Vojtěch Bílý "> Ministerstvo zemědělství umožní myslivcům regulovat nepůvodní druhy zvěře, které v přírodě působí škody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-umozni-myslivcum-regulovat-nepuvodni-druhy-zvere-ktere-v-prirode-pusobi-skody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministerstvo zemědělství umožní myslivcům regulovat nepůvodní druhy zvěře, které v přírodě působí škody

17. prosince 2021 | MZe ČR
Autor: Vojtěch Bílý
Od 1. ledna 2022 budou moci myslivci nově lovit nepůvodní druhy živočichů, ke kterým patří například nutrie, norek nebo mýval. Tyto druhy působí škody, ohrožují životní prostředí a naše původní živočichy a rostliny. Na vyhlášce, která stanovuje seznam živočichů vyžadujících regulaci, se Ministerstvo zemědělství (MZe) shodlo s Ministerstvem životního prostředí.

Vyhláška, která stanovuje seznam druhů živočichů vyžadujících regulaci, umožní myslivcům od 1. ledna 2022 lovit nepůvodní druhy živočichů. Podmínkou je, aby to měli uvedeno v povolence, kterou jim vydávají myslivecké spolky (uživatelé honitby). Dosud mohla lovit tyto nepůvodní druhy pouze myslivecká stráž. Nová vyhláška MZe zvýší počet možných lovců, myslivců je v České republice přibližně 90 tisíc.

K nepůvodním druhům uvedeným ve vyhlášce patří: husice nilská, mýval severní, norek americký, nutrie říční, psík mývalovitý a ondatra pižmová. Cílem předpisu je přispět k regulaci nepůvodních druhů a snížení nepříznivých dopadů spojených s jejich výskytem a šířením.

Například mýval, norek a psík mývalovitý požírají ptačí vajíčka, mláďata i dospělé drobné živočichy. Norek působí značné škody na populaci raků, obojživelníků, ryb, ptáků i menších savců. Husice nilská svým agresivním chováním znemožňuje hnízdění jiných druhů vodních ptáků. Ondatra a nutrie dokážou zničit polní plodiny a porosty na březích v okolí vod, a tím mohou ohrozit cenná přírodní společenstva. Oba druhy mohou narušit protipovodňové hráze a jiné vodní stavby. Vzhledem k tomu, že často žijí v blízkosti zastavěného území, mohou být i přenašeči chorob.

Nepůvodní druhy žijí mimo území svého přirozeného prostředí, v naší přírodě se dříve nevyskytovaly a byly do ní zavlečeny, ať už úmyslně nebo náhodou. V posledních letech stavy nepůvodních druhů stoupají ve všech zemích Evropské unie, a jsou tak jedním z velkých problémů ochrany životního prostředí.

Vyhláška do české legislativy přenáší předpisy Evropské unie o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

18.12.2021 09:01
Nepůvodní a invazní druhy... Tak co třeba daněk, jelen sika, muflon - tohle jsou druhy, které dělají obrovské škody v naší přírodě...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist