https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/miliony-zisku-vs-nosnice-v-klecich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Miliony zisku vs. nosnice v klecích

2. srpna 2018 | Děti Země
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o průběhu soudního sporu s firmou Česká drůbež o dodržování smlouvy o počtech nosnic ve Velkém Malahově, která vyšla v Lidových novinách (2.8.2018).

V druhé polovině června Česká televize v pořadu 168 hodin výraznými vizuálními záběry spolku Obraz – obránci zvířat ve dvou reportážích zveřejnila otřesné životní podmínky nosnic chovaných v klecích. Následně v mediálním prostoru na toto téma proběhla ostrá diskuse, zda je takový chov přijatelný, zákonný a zda ho lze ve prospěch nosnic vůbec změnit.

Děti Země se zlepšením života nosnic v rámci stávajících zákonů začaly intenzivně zabývat asi před patnácti lety a šly na to jinak. S různými konkrétními podnikateli, kteří plánovali výstavbu hal pro klecový chov nosnic, totiž písemnými smlouvami úspěšně dohodly příznivější podmínky jejich chovu a jeho kontrolu.

Příkladem může být výstavba slepičárny ve Velkém Malahově na Domažlicku, kde také existuje „zmírňující“ obohacený klecový chov. Avšak z této kauzy se postupně stává absurdní drama, v němž se jedné z hlavních úloh kreativně chopil Krajský soud v Plzni.

Kompromisní smlouva o chovu

V lednu 2003 několik obcí a spolků, včetně Dětí Země – Plzeň, podepsalo s firmou Česká drůbež kompromisní smlouvu o chovu nosnic ve Velkém Malahově s přísnými podmínkami. Firma si sice mohla halu pro maximálně 210 tisíc nosnic postavit, ale slepicím v klecích musela dát o třetinu větší plochu a také strpět kontroly. Ty Děti Země také řadu let namátkou prováděly, přičemž od roku 2005 opakovaně zjistily překročení maximálního počtu slepic v klecích. Státní úřady nicméně žádnou nápravu nenařídily.

Česká drůbež ovšem začala plánovat výstavbu druhé haly pro dalších 210 tisíc nosnic, ačkoliv smlouva z roku 2003 rozšíření farmy o další chov slepic neumožňovala. Děti Země proto firmě v roce 2010 zaslaly odmítavé stanovisko. Nicméně druhá hala se postavila, nosnice se navezly a v roce 2013 byl zahájen zkušební provoz.

Děti Země tedy po marných pokusech na domluvě podaly v březnu 2015 proti České drůbeži žalobu pro neplnění smlouvy. Okresní soud v Domažlicích již v září žalobu uznal a přikázal firmě na území Velkého Malahova do jednoho roku snížit počet nosnic na původních 210 tisíc kusů.

K naplnění tohoto rozsudku ovšem již téměř třetím rokem nedošlo, protože se za firmu bizarně postavil Krajský soud v Plzni, který ve svém zamítavém rozsudku z ledna 2016 tvrdil, že Děti Země firmu šikanují, protože se účelově nezúčastnily stavebního řízení a nehájily v něm svá práva.

Děti Země přitom doložily, že o stavebním řízení nevěděly. Nicméně i kdyby se řízení aktivně účastnily, jejich nesouhlas s výstavbou haly, protože klecový chov dalších 210 tisíc nosnic je v rozporu s jejich smlouvou s investorem, by stavební úřad i krajský úřad stejně musely ignorovat, protože smlouva je pro ně irelevantní. Zamítavý rozsudek tak Nejvyšší soud logicky v září 2017 zrušil.

Krajský soud ovšem nelenil a v zamítavém rozsudku z dubna 2018 iniciativně nově tvrdí, že Děti Země firmu šikanují, protože jim nejde o lepší životní podmínky nosnic chovaných v kleci, ale o maření investic firmy Česká drůbež. Spor tedy od května podruhé řeší Nejvyšší soud.

Vejce z klecového chovu

A ponaučení? Když jde o milionové roční zisky, pak nějaké dodržování smluv a jejich vymáhání je jen pro idealisty. Soudní ochrana u nás sice existuje, ale je strašně drahá, časově náročná a jde o nervy. Změnit návyky lidí, aby nekupovali vejce z českého klecového chovu, bude velmi obtížné, pokud se i někteří soudci absurdně domnívají, že jde o něco nepředstavitelného.

Nicméně 210 tisíc nosnic ve Velkém Malahově má stále ještě teoretickou šanci získat třeba dvojnásobnou plochu, než mají dnes – místo jedné haly by žily třeba ve dvou halách.

Miroslav Patrik, předseda Dětí Země
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist