Michal Bernard "> Mezinárodní den boje proti hluku - máme co slavit? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-den-boje-proti-hluku-mame-co-slavit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EPS: Mezinárodní den boje proti hluku - máme co slavit?

19. března 2008 | EPS
Autor: Michal Bernard, tel: 608 721 708
Na zítřek 20. března připadne Mezinárodní den boje proti hluku. Ten je každoročně na Zelený čtvrtek vyhlašován sdružením Hudekos v návaznosti na aktivity Ligy neslyšících v New Yorku. Bohužel však není důvod k oslavám. „Podle našich poznatků úřady zodpovědné za pořízení tzv. akčních plánů snižování hlukové zátěže s největší pravděpodobností nestihnou termín 18. července k vypracování těchto zásadních dokumentů potřebných pro boj proti hluku. Toto datum je přitom závazně stanoveno evropskou směrnicí a za jeho nedodržení hrozí žaloba od Evropské komise a placení mnohamilionových pokut.“ říká k tomu právník Michal Bernard z Ekologického právního servisu.


Akční plány snižování hlukové zátěže navazují na strategické hlukové mapy. 1) Prioritně mají obsahovat nástroje na řešení situace v oblastech, kde hlukové mapy zjistily překročení mezních hodnot hluku. Akční plány pořizuje Ministerstvo dopravy pro silnice a železnice a krajské úřady pro aglomerace. 2) Akční plány musí obsahovat konkrétní opatření ke snižování hlukové zátěže v určité lokalitě (např. ulice, čtvrť či celá obec) a konkrétní časový harmonogram. Do přípravy akčních plánů musí být zapojena veřejnost. Návrh akčního plánu musí být zpřístupněn veřejnosti na internetových stránkách úřadu. Veřejnost pak má lhůtu 45 dnů k podávání připomínek. Výsledný akční plán včetně vypořádání došlých připomínek musí být zveřejněn stejným způsobem.

Zpoždění při zpracování hlukových map, neexistující metodika pro pořízení akčních plánů, doba potřebná pro zapojení veřejnosti a celková nepřipravenost příslušných úřadů jsou hlavní předpoklady, že se termín stanovený Evropskou unií nepodaří splnit. Přitom hluková zátěž je v České republice alarmující. 3) Občané si tak mohou udělat obrázek o tom, jak úřady chrání jejich zdraví před hlukem.

Kontakt:

JUDr. Michal Bernard, mobil: 608 721 708
EPS, Záhřebská 50, 120 00 Praha 2
email: michal.bernard@eps.cz
URL: www.hluk.eps.cz, http://www.eps.cz


1) Vypracování strategických hlukových map a akčních plánů vyžaduje evropská směrnice č. 2002/49/ES, o hodnocení a řízení hluku ve vnějším prostředí. Hlukové mapy zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví z více než půlročním zpožděním. Jejich analýza je ke stažení zde:
http://www.hluk.eps.cz/index.php?page=aktuality&id=2076266

2) Pro Prahu bude akční plán zpracovávat Magistrát HLMP, pro Brno krajský úřad Jihomoravského kraje a pro Ostravu krajský úřad Moravskoslezského kraje.

3) Hlukové mapy prokázaly celodenní obtěžování hlukem u 242 152 lidí a rušení spánku hlukem u 281 306 lidí. Odhad celkového hlukového zatížení včetně míst nezahrnutých do hlukových map je zhruba půl milionů občanů ČR. Hlavním zdrojem hluku je jednoznačně identifikována silniční doprava Ta se na prokázaném obtěžování hlukem podílí z více než 95 %.
Michal Bernard, tel: 608 721 708
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist