Hynek Jordán "> Ministerstvo zemědělství chystá opatření na zmírnění dopadů sucha. Jednou z možností je zadržování vody v malých vodních nádržích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-chysta-opatreni-na-zmirneni-dopadu-sucha-jednou-z-moznosti-je-zadrzovani-vody-v-malych-vodnich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministerstvo zemědělství chystá opatření na zmírnění dopadů sucha. Jednou z možností je zadržování vody v malých vodních nádržích

29. února 2016 | MZe ČR
Autor: Hynek Jordán
Vláda dnes schválila materiál Ministerstva zemědělství o zmírnění následků sucha a nedostatku vody v příštích desetiletích. Dokument uvádí různé možnosti, jak zadržovat vodu v krajině. Jednou z nich, pokud jsou jiná řešení nevhodná, je vybudování malých vodních nádrží, které zajistí lidem i přírodě vodu v obdobích s výrazným nedostatkem srážek.

Následky sucha může zmírnit jedině zadržování vody v krajině, ve vodních nádržích a zpomalení odtoku. Velkou měrou k zadržování vody v krajině přispívá zalesněná půda. Ministerstvo zemědělství usiluje například o změnu způsobu hospodaření s půdou, o používání vhodných technologických postupů, zatravňování, obnovu nebo budování rybníků, podporuje výsadbu melioračních a zpevňujících dřevin a další pozemkové úpravy.

Podniky Povodí vytipovaly čtyři nejvhodnější lokality, kde by případně mohly v budoucnu stát vodní nádrže. Jsou v místech, kde hrozí vážný nedostatek vody a zároveň je tam minimum zástavby.

„Je třeba zdůraznit, že nejde o klasické přehrady, ale o malé vodní nádrže, takže jejich rozsah a velikost dosahuje velikosti středně velkého rybníka. Například vodní nádrž Senomaty na Kolešovickém potoce by měla mít plochu při plném objemu 25,6 hektaru a třeba Šanov na Rakovnickém potoce ještě méně, a to 22,2 hektaru. Pro srovnání rozloha Máchova jezera je přibližně 280 hektarů,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Dnes schválený materiál se týká možné výstavby vodních nádrží v Pěčíně na Královéhradecku, Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Příprava zatím spočívá jen ve vypracování odborných studií a investičních záměrů jako podkladů pro další rozhodování, zda je stavba v daných lokalitách vůbec možná a přínosná. Součástí průzkumu bude i veřejná diskuze o přínosech navrhovaných vodních děl. Vodní nádrže pomohou obyvatelům i krajině v jejich okolí čelit dlouhodobějšímu nedostatku srážek a vyrovnat hydrologické výkyvy. Výstavba vyžaduje časově náročnou přípravu, která může trvat až dvacet let.

„Vodní zdroje pomohou překlenout nedostatek srážek efektivněji a přispějí k zachování ekosystémů. Výstavba některé z nádrží bude zahájena pouze tehdy, když se prokazatelně a dlouhodobě začnou naplňovat negativní scénáře dopadů klimatických změn,“ uvedl Jurečka.

Podle předpokladů se v následujících desetiletích ztenčí zásoby povrchové i podzemí vody o čtvrtinu. Závislost vodních zdrojů na srážkách a nepříznivá odtoková bilance na území České republiky v kombinaci s četnějšími extrémními výkyvy počasí v posledních letech způsobuje problémy už nyní.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist