Tomáš Popp "> Mezinárodní dny pasivních domů 2012 v Plzeňském kraji - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-dny-pasivnich-domu-2012-v-plzenskem-kraji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Mezinárodní dny pasivních domů 2012 v Plzeňském kraji

6. listopadu 2012 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Tomáš Popp, tel: 739 654 834
Nový energetický zákon přináší domy s téměř nulovou spotřebou energie – cestou k nim jsou pasivní domy, které budou zájemci moci navštívit 9. – 11.11. 2012 v rámci Mezinárodních dnů pasivních domů.

Nový energetický zákon přináší domy s téměř nulovou spotřebou energie – cestou k nim jsou pasivní domy, které budou zájemci moci navštívit 9. – 11.11. 2012 v rámci Mezinárodních dnů pasivních domů.

Pasivní domy se otevírají veřejnosti…
„Jako každý rok, otevřou i letos majitelé své energeticky pasivní domy pro veřejnost. Bude to jedinečná příležitost prohlédnout si a zblízka „osahat“ tyto extrémně energeticky úsporné domy“, vysvětluje Václav Šváb z občanského sdružení ENVIC (jeden z organizátorů).
V rámci akce pro Plzeňský kraj bude otevřeno 7 pasivních domů. 5 domů se otevře ve Středočeském kraji, 2 v Praze a jeden v Ústeckém kraji. K vidění budou zděné stavby i dřevostavby. V každém z domů bude doprovodný program (přednášky, výstavy, komentované prohlídky domu) za přítomnosti odborníka, který bude návštěvníkům k dispozici se zodpovídáním jejich dotazů.

„Pasivní domy jsou v současnosti energeticky nejúspornější domy, které jsou technicky dosažitelné a v Plzeňském kraji jich stojí již dvě desítky. Nejedná se tedy o hudbu budoucnosti, ale o současnou realitu s obrovským potenciálem do budoucna“, říká Šváb.

Pasivní domy šetří životní prostředí i vaši kapsu…
Návštěvníci informačního centra ENVIC se zajímají o pasivní domy zejména z důvodu výrazných úspor energie a peněz na vytápění těchto domů. Protože další růst cen energie je v podstatě jistý, jedná se o výbornou investici do budoucnosti. „Od některých majitelů domů, kterým jsme prováděli návrh a energetické výpočty jejich pasivního domu máme již první faktury za energie po roce provozu domu. Roční faktura za elektřinu v pasivním rodinném domě (který je kompletně elektřinou vytápěn) činní cca 15 000 Kč“, vypočítává Ing. Martin Konečný, z firmy Kalksandstein CZ (spolupořadatel Dnů pasivních domů). V této částce je zahrnuta spotřeba elektřiny na vytápění, svícení a provoz všech spotřebičů. Pokud by dům byl vytápěn například kotlem nebo krbovými kamny na pelety byly by náklady na energie a vliv na životní prostředí ještě nižší. Stejně tak by tomu bylo v případě použití tepelného čerpadla, které je u pasivních domů častější v zahraničí a jedná se o ekologičtější variantu než je vytápění pouze elektřinou.
Díky nižší spotřebě energie jsou pasivní domy také výrazně ekologičtější než „standardní“ domy. Extrémně úsporné domy se objevují i v navržené novele energetického zákona – jsou zde nazývány jako domy s téměř nulovou spotřebou energie. Podle návrhu tohoto zákona budou všechny nové domy postavené po roce 2020 mít téměř nulovou spotřebu energie! Pro budovy veřejných institucí a pro větší budovy platí ještě dřívější termíny – rok 2016, respektive 2018. Pasivní domy již nyní směřují k naplňování těchto nových zákonných požadavků.

Domy s energetickým štítkem
„Zmiňovaný zákon také rozšiřuje využívání průkazů energetické náročnosti budovy někdy zvaných též „energetické štítky“. Nově bude třeba nechat vypracovat průkaz i při prodeji domu nebo jeho ucelené části, při pronájmu domu a od roku 2016 i při pronájmu ucelené části domu (tedy například bytu v bytovém domě)“, upozorňuje Šváb.
Tyto povinnosti přinášejí pro majitele domů další administrativní zátěž. Ve své podstatě jsou ale průkazy energetické náročnosti budovy velmi prospěšné – dávají nám důležité informace o tom, jak je daný dům energeticky úsporný nebo neúsporný. Při koupi auta se vždy zajímáme o jeho spotřebu – o to více je pro nás důležitá informace o spotřebě energie v domu, který si pořizujeme, protože energie na provoz domu nás obvykle stojí za rok více, než nás stojí provoz auta.

Dny pasivních domů v Plzeňském kraji…
Ty energeticky nejúspornější domy budou moci letos zájemci navštívit od pátku 9.11. do neděle 11.11. 2012. Otevírací doby i program jsou v každém domě různé – podrobný program je k dispozici na www.envic.cz.

Dny pasivních domů v Plzeňském kraji pořádají tyto společnosti: Kalksandstein CZ, Internorm, ENVIC, o.s. , ProjektyDomů.cz, Radion, Martínek Projekce, Dosteba a AB Atelier.

Seznam otevřených pasivních domů v Plzeňském kraji:
Pasivní dům v Předenicích, Štěnovicích, Křimicích, Liticích, Spáleném Poříčí, Uněticích, Nezdicích u Přeštic.

Seznam otevřených pasivních domů v ostatních krajích a na Slovensku:
Praze, Praze-východ, Senomatech, Bukové u Příbramě, Žežicích, Kostomlatech nad Labem, Ratměřicích, Chomutově, Malém Lapáši (Slovensko).

Tomáš Popp, tel: 739 654 834
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist