https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/malir-stravil-stovky-hodin-v-ceske-divocine-obrazy-ted-pomohou-jejimu-rozvoji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Malíř strávil stovky hodin v české divočině, obrazy teď pomohou jejímu rozvoji

23. května 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Po celých dvanáct měsíců měnil herní grafik Petr Mores svůj pracovní počítač za pastely, barevný papír a malířský stojan. Za každého počasí vyrážel do terénu poznávat místa, která se mohou stát novými ostrovy české divočiny. Při tom je kreslil a nyní část svých obrazů věnoval do on-line aukce. Lidé si mohou vybírat a obrazy dražit až do příštího pondělí, tedy do 29. května, na adrese www.hnutiduha.cz/aukce. Vyvolávací ceny začínají od 1 500,- korun. Autor tak chce díky obrazům sdílet svůj osobní prožitek divoké přírody u nás a podpořit její rozvoj.

Dražící mohou vybírat z deseti obrazů nakreslených v Litovelském Pomoraví, v Chřibech a v okolí Makyty v Javorníkách. U každého obrazu pak zájemci najdou i osobní příběhy autora, které se ke vzniku obrazů pojí. Každý tak má možnost získat svůj vlastní kousek české divočiny a inspirovat se k poznávání a vlastnímu prožitku unikátního místa. Konkrétní tipy na výlety mohou lidé najít na webu www.ceskadivocina.cz nebo v průvodci, jehož elektronickou verzi mohou zcela zdarma získat na http://ceskadivocina.cz/ostrovy.

Umělec chce svým dílem upozornit, že divokou přírodu nemusíme hledat jen v tropických pralesích či za polárním kruhem, dokonce ani v jádrových územích národních parků. Kousek divočiny se nachází v každém okrese. Obrazy Petra Morese zachycují nejen místa, ale i proměny české přírody, procesy, které jsou pro divočinu nepostradatelné - ta vzniká totiž právě na místech, kde je přírodním procesům dán volný průběh, kde je možné přírodní kreativní proces sledovat v jeho celistvosti. Lidé ji mohou najít všude tam, kde příroda měla a má dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Novými ostrovy divoké přírody v naší krajině mohou být místa vytipovaná odbornou studií, kterou zveřejnilo Hnutí DUHA v červnu loňského roku [1] a která autor navštívil.

Pro neziskové organizace je podobná spolupráce založená na osobních vztazích s podporovateli velmi významná. Spolupráce a pomoc totiž nemusí přicházet jen v podobě finančních darů, ale také ve formě konzultací v odborných tématech, pomoci při rozvoji osobních dovedností nebo takzvaného ambasadorství. Například v prosinci loňského roku se další z podporovatelů Hnutí DUHA Roman Hřebecký zavázal, že uběhne 80 kilometrů na podporu ochrany rysů v naší krajině. A uběhl je [2]. Plenérový malíř a filantrop Petr Mores věnoval kampani Hnutí DUHA stovky hodin práce. Příští týden se navíc vypraví do Oucmanic, kde povede benefiční kurz malby v přírodě.

Petr Mores vystudoval angličtinu a filozofii na Masarykově univerzitě, ale už šestnáct let pracuje jako grafik a animátor v oblasti počítačových a mobilních her. Pracoval v českých, německých a švédských studiích a podílel se na vývoji vysoce ceněných titulů, například na sériích Vietcong a Crysis. Mimo to vytvořil s bratrem Pavlem ekologicky zaměřenou autorskou aplikaci Inner Garden pro OS Android, kterou si dosud stáhly 2 miliony uživatelů. Je také dárcem Hnutí DUHA a svými obrazy se zapojil i do kampaně Česká divočina. Když nemaluje, jezdí na kole nebo chodí pěšky po přírodě, kde hledá témata pro své obrazy, a to v každém ročním období a za každého počasí [3].

Petr Mores, autor obrazů, filantrop a podporovatel Hnutí DUHA řekl:
"Divočina dává umělci ten nejlepší příklad svobodné, nespoutané, a přece svrchovaně účelné tvořivosti, která směřuje k rovnováze a řádu, tedy příklad toho, čím by mělo být i umění. Na projektu jsem strávil stovky hodin práce také proto, že Hnutí DUHA dlouhodobě velmi důvěřuji a vím, že pracují pro českou přírodu s nepřekonatelným nasazením!"

Žaneta Gregorová, vedoucí týmu pečujícího o dárce Hnutí DUHA, řekla:
"Do práce neziskových organizací se mohou lidé zapojit mnoha rozličnými způsoby. Někdo může věnovat svůj čas, někdo si zavede trvalý příkaz a pomáhá svým peněžním darem. Petr Mores strávil stovky hodin v přírodě, za každého počasí. Maloval, psal své postřehy, motivoval své přátele i jejich okolí k poznávání samotného tématu divočiny. A teď se ještě rozhodl část svých děl vydražit a podpořit tak dobrou věc. Takový člověk je pro nás ambasadorem, což je jedna z nejcennějších forem pomoci, kterou může jednotlivec poskytnout a které si velmi vážíme."

Kontakty:
Žaneta Gregorová, vedoucí týmu pečujícího o dárce, 728 479 228, zaneta.gregorova@hnutiduha.cz
Barbora Holická, koordinátorka aukce, 736 762 153, barbora.holicka@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Analýza podmínek na území ČR z hlediska biodiverzity a vhodnosti pro ponechání samovolnému vývoji. http://ceskadivocina.cz/studie-o-divocine/
[2] Více v tiskové zprávě http://www.hnutiduha.cz/aktualne/spojte-co-vas-tesi-s-tim-co-pomuze-ubehnete-treba-ctyriaosmdesat-kilometru-pomuzete-tak
[3] Celý rozhovor s Petrem Moresem je v magazínu pro dárce Hnutí DUHA "evergreen", který je ke stažení na http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2016/12/evergreen2016_3_hd_www.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist