.

Profesor Josef Fanta stál roce 1963 za vznikem KRNAPu, po roce 1989 a třiceti letech emigrace mu park vděčí za obnovu imisemi zničených lesů. Cenu Josefa Vavrouška získal za celoživotní odborné prosazování metod péče o les nejen v chráněných územích s důrazem na přirozenou obnovu, za hlavní podíl na obnově lesa zničeného kyselými dešti v Krkonošském národním parku a za přenos zkušeností a poznatků ze zahraničí do České republiky.

Profesor Josef Fanta získal Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní odborné prosazování metod péče o les nejen v chráněných územích s důrazem na přirozenou obnovu, za hlavní podíl na obnově lesa zničeného kyselými dešti v Krkonošském národním parku a za přenos zkušeností a poznatků ze zahraničí do České republiky.

Kdo je Josef Fanta?
Josef Fanta byl tím, kdo během jediného roku 1962 připravil založení našeho nejstaršího národního parku, a tak mohl být Krkonošský národní park (KRNAP) vyhlášen 17. května 1963. Josef Fanta se tehdy stal náměstkem jeho prvního ředitele pro ochranu přírody a výzkum, než byl po srpnu 1968 z politických důvodů odvolán, načež skončil v nucené emigraci v Nizozemí.

Po návratu do vlasti v roce 1990 se seznámil s katastrofálním stavem krkonošských lesů, způsobeném imisemi z Černého trojúhelníku (zahynulo přes 5 000 ha krkonošských lesů, podobně jako lesy v Jizerských a Krušných horách). Poté se zásadním způsobem zasloužil o to, že nizozemská Nadace FACE zaplatila obnovu krkonošských lesů s cílem podpořit následnou přirozenou obnovu a přiblížení lesů v Krkonoších přírodě blízkému stavu v hodnotě téměř jedné miliardy korun. Po úspěšné realizaci záchranného programu, k jehož přijetí by nedošlo bez podpůrného projektu vypracovaného předtím J. Fantou a jeho kolegy z Univerzity v Amsterdamu, byl Krkonošský národní park vypuštěn ze seznamu ohrožených národních parků.

Profesor Josef Fanta zásadním způsobem ovlivnil odbornou i veřejnou debatu o správné péči o lesy v České republice, nejen v chráněných územích s důrazem na jejich přirozenou obnovu.


Co říkají o Josefu Fantovi české osobnosti?
„Pro Krkonoše a Krkonošský národní park je Josef Fanta opravdu asi nejzásadnější osobností. Národní park založil. Nezanevřel ani poté, co ho tehdejší vládci donutili opustit nejen Krkonoše, ale i vlast, a poté, co se mohl vrátit, zásadním způsobem znovu přispěl k záchraně krkonošské přírody - jen díky němu se do Krkonoš nasměrovala Nadace FACE, díky níž se krkonošské lesy mohly začít vzpamatovávat z imisní katastrofy osmdesátých let. Jsem nesmírně rád, že Josef Fanta se z Krkonoš neztratil dodnes. Konzultujeme spolu, povídáme si, podílí se na práci Rady KRNAP. To, že profesor Fanta získal Cenu Josefa Vavrouška je pro mě obrovská radost a zadostiučinění. Josef Fanta si ji nepochybně zaslouží. A myslím, že i Josef Vavroušek by mu k ní byl rád gratuloval.“
Jan Hřebačka, ředitel KRNAPu

„Josef Fanta je člověk příkladný – zásadový s obrovským nadhledem. Síla, se kterou i přes zdravotní problémy pomáhá přírodě, vyvolává obdiv a úctu. Svou autoritou má vliv na celou generaci lesníků a ochránců přírody.“
Jaromír Bláha, expert Hnutí DUHA

„Velmi oceňuji, že se po 20 letech v Holandsku vrátil zpět do Československa, aby zde využil svých odborných znalostí pro zlepšení situace, např. v NP Šumava – kde bohužel nebyl jeho vstřícný přístup přijat. V poslední době sleduji, jak se snaží upozornit na devastaci české krajiny a zejména vysvětlit politikům, že péče o krajinu by měla být řízená, podobně jako např. v Rakousku. Velmi oceňuji jeho energii, jak se trvale snaží péči o krajinu v ČR zlepšit.“
MUDr. Radim Šrám, DrSc.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist