Zbyněk Havránek "> Máte toxické chemikálie ve svém obýváku? Greenpeace analyzuje obsah toxických látek v domácím prachu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mate-toxicke-chemikalie-ve-svem-obyvaku-greenpeace-analyzuje-obsah-toxickych-latek-v-domacim-prachu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Máte toxické chemikálie ve svém obýváku? Greenpeace analyzuje obsah toxických látek v domácím prachu

31. března 2005 | Greenpeace
Autor: Zbyněk Havránek

Ekologická organizace Greenpeace dnes provedla odběry vzorků prachu v domácnostech a kancelářích několika významných osobností, mezi nimiž byl herec Jaroslav Dušek a senátor Jaromír Štětina. Další odběr provede také v kanceláři hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Odebraný prach nechá Greenpeace analyzovat v nezávislé zahraniční laboratoři s ohledem na možnou přítomnost toxických látek. Cílem akce je porovnat situaci v České republice se stavem v dalších evropských zemích, kde Greenpeace už podobné analýzy uskutečnilo. Projekt je součástí úsilí Greenpeace o bezpečnějších regulaci chemických látek v Evropské unii.

„Greenpeace podobné výzkumy zahájilo již v roce 2000 a dodnes už analyzovalo vzorky prachu z osmi evropských parlamentů a z několika stovek evropských domácností. Chemické rozbory ve specializovaných laboratořích bohužel prokázaly, že lidé jsou doma i v zaměstnání vystavení celé řadě škodlivých chemikálií, například ftalátům, bromovaným zpomalovačům hoření, alkylfenolům, chlorovaným parafínům nebo organickým sloučeninám cínu,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Zbyněk Havránek.

V Evropské unii se dnes obchoduje s desetitisíci chemickými látkami, z nichž jen u hrstky z nich bylo dokončeno testování vlivů na zdraví a životní prostředí. Chemický průmysl vyrábí a používá milióny tun chemikálií, u nichž nejsou dostupné informace o ohrožení zdraví lidí a životního prostředí. V minulosti již Greenpeace laboratorními testy prokázalo nebezpečné chemikálie v dešťové vodě, ve vysokohorských jezerech, na dnech moří i v polárních oblastech vzdálených lidské civilizaci.

„Další nekontrolovanou výrobu a užívání nebezpečných chemikálií Greenpeace považuje za neudržitelnou, a proto podporuje proto snahu Evropské komise zavést nový systému regulace chemických látek, který by zajistil dostatečné množství informací o vyráběných chemikáliích a zlepšil ochranu životního prostředí i zdraví lidí před nebezpečnými chemikáliemi“, konstatoval Havránek.

Greenpeace společně s dalšími ekologickými organizacemi, ale také v rámci široké koalice evropských organizací zdravotníků, spotřebitelů a odborových svazů žádá svobodný přístup k informacím o chemických látkách, ale zejména náhradu nebezpečných chemikálií. Greenpeace navrhuje, aby firma usilující o povolení k výrobě či užití nebezpečné látky musela nejprve prokázat její potřebnost a neexistenci bezpečnější alternativy. I pak by nebezpečná chemikálie směla podle Greenpeace získat jen časově omezenou autorizaci, která by byla zrušena, pokud by za látku byla vyvinuta bezpečnější náhrada.


Další informace:

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.shtml

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist