Karolína Šůlová "> Losos se vrací - ale na jak dlouho? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/losos-se-vraci-ale-na-jak-dlouho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Losos se vrací - ale na jak dlouho?

16. dubna 2004 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Dnes začíná sezóna lovu ryb na pstruhových revírech. Rybáři v severních Čechách v povodí řek Kamenice, Ploučnice a Ohře se mohou od roku 1999 setkat i s lososem obecným, který se do našich vod vrací po bezmála padesátileté přestávce. Na návratu této ryby se podílí Český rybářský svaz, Agentura ochrany přírody a krajiny a Ministerstvo životního prostředí – vysazen byl už více než milión kusů rybího plůdku. Úspěšný projekt je ale ohrožen plány na výstavbu dvou plavebních stupňů na dolním Labi [1]. Ty by nenávratně poškodily cenný ekosystém řeky, unikátní v evropském měřítku.

„Jezy by vytvořily pro lososy migrační překážky a znemožnily také jejich rozmnožování přímo v hlavním toku Labe. Bahnité náplavy, které kvůli pomalejšímu proudění vody vzniknou, zanesou totiž štěrkový substrát, na němž se lososi mohou vytírat“, komentuje riziko stavby ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny Martin Dušek.

Předpokladem úspěšného návratu lososa obecného do našich vod je především podstatné zlepšení kvality vody v Labi, ke kterému došlo po roce 1989. Hlavní zásluhu má však cílená podpora prováděná vysazováním mladých ryb (tzv. plůdku), kterou zajišťuje územní výbor Českého rybářského svazu v Ústí nad Labem za dotační podpory Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Celkem již bylo vysazeno do vod severních Čech 1 081 000 ks plůdku lososa obecného, což si vyžádalo celkové náklady ve výši 6 924 630 Kč, z nichž Ministerstvo životního prostředí přispělo prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky částkou 4 622 835 Kč. První dospělí lososi byli potom zjištěni v říčce Kamenici v roce 2002. Lovit tyto ryby ale rybáři nemohou, protože jsou celoročně přísně chráněny.

Kontakt:
Martin Dušek, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny, tel: 724166133

Poznámky:
[1] O tom, zda veřejný zájem na výstavbě jezů převažuje nad zájmem chránit unikátní přírodu, by měla v nejbližších týdnech rozhodovat vláda. Ministerstvo životního prostředí totiž pro stavbu v listopadu 2003 neudělilo výjimku z ochranných podmínek kriticky ohrožených živočichů a rostlin. Ke stavbě bylo vydáno nesouhlasné stanovisko EIA (hodnocení vlivů stavby na životní prostředí). S umístěním stavby na území CHKO nesouhlasí ani správy obou postižených chráněných krajinných oblastí – CHKO České středohoří i CHKO Labské pískovce. Se stavbou nesouhlasilo též saské i německé spolkové životního prostředí, Národní park Saské Švýcarsko a další instituce. Stavba by nenávratně poškodila přírodu středního toku Labe, unikátní i v evropském měřítku. Ohrozila by 41 druhů chráněných živočichů a rostlin, které se vyskytují v doprovodných ekosystémech řeky Labe.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist