Ing. Jakub Esterka "> Město Čelákovice se pokusilo vykácet alej bez povolení - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mesto-celakovice-se-pokusilo-vykacet-alej-bez-povoleni-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Centrum pro podporu občanů: Město Čelákovice se pokusilo vykácet alej bez povolení

Odbor životního prostředí Městského úřadu v Čelákovicích vydal ve středu 11. března v interním oznámení záměr pokácet 22 ze 27 stromů podél chodníku v Sedláčkově ulici, a to v režimu havarijního kácení. „Pokud by se mu podařilo vykácet alej tímto způsobem, zjevně by pochybil hned z několika důvodů. Především se jedná o neznalost zákona o ochraně přírody a krajiny (1) při výkladu tzv. havarijního kácení (2), kterého se obecní úřady velice často dopouštějí,“ uvedla mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. Tento názor potvrdila i přivolaná Česká inspekce životného prostředí, která v patek 13. března záměr kácení pozastavila.

„Kácení jsme v tuto chvíli pozastavili také z důvodu právně chybného postupu Městského úřadu Čelákovice, který není oprávněn nakládat s majetkem města (což se týká i dřevin),“ potvrdila RNDr. Kateřina Zelenková z České inspekce životního prostředí. Úřad může rozhodnout pouze na žádost vlastníka, tedy samosprávy města. Inspekce při předběžném místním šetření navíc zjistila, že podmínky pro havarijní kácení splňují pouze asi 3 stromy z celé aleje, a režim havarijního kácení celé aleje zde tedy rozhodně není na místě. Ing. Jakub Esterka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika k tomu dodává, že „tento režim kácení lze ze zákona uplatnit pouze při bezprostředním ohrožení života nebo majetku značného rozsahu. V takovém případě - z důvodu nebezpečí z prodlení - nepotřebuje vlastník dřevin povolení, pouze dodatečné oznámení.“

Jak potvrzuje Helena Babická, členka výboru místního občanského sdružení Naše Čelákovice, které tamní situaci dlouhodobě sleduje, město se tímto způsobem postupně zbavuje zeleně, o niž je třeba se starat: „Stejný záměr platí i pro skupinu osmi vzrostlých stromů za budovou ČSOB v Čelákovicích, z nichž chce úřad vykácet sedm.“ To, že pohled obecních úřadů na zeleň nebývá objektivní, vyplývá i ze způsobu zadávání znaleckých posudků. „Setkáváme se především s tím, že vlastník – samospráva – zadává znalecké posudky z hlediska potenciálního ohrožení bezpečnosti a z nich si automaticky vybírá to nejradikálnější řešení – pokácení stromu. Výjimečně posudky zohledňují důležité funkce zeleně a celkový pohled na ni,“ upřesnil Jakub Esterka. I v tomto případě se podle Inspekce jedná o tendenční výklad navíc jednostranně zadaného znaleckého posudku. „Posudek, který vznikl v únoru – tedy v období vegetačního klidu - jen stěží posoudí celkovou vitalitu stromořadí,“ konstatovala Kateřina Zelenková.

Odborné posuzování hodnoty stromů před jejich kácením a objektivní rozhodovávání o záměrech odstranění dřevin požaduje i petice Arniky „Zachraňme stromy“, pod niž se podepsalo již více než 3500 lidí (3).


(1) Současný zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny je již 17 let starý a zcela nevyhovující. Hlavním důvodem k novelizaci je nutnost souladu s evropskými směrnicemi pro ochranu soustavy Natura 2000. V rámci novely však Ministerstvo životního prostředí počítá i se zvýšením ochrany stromů v alejích. Podle Arniky by zákon měl navíc omezit kácení pouze na oznámení (bez schvalovacího řízení), jež mohou nyní provádět správci silnic, železnic, vodních toků, elektrického vedení a další infrastruktury. Dále je třeba pevně zakotvit náhradní výsadby, nezávislé posuzování záměrů kácet stromy a odborné posudky předcházející kácení.

(2) § 8 Povolení ke kácení dřevin
Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

(3) Petice „Zachraňme stromy – za lepší paragrafy na ochranu zeleně“ zahrnuje 5 požadavků na změnu právní ochrany stromů v krajině: nezávislé posuzování hodnoty stromů, objektivní rozhodování o kácení, ochrana stromořadí v krajině, zapojení veřejnosti do rozhodování a větší důraz na náhradní výsadbu. Petici podepsalo již více než 2000 lidí. Podrobnosti k petici na stránce http://www.arnika.org/petice/?x=2130094.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist