https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-prumyslu-otevira-cestu-k-potrebnemu-zvyseni-poplatku-z-lithia-ci-hnedeho-uhli-ekologicke-organizace-vitaji-novelu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: Ministr průmyslu otevírá cestu k potřebnému zvýšení poplatků z lithia či hnědého uhlí. Ekologické organizace vítají novelu horního zákona

19. března 2018 | Hnutí DUHA a Greenpeace ČR
Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace vítají návrh novely horního zákona, která mimo jiné navrhuje zrušit nesystémové a pro stát nevýhodné pětileté moratorium na zvyšování poplatků z vytěženého nerostného bohatství. Naopak nedostatkem novely je, že nezvyšuje maximální možnou úroveň poplatku, kterou může vláda svým nařízením stanovit (dnes je to 10 %).

Zítra končí připomínkování novely předložené ministrem průmyslu Tomášem Hünerem a předsedou Českého báňského úřadu Martina Štemberka ze strany ostatních ministerstev, zástupců krajů, obcí, průmyslu, odborů a dalších.

Moratorium, které zakazuje zvýšení poplatků (přitom však umožňuje jejich snížení) schválila minulá poslanecká sněmovna na základě pozměňovacího poslaneckého návrhu. Moratorium zabetonovalo velmi nízké poplatky například u mediálně známého lithia, ale také u dlouhodobě velice lukrativní těžby hnědého uhlí.

Z potenciální těžby lithia by podle aktuálního nařízení vlády odváděli těžaři jen 0,7 % tržní ceny [1]. V případě uhlí jsou to nyní přibližně 3 %. Je to právě nařízení vlády, kterým se sazby poplatků na základě zákona stanovují a podle aktuálního znění zákona nemohou být pět let zvýšeny.

Ekologické organizace upozorňují, že nové nařízení vlády se nesmí zabývat jen zvýšením poplatků z lithia, jehož těžba je v nedohlednu, a jejíž ekonomická výhodnost se teprve ukáže, ale také poplatky z vytěženého hnědého uhlí. Tam je ekonomická výhodnost trvale vysoká a stát tak roky zbytečně přichází o miliardy, které odtékají do daňových rájů. Před několika lety si tak Pavel Tykač a jeho společníci z firmy Czech Coal - sídlící v daňovém ráji na Kypru - za čtyři roky díky nízkým poplatkům z vytěženého hnědého uhlí odvedli 17 miliard na dividendách a státu nechali jen 0,4 miliardy [2]. Aktuální data ukazují, že výnosný byznys pokračuje a i když došlo k malému zvýšení poplatku, konkrétně z 1,5 na 3 procenta, stát stále přichází zkrátka. Poplatky je nutné zvýšit minimálně na 10 %.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:
"Zvýšit těžební poplatky u lithia je jistě rozumné. Lithium je ovšem z tohoto hlediska vrabcem na střeše, zatímco hnědé uhlí je holubem v hrsti. Jeho těžba ročně generuje obrat v řádu desítek miliard korun, a stát, který je podle zákona vlastníkem nerostu, z ní v současnosti prakticky nic nemá."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Ministr průmyslu předkládá správný návrh, pětileté moratorium, kdy stát nemůže zvýšit poplatky z vytěžených nerostů, je neférová pojistka těžařů na zachování vysokých zisků na úkor státu. Ale nesmí skončit jen u toho. Následně je potřeba vládním nařízením zvýšit poplatky u nerostů, kde jsou směšně nízké. Vláda nesmí dále přihlížet, jak miliardy za státem vlastněné hnědé uhlí odtékají do daňových rájů."


Kontakty:
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Lukáš Hrábek, Greenpeace ČR, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org

Poznámky pro editory:
[1] Viz http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/lithium-ferove-predstaveni/
[2] Podle výročních zpráv uložených v obchodním rejstříku si v letech 2009 až 2012 z následnických firem bývalé Mostecké uhelné (Vršanská uhelná, a.s., Litvínovská uhelná, a.s., nyní Severní energetická, a.s. a Czech Coal Services, a.s.) jejich tři majitelé (Tykač, Dienstl a Fohler) vyvedli na dividendách 17 miliard korun. Zdroj: Výroční zprávy společností Vršanská uhelná, a.s., Litvínovská uhelná, a.s. / Severní energetická, a.s. a Czech Coal Services a.s., a Czech Coal, a.s. za roky 2009-2012 v obchodním rejstříku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist