Tiskové zprávy
Greenpeace: Máte toxické chemikálie ve svém obýváku? Greenpeace analyzuje obsah toxických látek v domácím prachu
Ekologická organizace Greenpeace dnes provedla odběry vzorků prachu v domácnostech a kancelářích několika významných osobností, mezi nimiž byl herec Jaroslav Dušek a senátor Jaromír Štětina. Další odběr provede také v kanceláři hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Odebraný prach nechá Greenpeace analyzovat v nezávislé zahraniční laboratoři s ohledem na možnou přítomnost toxických látek. Cílem akce je porovnat situaci v České republice se stavem v dalších evropských zemích, kde Greenpeace už podobné analýzy uskutečnilo. Projekt je součástí úsilí Greenpeace o bezpečnějších regulaci chemických látek v Evropské unii.
„Greenpeace podobné výzkumy zahájilo již v roce 2000 a dodnes už analyzovalo vzorky prachu z osmi evropských parlamentů a z několika stovek evropských domácností. Chemické rozbory ve specializovaných laboratořích bohužel prokázaly, že lidé jsou doma i v zaměstnání vystavení celé řadě škodlivých chemikálií, například ftalátům, bromovaným zpomalovačům hoření, alkylfenolům, chlorovaným parafínům nebo organickým sloučeninám cínu,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Zbyněk Havránek.
V Evropské unii se dnes obchoduje s desetitisíci chemickými látkami, z nichž jen u hrstky z nich bylo dokončeno testování vlivů na zdraví a životní prostředí. Chemický průmysl vyrábí a používá milióny tun chemikálií, u nichž nejsou dostupné informace o ohrožení zdraví lidí a životního prostředí. V minulosti již Greenpeace laboratorními testy prokázalo nebezpečné chemikálie v dešťové vodě, ve vysokohorských jezerech, na dnech moří i v polárních oblastech vzdálených lidské civilizaci.
„Další nekontrolovanou výrobu a užívání nebezpečných chemikálií Greenpeace považuje za neudržitelnou, a proto podporuje proto snahu Evropské komise zavést nový systému regulace chemických látek, který by zajistil dostatečné množství informací o vyráběných chemikáliích a zlepšil ochranu životního prostředí i zdraví lidí před nebezpečnými chemikáliemi“, konstatoval Havránek.
Greenpeace společně s dalšími ekologickými organizacemi, ale také v rámci široké koalice evropských organizací zdravotníků, spotřebitelů a odborových svazů žádá svobodný přístup k informacím o chemických látkách, ale zejména náhradu nebezpečných chemikálií. Greenpeace navrhuje, aby firma usilující o povolení k výrobě či užití nebezpečné látky musela nejprve prokázat její potřebnost a neexistenci bezpečnější alternativy. I pak by nebezpečná chemikálie směla podle Greenpeace získat jen časově omezenou autorizaci, která by byla zrušena, pokud by za látku byla vyvinuta bezpečnější náhrada.
Další informace:
Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org