Ing. František Šulgan "> Lhostejnost za naše peníze - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lhostejnost-za-nase-penize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Lhostejnost za naše peníze

4. dubna 2006 | Strana zelených
Autor: Ing. František Šulgan, tel: 774 652 299
Strana zelených je znepokojena iniciativami OKD a.s., přestože na Dolu Frenštát platí tzv. konzervační režim. Důlní společnost podává opakovaně požadavek na ražbu asi kilometr dlouhé štoly. Největším problémem je ale chování pracovníků Obvodního báňského úřadu v Ostravě. Pracovníci tohoto úřadu v polovině března letošního roku opět vydali povolení k ražbě štoly, přestože v rámci řízení vznesli orgány státní správy, samosprávy a NNO na 12 stran připomínek a námitek. Pracovníci úřadu ignorují stanoviska těchto institucí a drzým a arogantním způsobem hrubě porušujícím základní pravidla správního řádu a zákonů České republiky.

Strana zelených je šokována takovýmto postupem orgánu státní správy a bude požadovat prošetření celé záležitosti a potrestání pracovníku tohoto úřadu, kteří se tímto případem zabývají. Na postup jmenovaného úřadu se obec Trojanovice a město Frenštát pod Radhoštěm byly nuceny obrátit v září 2004 až k soudu.

Strana zelených bude požadovat přehodnocení postavení Českého báňského úřadu v právním řádu České republiky, novelu horního zákona a zákona o trestní odpovědnosti firem při poškozování životního prostředí.

Ing. František Šulgan, volební lídr Strany zelených ve Zlínském kraji
Tel. 774652299, e-mail sulgan@valachnet.cz

Věra Jakubková volební lídr Strany zelených v Moravskoslezském kraji
Tel. 721632058, e-mail vera.jakubkova@vitaova.cz

Poznámka:
Důl Frenštát byl postaven v osmdesátých letech, jako symbol komunistické éry, kdy byla Česká republika prezentována jako „kovárna Evropy“. Vše se konalo za dohledu a účinné pomoci sovětských expertů. Dobývací prostor o rozloze 63 km2 byl situován v oblasti Frenštátska a zasahuje do katastrů 11 obcí a měst. Zásoby černého uhlí byly vypočteny pouze na základě vrtného průzkumu z povrchu. Asi dvě třetiny dobývacího prostoru zasahují na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Je zde dobře zachovalá příroda a krajina, velké množství chráněných rostlin a živočichů včetně velkých šelem jako je rys, vlk nebo medvěd. Při vstupu do Evropské unie dostalo toto území další ohodnocení a to jako území evropsky významné přírodní lokality Beskydy. Punc kvality podtrhuje skutečnost, že téměř polovina území dobývacího prostoru je součástí významného ptačího území rovněž evropského významu. Realizací takovéhoto záměru by byly značně poškozeny všechny složky životního prostředí (voda, vzduch, lesy, příroda a krajina). Negativní dopad by se projevil v sociální oblasti i v ekonomice obcí a měst. První pokus o zahájení těžby černého uhlí v roce 1997 nevyšel.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist