Lucie Ješátková "> Michaela Šojdrová: Zastavme diskriminaci evropských zemědělců a umožněme jim pěstovat nové odrůdy plodin. Zajistíme tím potravinovou bezpečnost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/michaela-sojdrova-zastavme-diskriminaci-evropskych-zemedelcu-a-umozneme-jim-pestovat-nove-odrudy-plodin.zajistime-tim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Michaela Šojdrová: Zastavme diskriminaci evropských zemědělců a umožněme jim pěstovat nové odrůdy plodin. Zajistíme tím potravinovou bezpečnost

13. října 2022 | KDU-ČSL
Autor: Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Jednou z priorit českého předsednictví Rady EU je i potravinová bezpečnost. Pokud chceme v roce 2023 úspěšně pokračovat v předcházení nedostatku potravin, v boji proti změnám klimatu a podporovat konkurenceschopnost evropských zemědělců, musíme zásadně otevřít téma nových genomických technik a biotechnologií. Informace i názory na nové genomické techniky (NGTs – New Genomic Techniques) se liší, a toto téma silně rezonuje napříč společností. Europoslankyně Michaela Šojdrová se proto rozhodla oslovit odborníky, kteří na NGTs pracují.

„Vědci upozorňují, že výzkum zásadně pokročil a je tedy zapotřebí na to reagovat jak osvětou, tak především legislativou EU,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová. Z její iniciativy vznikla studie „Genome edited crops; a European perspective“ zpracovaná odborníky z EU-SAGE (European Sustainable Agriculture Through Genome Editing) a Akademie věd ČR, která bude představena v rámci pražské konference „Conference on genome editing for food safety and crop improvement“ 13. a 14. října 2022.

Vědecké výsledky nabízejí bezpečné a efektivní šlechtitelské metody, díky kterým budeme mít odrůdy plodin nezbytné pro zajištění potravinové bezpečnosti obyvatel EU, přičemž budou šetrné k životnímu prostředí a splňovat požadavky ekologicky zemědělských podmínek. Tyto nové odrůdy by byly také odolnější vůči suchu a chorobám, což by umožnilo následné snížení používání pesticidů.

„Širší využití NGTs v EU není možné z důvodu velmi přísné legislativy EU, která de facto blokuje zavedení nových odrůd vzniklých úpravou genomu na evropský trh, a nastoluje tak nerovnováhu s geneticky modifikovanými organismy (GMO), které se do EU dovážejí. Legislativa o GMO je mimo EU zcela jiná a evropští zemědělci jsou tak v jasné nevýhodě a následně tak i evropská potravinová bezpečnost,“ dodává Šojdrová.

Z pohledu zemědělství by se rok 2023 měl nést ve znamení nového přístupu k NGTs. S ohledem na ostatní priority českého předsednictví a aktuální krize, kterým čelíme, vyzývá Michaela Šojdrová své kolegy v rámci českého předsednictví, aby usilovali o urychlení příprav změny legislativy EU. „Nové odrůdy nejsou jediným řešením, ale mohou výrazně pomoci k dosažení udržitelné zemědělské produkce. Proto je naší povinností změnit evropskou legislativu tak, abychom umožnili a podpořili evropské šlechtitelství a produkci nových, výnosných a odolných odrůd obilovin, zeleniny i dalších plodin. Jsem velmi hrdá na to, že J. G. Mendel má v České republice své evropsky uznávané pokračovatele, kteří se na prosazování NGTs podílejí. Věřím, že i čeští zemědělci budou moci již brzy výsledky jejich práce využívat,“ uzavírá Michaela Šojdrová, členka výboru AGRI v Evropském parlamentu.
Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist