Veronika Krejčí "> Ministr Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj: v Třinci zahájil veletrh s inovacemi, prošel areál bývalého dolu Gabriela v Karviné i provoz textilní firmy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-petr-hladik-navstivil-moravskoslezsky-kraj-v-trinci-zahajil-veletrh-s-inovacemi-prosel-areal-byvaleho-dolu-gabriela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj: v Třinci zahájil veletrh s inovacemi, prošel areál bývalého dolu Gabriela v Karviné i provoz textilní firmy

13. června 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zahájil během výjezdu do Moravskoslezského kraje veletrh inovací Invent Arena v Třinci, který prezentuje novinky a technologické trendy nejen v oblasti udržitelné výroby. Právě na jejím místě má díky Operačnímu programu Spravedlivá transformace (OPST) vzniknout vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku CirkArena. Navštívil také bývalý důl Gabriela v Karviné, kde se bývalá šachta přemění na nový kampus připomínající historii regionu protkaného těžbou.

Program ministr zahájil v Třinci na veletrhu Invent Arena, na kterém se představují inovace ve stavebnictví, průmyslu i technologiích. Veletrh proběhl v prostorách budoucí CirkAreny, na jejíž vznik poputují finance v rámci podpory uhelných regionů z OPST.

„Už nevyhovující bývalý hokejový stadion Werk Arena v Třinci se díky finanční podpoře z Operačního programu Spravedlivá transformace přemění na moderní výzkumné centrum. To se zaměří hlavně na inovace, výzkum a cirkulární ekonomiku. Kromě pokroku přinese také nová pracovní místa a bude mít důležitý strategický dopad pro region. Bude moderním centrem recyklace odpadu a svým zaměření reaguje právě na problém nedostatečné recyklace a materiálového využití bioodpadu, průmyslového odpadu a stavebních a demoličních odpadů. Těší mě, že tento strategický projekt můžeme z Fondu spravedlivé transformace podpořit částkou 1,9 miliardy korun, schválení bude dokončeno v následujících týdnech,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Jsme moc rádi, že pan ministr přivezl tuto výbornou zprávu. Právě CirkArena nám pomůže využít průmyslový odpad uložený ve velkém množství v regionu, například hald či odkališť. Hlavní ovšem je, že CirkArena propojí vědce i zdejší mladé lidi, kterým nabídne práci, vzniknou zde moderní laboratoře s výzkumnými týmy. Třinec je průmyslové město a pro konkurenceschopnost města i regionu je velmi důležitá transformace Třineckých železáren. Je proto zásadní, abychom se tímto směrem nadále rozvíjeli a proměnili regionální ekonomiku a zároveň podpořili obyvatele,“ řekla primátorka Třince Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec).

Poté ministr navštívil bývalý důl Gabriela v Karviné, jehož přeměna je dalším projektem v rámci projektu OPST. V areálu nevyužívaného dolu a v blízkosti „šikmého kostela“ – symbolu někdejšího hornického města – vznikne moderní kampus POHO Park Gabriela. Místo čeká revitalizace a proměna na důstojné centrum Pohornické krajiny s odkazem na historii regionu.

„Bude zde nejen expozice vyprávějící příběhy havířů a hornické krajiny, ale bude to i centrum kultury, společenského života a byznysu. Veškerá výstavba v areálu nového kampusu bude v energeticky aktivním standardu a provoz i výstavba budou mít zápornou uhlíkovou stopou. Dokončené realizace by měly sloužit jako vzorové projekty a příklady dobré praxe a zvýšit tak zájem a informovanost o udržitelném způsobu (nejen) podnikání. Operační program Spravedlivá transformace poskytl na revitalizaci podporu ve výši 428 milionů korun z celkové půl miliardy,” popsal projekt ministr Hladík.

Uvedl také, že Moravskoslezský kraj má z OPST schválené projekty na obnovu regionu poškozeného těžbou za více než 10,5 miliardy korun z celkových 19 miliard. „Strategických projektů, jako je například právě POHO Park Gabriela, je z celkových třinácti schváleno již osm za více než sedm a půl miliardy, další by měly dostat zelenou během léta,“ dodal.

„Vítáme každou takovouto investici do našeho regionu, který je velice úzce spjat s uhelnou těžbou a prochází právě potřebnou proměnou. Kvůli těžbě uhlí zmizelo prakticky celé původní město a je na čase, aby se to území i lidem nejen tady na Karvinsku začalo zase vracet,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Gebauer (ANO).

„Areál bývalé šachty Gabriely chátrá a chybí tu život, ten se tu díky projektu POHO Park Gabriela zase vrátí. Je potřeba místo opět vrátit lidem. Důležité ale je, že bude projekt respektovat místo, historii i místní obyvatele. K dalším zásadním strategickým projektům v kraji patří třeba Eden Silesia, výzkumný a vzdělávací park, který se snad brzy rozeběhne nebo právě projekt CirkAreny, na který se osobně velmi těším,“ okomentoval také náměstek primátora Havířova Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Výjezd po Moravskoslezském kraji pak zakončil ministr Hladík návštěvou provozu textilní firmy Malfini, která klade velký důraz na společenskou odpovědnost a udržitelnost.
Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist