Barbara Odstrčilíková "> Moravskoslezský kraj inicioval jednání česko-polské pracovní skupiny zabývající se příhraniční problematikou ochrany ovzduší - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/moravskoslezsky-kraj-inicioval-jednani-cesko-polske-pracovni-skupiny-zabyvajici-se-prihranicni-problematikou-ochrany-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Moravskoslezský kraj: Moravskoslezský kraj inicioval jednání česko-polské pracovní skupiny zabývající se příhraniční problematikou ochrany ovzduší

Zástupci Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství, kteří se zabývají ochranou ovzduší v přeshraniční oblasti Slezské pánve, zasedli společně k jednacímu stolu. Na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje se konalo první jednání česko – polské pracovní skupiny hledající možnosti spolupráce v dané oblasti.

„Naším záměrem bylo podnítit zájem partnerského regionu na řešení tolik diskutovaného stavu ovzduší ve Slezsku. Právě založená pracovní skupina si bude nejen pravidelně vyměňovat informace, ale hlavně má spolupracovat na regionálních programech zlepšování kvality ovzduší,“ vysvětluje náměstek hejtmana Pavol Lukša. Program zlepšování kvality ovzduší řeší konkrétní kroky, které výhledově napomůžou dosáhnout podlimitních hodnot v ovzduší, např. formou snížení emisních limitů pro významné provozovatele, atp.

Obdobně jako v Moravskoslezském kraji, tak na území Slezského vojvodství byl na většině monitorovacích stanic v posledních letech překročován roční i denní imisní limit pro suspendované částice velikostní frakce 10 m a menší, nazývané také jako „prašný aerosol“. Problém s vysokými hodnotami polétavého prachu je patrný zejména v zimním období vzhledem ke špatným rozptylovým podmínkám. V meziregionálním porovnání za rok 2006 v množství emisí prachu na 1 km2 je na tom nepatrně lépe Moravskoslezský kraj s hodnotou 1500 kg prachu/km2 oproti množství 1600 kg prachu/km2 u Slezského vojvodství. Naopak jeden člověk v Moravskoslezském kraji vyprodukuje průměrně 6 kg prachu, kdežto za hranicemi u Slezského vojvodství jen 4 kg prachu.

Česká a polská strana se shodly na skutečnosti, že problematika jemného polétavého prachu je problémem společným. Záměrem pracovní skupiny je zasadit se o to, aby již Slezská pánev nebyla „černým místem“ na mapě Evropy. Další jednání se uskuteční v prvním pololetí příštího roku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist