Radek Drahný "> Lupina – krásná a nebezpečná - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lupina-krasna-a-nebezpecna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Lupina – krásná a nebezpečná

9. července 2024 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Území Krkonošského národního parku se v tuto dobu na mnoha místech doslova modrá. Může za to lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá též jako vlčí bob mnoholistý. V České republice je zařazena na seznam invazních druhů rostlin, jež mají rozsáhlé dopady na ekosystémy. Laici se tedy těší její krásou a odborníci mají těžkou hlavu, jak zdlouhavý boj nad ní vyhrát.

Tato bylina pochází ze západu Severní Ameriky. Vyrůstá brzo na jaře a díky rozkladitým listům zastiňuje rostliny v nejbližším okolí. Obvykle kvete od června do pozdního léta. Květenství tvoří mnoho dlouhodobě životaschopných semen. Rostlina se rychle šíří a vytváří zapojené porosty. Roste v trsech a produkuje velké množství biomasy. Kvůli obsaženým alkaloidům ale není vhodné lupinu zkrmovat zvířaty. Vzhledem k symbióze s hlízkovými bakteriemi je schopna vázat vzdušný dusík a měnit půdní živinové poměry. Původní druhy rostlin, mnohdy vázané na půdy s nižším obsahem živin, jsou z takových lokalit vytlačovány konkurenčně zdatnějšími trsnatými travami a ruderálními druhy rostlin, kterým úživnější půdní poměry naopak vyhovují. Obecně lze říci, že plochy kvůli výskytu lupiny druhově chudnou. Potlačuje drobné druhy a k růstu může naopak podpořit například kopřivy, bršlice, nebo šťovík. Právě tento jev představuje hrozbu pro přírodně cenné biotopy.

Proto letos Správa KRNAP vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin. V prvních dvou letech bude zájmové území ve východních Krkonoších (k. ú. Pec pod Sněžkou, Velká Úpa I a II, Dolní Malá Úpa a Horní Malá Úpa). Toto území detailně zmapujeme a se získanými informacemi budeme dál pracovat při likvidaci lupiny. Na základě dat z minulých let jsme oslovili vlastníky pozemků s žádostí o součinnost při tomto mapování a následné likvidaci. V terénu se už nyní můžete setkat s pracovníky Správy KRNAP, kteří s likvidací na některých pozemcích již započali. Na zbytku území národního parku bude probíhat mapování výskytu s ohledem na personální kapacity.

Budeme rádi za informace o výskytu lupiny i dalších invazních rostlin v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře (pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny – abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření). Děkujeme!


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist