https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-den-ochrany-ozonove-vrstvy-16-zari-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Mezinárodní den ochrany ozonové vrstvy 16. září v ČR

12. září 2002 | MŽP ČR
Dne 16. září 1987 byla přijata významná mezinárodní smlouva v oblasti ochrany životního prostředí a zdraví obyvatel - Montrealský protokol - o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu Země. Den 16. září je proto každoročně připomínán jako Mezinárodní den ochrany ozonové vrstvy a stal se příležitostí k vyhodnocení dosavadního úsilí, ale i k zamyšlení nad dalšími možnostmi mezinárodní spolupráce při dosahování cílů Montrealského protokolu.

U příležitosti Mezinárodního dne ochrany ozonové vrstvy se na Ministerstvu životního prostředí v Praze uskuteční v pondělí 16. září 2002 slavnostní program, jehož se zúčastní výkonný tajemník Vídeňské úmluvy a Montrealského protokolu Marco Gonzalez a ministr životního prostředí České republiky Libor Ambrozek. Je připraveno setkání se Sdružením pro ekologickou výchovu “Tereza”a prezentace programu “Modré z nebe”. Poté proběhne odborná konference za účasti zástupců státní správy, soukromého sektoru, nevládních organizací a vědecké obce. Novináři jsou srdečně zváni.
Ozonová vrstva, která obepíná Zemi, je tvořená molekulami ozonu ve stratosféře. Působí jako filtr proti negativním vlivům ultrafialového záření typu B. S rozvojem průmyslové výroby, především chemického a chladírenského průmyslu, došlo k jejímu citelnému poškození a oslabení. Látkami, které poškozují ozonovou vrstvu, jsou zejména chlorfluoruhlovodíky, označované jako “freony”, které se využívaly především v chladírenství, v požární ochraně, při výrobě pěnových umělých hmot, při aplikaci nátěrových hmot, ve zdravotnictví, v kosmetice, v laboratořích ve vědě a výzkumu.

Celosvětová výroba freonů na konci osmdesátých let překročila milion tun ročně, a ty přecházely v převážné míře do ovzduší. Důsledkem toho byl v letech 1970 – 1990 pokles koncentrace ozonu nad Antarktidou o 70 % a vytvoření tzv. ozonové díry. Obdobné jevy byly zaregistrovány i na severní polokouli.

Poškození ozonové vrstvy se negativně projevuje v imunitním systému člověka narušením struktury DNA a ve větší náchylnosti organismů k infekčním chorobám. Oslabení či ztráta filtrační schopnosti ozonové vrstvy a agresivní ultrafialové záření typu B zapříčiňuje nárůst rakovinových onemocnění kůže, podílí se na změně klimatu, na poklesu biologické rozmanitosti.

S cílem zastavit poškozování ozonové vrstvy přijalo mezinárodní společenství ve druhé polovině 80. let smluvní závazky – rámcovou Vídeňskou úmluvu o ochraně ozonové vrstvy v r. 1985 a poté již konkretizovaný a cílený Montrealský protokol o látkách, které porušují ozonovou vrstvu v r. 1987. Tyto smlouvy vytvářejí rámec pro globální a národní akce vedoucí k postupnému omezování výroby a používání látek, které porušují ozonovou vrstvu. Díky nim se podařilo celosvětově omezit výrobu a spotřebu freonů, především v rozvinutých státech a nyní i postupně v rozvojových zemích. Československo se stalo smluvní stranou obou smluv v r. 1990 a Česká republika do nich sukcedovala v r. 1993.

Před 15 lety se na území dnešní České republiky vyrábělo a dováželo ročně 5 500 tun “tvrdých freonů”, ze skupiny nejvíce škodlivých regulovaných látek podle Montrealského protokolu. Od 1. ledna 1996 jsou výroba a dovoz těchto látek v České republice zakázány. Požadavky Montrealského protokolu na omezení látek poškozujících ozonovou vrstvu jsou v České republice plněny.


Program oslavy Mezinárodního dne ochrany ozonové vrstvy, jehož se zúčastní výkonný tajemník Vídeňské úmluvy a Montrealského protokolu Marco Gonzalez a
ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek

Ministerstvo životního prostředí, Vršovická 65, Praha 10

07.20-07.30 Účast výkonného tajemníka Ozonového sekretariátu Vídeňské úmluvy a Montrealského protokolu pana Marca Gonzáleze a ministra životního prostředí České republiky RNDr. Libora Ambrozka v ranním vysílání České televize při příležitosti Mezinárodního dne ochrany ozonové vrstvy
10.00-10.45 Setkání s mládeží ze Sdružení pro ekologickou výchovu “Tereza” a prezentace programu “Modré z nebe” za účasti žáků a studentů základních a středních škol - před budovou MŽP
11.00-11.05 Oficiální zahájení konference při příležitosti Mezinárodního dne ochrany ozonové vrstvy “Chraňte ozonové nebe: Chraňte sebe; Chraňte ozonovou vrstvu” - JUDr. Jiří Hlaváček, viceprezident a člen byra 13. zasedání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu – zasedačka v přízemí budovy
11.05-11.15 Projev výkonného tajemníka Ozonového sekretariátu Vídeňské úmluvy a Montrealského protokolu pana Marca Gonzáleze “Mezinárodní akce na ochranu ozonové vrstvy”
11.15-11.25 Projev ministra životního prostředí České republiky RNDr. Libora Ambrozka “Česká republika a ochrana ozonové vrstvy”
11.25-11.35 Prezentace Ing. Ivana Zahrádky, prezidenta Svazu chladicí a klimatizační techniky, na téma “Zapojení soukromého sektoru do mezinárodních a národních snah o ochranu ozonové vrstvy”
11.35-11.45 Prezentace RNDr. Jindřicha Petrlíka, představitele nevládní ekologické organizace “Arnika”, na téma “Přístup občanské společnosti k ochraně ozonové vrstvy”
11.45-11.55 Prezentace Ing. Radky Bučilové, ředitelky Státního fondu životního prostředí, na téma “Ekonomické a finanční nástroje na podporu ochrany ozonové vrstvy”
11.55-12.05 Prezentace Ing. Alice Marvanové, pracovnice České inspekce životního prostředí, na téma “Kontrola a vynucování plnění opatření na ochranu ozonové vrstvy”
12.05-12.15 Prezentace Ing. Radka Moulise, vedoucího oddělení Celní kontroly Generálního ředitelství cel Ministerstva financí, na téma “Obchodování s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu a opatření proti nelegálnímu obchodu”
12.15-12.25 Prezentace MUDr. Katariny Bártíkové, ředitelky odboru farmacie a regulace léčiv Ministerstva zdravotnictví, na téma “Zdravotnický sektor v České republice a opatření na ochranu ozonové vrstvy”
12.25-12.35 Prezentace pana Františka Jandy, ředitele společnosti EKOTEZ s.r.o., na téma “Česká zahraniční rozvojová pomoc a projekty zaměřené na vyřazování látek poškozujících ozonovou vrstvu”
12.45-13.00 Prezentace RNDr. Jiřího Dobiášovského, národního koordinátora pro Vídeňskou úmluvu a Montrealský protokol, Ministerstvo životního prostředí, na téma “Postup České republiky při vyřazování látek poškozujících ozonovou vrstvu”
13.00-13.15 Oficiální zakončení konference JUDr. Jiřím Hlaváčkem, viceprezidentem a členem byra 13. zasedání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a panem Marcem Gonzálezem, výkonným tajemníkem Ozonového sekretariátu Vídeňské úmluvy a Montrealského protokolu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist