https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-bursik-se-setkal-s-davidem-kingem-hlavnim-vedeckym-poradcem-britske-vlady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Bursík se setkal s Davidem Kingem, hlavním vědeckým poradcem britské vlády

24. dubna 2007 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
V pondělí 23. dubna se ministr životního prostředí Martin Bursík setkal s hlavním vědeckým poradcem britské vlády, Sirem Davidem Kingem, který se v Praze mimo jiné účastnil konference na téma „Průmysl a ochrana klimatu“, organizované britskou ambasádou v Praze.

Hlavním tématem rozhovoru byly změny klimatu a to zejména snižování emisí skleníkových plynů. Velká Británie si dala v Národním programu změny klimatu (UK Climate Change Programme) závazek snížit emise o 60 % do roku 2050. Diskutovali též o podpoře obnovitelných zdrojů energie a o investicích do inovací a environmentálních technologií. Britská Bílá kniha o energetice, která by měla být zveřejněná již v květnu, se zaměřuje především na způsoby, jak splnit stanovené cíle a přitom dosáhnout rychlejšího ekonomického růstu.

V této souvislosti také Sir David King zmínil nedávno zveřejněnou studii o nákladové křivce snižování emisí skleníkových plynů, která ukazuje náklady všech způsobů snižování emisí a jejich relevanci pro jednotlivé sektory – od úspor energií až po nízkoemisní technologie ve výrobě elektřiny a zpracovatelském průmyslu. Jendoznačně klíčová je spolupráce s průmyslem . Velké Británii byl například nedávno založen Institut pro energetické technologie, který je zaměřený na podporu výzkumu a vývoje v energetice, je podporován vládou a ze značné části soukromým sektorem.

Ministr Bursík hovořil o finančních a tržních nástrojích včetně ekologické daňové reformy. Sir David King uvedl různé daňové i jiné nástroje ve Velké Británii, poukázal i na úspěšnost zavedení mýta za vjezd do centrální části města Londýna. V neposlední řadě také zmínil uhlíkový fond (Carbon Trust), jenž je částečně využíván také na projekty k informování veřejnosti. Právě lepší informovanost založená na vědeckých poznatcích může hrát zásadní roli ve změně přístupu k otázkám změny klimatu.

Oba se shodli na důležitosti vzájemné spolupráce a výměně zkušeností v oblasti energetiky a změny klimatu na politické i odborné úrovni.
Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist