Mgr. Markéta Romanová "> Metodika pro místní Agendy 21 v ČR - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/metodika-pro-mistni-agendy-21-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český ekologický ústav: Metodika pro místní Agendy 21 v ČR

5. září 2003 | Český ekologický ústav
Autor: Mgr. Markéta Romanová, tel: 267 225 284, 732 153 171
Co ovlivňuje kvalitu našeho života, jak budeme žít za 20 a více let a jak budou žít naše děti? Jaký bude rozvoj měst, obcí a regionů České republiky za 50 let? Je současný rozvoj dlouhodobě udržitelný?

Otázky, na které hledáme odpovědi. Mnohé je však už dnes známo: rozvoj, zaměřený pouze na ekonomiku a nezohledňující limity dané přírodou, udržitelný není; velké sociální rozdíly ohrožují stabilitu společnosti; ochrana přírody a životního prostředí musí brát v úvahu také ekonomické a sociální potřeby společnosti. Vše se vším souvisí – pravidlo známé tisíce let avšak v současnosti jakoby pozapomenuté ….
Mnoho lidí po celém světě se proto zabývá otázkami udržitelného rozvoje. Bylo pojmenováno to, co je neudržitelné i to, co rozvoj může podpořit v dlouhodobé perspektivě, tzv. principy udržitelného rozvoje.
Nástrojem, jak uplatnit tyto principy v praktickém životě, je místní Agenda 21, neboli místní program pro 21. století.

V březnu 2003 byl úspěšně dokončen projekt „Širší podpora místních Agend 21 v ČR s využitím zkušeností z Velké Británie“. Byla vybrána tři zkušební (pilotní) místa: město Kladno, region Děčínska a mikroregion Poodří (chráněná krajinná oblast). Projekt zpracoval a koordinoval Český ekologický ústav a finančně ho podpořilo britské Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj (DFID). Více se o projektu můžete dovědět na http://www.ceu.cz/edu/ma21/DFID/DFID_uvod.htm . Jedním z výstupů tohoto projektu je „Metodika pro místní Agendy 21 v ČR“, která shrnuje všechny dosud získané zkušenosti s praktickým uplatňováním principů udržitelného rozvoje v podmínkách ČR prostřednictvím místních Agend 21. Na Metodice MA21 spolupracovali: Český ekologický ústav, Národní síť zdravých měst, Ministerstvo životního prostředí a další. Tento metodický materiál je určen všem zájemcům o udržitelný rozvoj v obcích, městech či městských částech a regionech ČR.

Místní Agenda 21 (která vychází z programového dokumentu Agenda 21 z Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v r. 1992 a Konference OSN o udržitelném rozvoji v r. 2002) je nesmírně důležitým procesem, jelikož propojením ekonomických, sociálních, ekologických, kulturních a dalších aspektů, které ovlivňují životní úroveň místních obyvatel, vytváří komplexní přístup k řízení společnosti. Obsahuje v sobě také strategické plánování a zapojování veřejnosti do věcí veřejných.

Jedná se především o zajištění podmínek pro kvalitní život v konkrétní obci nebo regionu v dlouhodobé perspektivě. Iniciátorem procesu může přitom být stejně tak dobře místní správa jako nevládní organizace nebo skupina lidí, kterým záleží na zdravém rozvoji obce či regionu v dlouhodobé perspektivě. Záleží však na tom, jaká struktura procesu se vybuduje - na ní závisí, zda bude proces životaschopný a zda budou principy udržitelného rozvoje uplatňovány v každodenní praxi lidí, především při rozhodování v místní/regionální správě. Nezastupitelnou úlohu v procesech místních Agend 21 (dále jen MA21) hrají místní správy.

Jelikož principy udržitelného rozvoje jsou v místních podmínkách ČR stále ještě nedostatečně uplatňovány, a tím je ohrožena stabilita rozvoje, je třeba rozšířit pojem a implementaci MA21 do většiny obcí, měst a regionů. Kromě toho je uplatnění principů udržitelného rozvoje jednou z podmínek získání zdrojů z EU i dalších mezinárodních sdružení.

Metodika pro místní Agendy 21 v České republice je významným a ojedinělým materiálem, který může ovlivnit přechod ČR na cestu udržitelného rozvoje.

Tato publikace vyšla tiskem v září 2003 a je možné si ji objednat (publikace zdarma, platí se pouze poštovné) na e-mailu marketa.romanova@ceu.cz nebo je k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách http://www.ceu.cz/edu/ma21/ma21.htm Oddělení EVVO ČEÚ.

Mgr. Markéta Romanová, tel: 267 225 284, 732 153 171
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist