Veronika Krejčí "> Moravskoslezský kraj je úspěšný v projektech na obnovu regionu po uhelné těžbě, do kraje už šlo přes 10,5 miliard z programu Spravedlivá transformace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/moravskoslezsky-kraj-je-uspesny-v-projektech-na-obnovu-regionu-po-uhelne-tezbe-do-kraje-uz-slo-pres-10-5-miliard-z-programu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Moravskoslezský kraj je úspěšný v projektech na obnovu regionu po uhelné těžbě, do kraje už šlo přes 10,5 miliard z programu Spravedlivá transformace

12. září 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Téměř 200 projektů včetně 8 strategických za bezmála 11 miliard korun. To jsou finance, které již zamířily do Moravskoslezského kraje skrze Fond Spravedlivé transformace. Ten pomáhá s proměnou uhelných regionů. Prostředky jdou na rekvalifikací pracovníků, transformaci stávajících podniků směrem k nízkouhlíkovému provozu nebo do zakládání nových firem, na podporu inovací, digitalizace i cirkulace. Ale také na regeneraci míst po těžbě, rozvoj kultury a vzdělávání. Ministerstvo životního prostředí teď například v regionu vypsalo novou výzvu na vzdělávací aktivity nejen pro žáky v oblasti klimatických změn, ale i péče o tamní specifické dědictví.

„Je potřeba transformovat zdejší průmysl, aby byl i do budoucna konkurenceschopný, zároveň chceme podpořit lidi v regionu nejen pracovními nabídkami, ale i investicemi do školství a podnikání. Také je nutné pomoci krajině, která se vypořádává s následky po těžbě uhlí. Moravskoslezský kraj je v realizaci strategických projektů i tematických výzev velmi úspěšný. Rozhodnutí o poskytnutí dotace už získalo 8 strategických projektů za více než 7,5 miliardy korun, schválení projektu MUSEum+ v Ostravě, který uchovává industriální dědictví, se očekává každým dnem a třinecká CirkArena, která bude moderním výzkumným centrem, je již těsně před stvrzujícím podpisem. Jsem rád, že z celkových téměř 19 miliard korun, které jsou pro Moravskoslezský kraj v Operačním programu vyčleněny, bylo už 10,7 miliard schváleno.Toho, že se projekty v uhelných regionech daří takto rozjíždět, si pravidelně všímá i Evropská komise, která v tomto Českou republiku chválí,“ říká ministr životního prostředíPetr Hladík (KDU-ČSL).


Obrovský zájem o odborné učebny i konektivitu škol

Vedle strategických projektů podporuje Operační program Spravedlivá transformace i tematické výzvy v oblasti vzdělávání, podnikání nebo obnově území po těžbě uhlí. Celkem bylo pro uhelné regiony vyhlášených přeš 60 výzev, nyní je v Moravskoslezském kraji schválených 192 projektů. „O tematické výzvy byl v některých případech enormní zájem, peníze se vyčerpaly dříve, než se výzvy ukončily. Největší zájem byl o podporu na výstavbu odborných učeben ve školách – například Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně si mohla pořídit robotickou laboratoř pro polytechnické vzdělávání za 2,7 milionu korun. A velký zájem byl i o projekty na konektivitu škol, to znamená zkvalitnění připojení k internetu i nákup počítačů a tabletů do výuky. V Moravskoslezském kraji tak bude podpořeno celkem 55 projektů na odborné učebny a 47 projektů na konektivitu za více než 400 milionů korun. Je pravděpodobné, že budou výzvy vyhlášeny znovu,“ uvádí ministr Hladík.

Do tematických výzev patří široká škála oblastí, které lze z programu Spravedlivá transformace podpořit. Kromě investic do obnovy území je podpora směřována také směrem k ohroženým osobám. Firmy mohou využít finance na profesní vzdělávání svých pracovníků a rekvalifikace na nové technologie, města a obce mohou pro své obyvatele budovat tzv. řemeslné inkubátory, ve kterých bude možnost využívat prostory a zázemí dílen pro tradiční řemesla, umění a design, technologie a gastronomie pro širokou veřejnost.


Finance na vzdělávání žáků i veřejnosti o klimatu nebo péči o region a jeho dědictví

Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Operačního programu Spravedlivé transformace připravilo také nové výzvy pro uhelné regiony. Pro Moravskoslezský kraj je ve výzvě k dispozici z evropských zdrojů dohromady 25 milionů korun a žádosti mohou od 10. října 2024 posílat jak například základní školy, tak nestátní neziskové organizace z regionu.

„Část výzvy je připravena pro základní školy, které mohou na jeden projekt získat až 350 tisíc korun, a podpoří mimoškolní vícedenní pobytové programy pro žáky. Ty se zaměří na vzdělávání v oblasti změny klimatu v souvislostech nebo transformaci regionu a jeho specifické dědictví a péči o něj,“ vyjmenovává ministr Hladík s tím, že výzva má dvě části. „Čerpat peníze mohou také nestátní neziskové organizace na tvorbu vzdělávacích a osvětových programů o klimatu a souvisejících tématech, například environmentálních, kulturních nebo sociálních a také o proměně regionu. Tyto aktivity budou pro širokou veřejnost, děti i dospělé, a na jeden projekt je možné získat až milion korun z evropských zdrojů,“ doplňuje ministr Hladík.
Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist