https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/liberecky-kraj-podal-spravni-zalobu-proti-rozhodnuti-uradu-pro-ochranu-hospodarske-souteze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Liberecký kraj podal správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

29. srpna 2018 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307
Liberecký kraj podal dne 21. srpna 2018 správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Reaguje tak na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v záležitosti majetkové účasti kraje ve společnosti zajišťující autobusovou dopravu.

Úřad zamítl s konečnou platností krajem podaný rozklad v březnu tohoto roku proti rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zakázal kraji nakoupit akcie ve společnosti ČSAD Liberec mimo zadávací řízení. Podáním rozkladu chtěl Liberecký kraj získat jasné stanovisko ÚOHS. Koncem června dostal kraj rozhodnutí, že rozklad byl zamítnut a platí prvoinstanční rozhodnutí, rozhodl se proto podat správní žalobu.

„Liberecký kraj podal správní žalobu proto, že nesouhlasí s domněnkou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že akcie je věc stejně jako třeba papír do kopírky, který se dá koupit v libovolném množství od různých dodavatelů, a že jeho nákup by se měl soutěžit ve veřejné zakázce,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj nemůže pokračovat v krocích, které by vedly k nabytí akcií obchodní společnosti ČSAD Liberec, a.s. a závodu nebo části závodu společnosti ČSAD Česká Lípa a.s., ani společnosti BusLine a.s., která postup kraje u ÚOHS napadla.

Liberecký kraj však využil své zákonem dané možnosti podat proti rozhodnutí správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Žaloba byla zpracována zadavateli a odborníky, kteří nabídli Libereckému kraji svou pomoc, neboť se jedná o zásadní a precedentní otázku s dopadem na vztahy mezi samosprávami a obchodními společnostmi.

„Ročně jde z krajského rozpočtu na zajištění autobusové dopravy 330 milionů korun. Pokud bychom získali většinový podíl ve společnosti, která ji provozuje, případně založili vlastního autobusového dopravce, mohli bychom lépe kontrolovat další investice,“ dodala statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.
Filip Trdla, tel: 485 226 307 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist