Tiskové zprávy
Moravskoslezský kraj: Moravskoslezský kraj vyhlašuje grantová schémata v rámci SROP
Moravskoslezský kraj vyhlašuje dnem 17. ledna 2005 výzvu pro předkládání návrhů akcí do grantových schémat v rámci Společného regionálního operačního programu. Veškeré žádosti bude přijímat Odbor regionálního rozvoje KÚ MSK, žádosti je nutné doručit osobně do 16. března 2005 do 12:00 hodin. Oznámení výsledků výběrového procesu lze očekávat letos v červnu.
Jednotlivá grantová schémata (dále jen GS) jsou zaměřena na podporu širokého spektra aktivit, které vycházejí z potřeb samotného kraje a jsou připravena v souladu s prioritami
a opatřeními SROP. V rámci priority 1 Regionální podpora podnikání budou moci žadatelé požádat o finanční pomoc z GS Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji, prioritu Rozvoj lidských zdrojů v regionech bude naplňovat GS Síť sociální integrace a v souladu s prioritou 4 zaměřenou na podporu cestovního ruchu jsou připravena dvě grantová schémata – Jednotný komunikační styl a Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch.
Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji
Podporovány budou rozvojové projekty drobných, malých a středních podniků s počtem zaměstnanců od 0 do 249, které vytvářejí nové, dlouhodobě stabilní pracovní příležitosti v Moravskoslezském kraji, poskytují rovné pracovní příležitosti pro muže i ženy, zaměřují se na aktivity s vysokou přidanou hodnotou a v konečné fázi posilují export z území Moravskoslezského kraje.
Podpora bude poskytnuta na investiční akce spojené s tvorbou nových pracovních míst
a na nákup konzultačních a poradenských služeb spojených s rozvojem podniku. Příspěvek mohou dostat například na nákup nových technologií nebo modernizaci stávajících,
na výstavbu a modernizaci objektů pro podnikání atd. Podmínkou je vytvoření a následné udržení nových pracovních míst po dobu pěti let. V případě drobných podnikatelů do devíti zaměstnanců bude požadováno minimálně jedno nově vytvořené pracovní místo, malí
a střední podnikatelé od 10 do 49 zaměstnanců budou muset vytvořit tři pracovní místa
a 10 pracovních míst by měli vytvořit střední podnikatelé od 50 do 249 zaměstnanců. Z grantu pak mohou podnikatelé získat až 50 % celkových uznatelných nákladů na akci.
Podpora na nákup služeb bude poskytnuta pouze v souvislosti s podpořenou investiční akcí, přičemž se nesmí jednat o trvalé aktivity, nebo obvyklé podnikové provozní náklady jako jsou daňové poradenské služby, právní služby nebo reklama. Neinvestiční náklady mohou dosáhnout maximálně 10 % celkových uznatelných nákladů na akci.
Kontaktní osoba: Ing. Anna Jeziorská, tel.: 595 622 994, e-mail: anna.jeziorska@kr-moravskoslezsky.cz.
Síť sociální integrace
Zatímco u výše zmíněného grantového schématu jde o investiční projekty, tady jsou příspěvky určeny pouze na neinvestiční akce. GS Síť sociální integrace vychází z dotačních programů, které už kraj má a podporuje. Projekty by se tak měly zaměřovat na pět základních oblastí, kterými jsou sociální integrace, podpora partnerství a zpracování komunitních plánů, zlepšení životních podmínek v obcích a prevence sociálně patologických jevů. Znamená to například vytvoření dostupných a kvalitních služeb sociální péče na pomoc handicapovaným lidem, programy, které pomohou sociálně ohroženým skupinám lidí zařadit se znovu do společnosti a další akce zaměřující se na sociální prevenci.
Z balíku peněz určených na sociální integraci mohou získat nestátní neziskové organizace až 100% uznatelných nákladů. Kromě nich mohou předkládat návrhy akcí do tohoto GS také veřejné subjekty, tj. obce, svazky obcí či organizace zřizované krajem nebo obcemi, a získat tak 90 % uznatelných nákladů. Akce jsou opět vázány na vytvoření pracovních míst.
Předkladatelé projektů budou muset prokázat, že nepředkládají podobný projekt v rámci dalšího programu financovaného ze strukturálních fondů EU, kterým je Operační program Rozvoj lidských zdrojů.
Kontaktní osoba: Ing. Monika Chmelařová, tel.: 595 622 312, e-mail: monika.chmelarova@kr-moravskoslezsky.cz.
Jednotný komunikační styl
Grantové schéma Jednotný komunikační styl je určeno pro veřejné subjekty (kraj, obce, svazky obcí a organizace zřizované krajem či obcemi) i neziskový sektor (vč. Hospodářské komory ČR a jejích složek s působností v Moravskoslezském kraji) a pro malé a střední podnikatele, působící v oblasti cestovního ruchu.
Cílem tohoto grantového schématu je posílit pozitivní image Moravskoslezského kraje rozšířením a zkvalitněním regionálních a místních služeb poskytovaných v oblasti cestovního ruchu a přispět tak ke zviditelnění Moravskoslezského kraje.
Výsledky podpořených akcí v rámci tohoto GS musí přispívat ke zkvalitnění a rozšíření nabídky a informovanosti pro návštěvníky Moravskoslezského kraje pomocí:
· tvorby regionálních a místních propagačních materiálů pro podporu cestovního ruchu,
· tvorby produktů cestovního ruchu v regionech a jejich propagace,
· tvorby místních a regionálních systémů informování turistů o přírodních a kulturních
zajímavostech,
· propagačními a informačními kampaněmi při medializaci jednotlivých regionů,
· konáním seminářů a sympozií o cestovním ruchu na regionální úrovni,
· podporou vytváření partnerství v oblasti cestovního ruchu na regionální úrovni.
V rámci tohoto GS mohou být podpořeny pouze akce neinvestičního charakteru. Podmínkou realizace akcí bude vytvoření minimálně jedné cizojazyčné mutace vydávaných propagačních materiálů či webovských stránek a respektování Grafického manuálu vytvořeného pro účely tohoto GS.
Kontaktní osoba: Ing. Kateřina Švrčková, tel.: 595 622 937, e-mail: katerina.svrckova@kr-moravskoslezsky.cz.
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch
Cílem grantového schématu je zvýšení standardu ubytovacích zařízení na certifikovanou úroveň včetně jejich zázemí a zkvalitnění další turistické infrastruktury regionu.
Podporovány budou investiční akce malých a středních podniků, kteří mohou předložit návrhy akcí zaměřené na zvýšení standardu ubytovacích zařízení, zkvalitnění stravovacího, sportovně-rekreačního a technického zázemí certifikovaných ubytovacích zařízení,
a na výstavbu a modernizaci další turistické infrastruktury v oblasti letní, zimní i celoroční turistiky. Podporována bude také rekonstrukce kulturních a technických památek.
Kontaktní osoba: Ing. Blanka Děnglová, tel.: 595 622 963, e-mail: blanka.denglova@kr-moravskoslezsky.cz.
Financování akcí
Principem čerpání evropských finančních prostředků je určitá míra spolufinancování národními i regionálními zdroji. Samotní žadatelé musí počítat také s vložením vlastních prostředků do svých projektů. Je důležité rovněž upozornit, že finanční prostředky budou propláceny u všech grantových schémat zpětně, tedy až po realizaci akcí, případně etapy akce. Účast akce v grantových schématech Moravskoslezského kraje také vylučuje možnost čerpání dotace z dalších českých nebo zahraničních programů.
Prostředky Evropské unie budou alokovány zejména z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF), u GS Síť sociální integrace to bude Evropský sociální fond (ESF), který se bude podílet na spolufinancování.
Všechny projekty předkládané do GS musí splňovat minimální přípustnou výši celkových uznatelných nákladů na akci, tu uvádí následující tabulka:
Tabulka č. 1: Minimální hranice celkových uznatelných nákladů na 1 akci
Grantové schéma Minimální výše celkových uznatelných nákladů na 1 projekt
Regionální podpora podnikům v MSK pro drobné podnikatele 500.000,- Kč
pro malé a střední podniky 2.000.000,- Kč
Síť sociální integrace 400.000,- Kč
Jednotný komunikační styl 500.000,- Kč
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch 2.000.000,- Kč
Maximální výše veřejné podpory pro jednotlivá grantová schémata, kterou můžou žadatelé získat, je uvedena v následující tabulce:
Tabulka č. 2: Maximální výše veřejné podpory pro GS
Grantové schéma Maximální výše veřejné podpory
(% z celkových uznatelných nákladů na 1 projekt)
Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji 50 %
Síť sociální integrace obce a další veřejné subjekty: 90 %
nestátní neziskové organizace: 100 %
Jednotný komunikační styl veřejné a neziskové subjekty: 90 %
malé a střední podniky: 50 %
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch 50 %
Podmínky a náležitosti jednotlivých GS budou v průběhu dnešního dne zveřejněny
na webových stránkách kraje www.kr-moravskoslezsky.cz.
Objem finančních prostředků z veřejných zdrojů, který připadá na 1. kolo výzvy pro jednotlivá GS
Tabulka č. 3: Alokace z veřejných zdrojů pro 1. kolo výzvy (v mil. Kč)
Grantové schéma ERDF / ESF SR MSK
Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji 103,777 - 44,476
Síť sociální integrace 49,433 4,119 6,179
Jednotný komunikační styl 23,973 0,888 6,607
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch 14,386 - 6,165
Legenda:
ERDF – Evropský fond regionálního rozvoje
ESF – Evropský sociální fond (pouze u GS Síť sociální integrace)
SR – Státní rozpočet České republiky
MSK – Moravskoslezský kraj
Konzultační hodiny
Každé úterý a čtvrtek vypisuje Oddělení řízení grantových schémat Odboru regionálního rozvoje Moravskoslezského kraje - Krajského úřadu konzultační hodiny, a to vždy od 9:00 – 15:00 hodin. Doporučujeme telefonicky si předem domluvit termín schůzky. Kontaktní osoba je uvedena u každého grantového schématu.
Jednotlivá grantová schémata (dále jen GS) jsou zaměřena na podporu širokého spektra aktivit, které vycházejí z potřeb samotného kraje a jsou připravena v souladu s prioritami
a opatřeními SROP. V rámci priority 1 Regionální podpora podnikání budou moci žadatelé požádat o finanční pomoc z GS Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji, prioritu Rozvoj lidských zdrojů v regionech bude naplňovat GS Síť sociální integrace a v souladu s prioritou 4 zaměřenou na podporu cestovního ruchu jsou připravena dvě grantová schémata – Jednotný komunikační styl a Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch.
Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji
Podporovány budou rozvojové projekty drobných, malých a středních podniků s počtem zaměstnanců od 0 do 249, které vytvářejí nové, dlouhodobě stabilní pracovní příležitosti v Moravskoslezském kraji, poskytují rovné pracovní příležitosti pro muže i ženy, zaměřují se na aktivity s vysokou přidanou hodnotou a v konečné fázi posilují export z území Moravskoslezského kraje.
Podpora bude poskytnuta na investiční akce spojené s tvorbou nových pracovních míst
a na nákup konzultačních a poradenských služeb spojených s rozvojem podniku. Příspěvek mohou dostat například na nákup nových technologií nebo modernizaci stávajících,
na výstavbu a modernizaci objektů pro podnikání atd. Podmínkou je vytvoření a následné udržení nových pracovních míst po dobu pěti let. V případě drobných podnikatelů do devíti zaměstnanců bude požadováno minimálně jedno nově vytvořené pracovní místo, malí
a střední podnikatelé od 10 do 49 zaměstnanců budou muset vytvořit tři pracovní místa
a 10 pracovních míst by měli vytvořit střední podnikatelé od 50 do 249 zaměstnanců. Z grantu pak mohou podnikatelé získat až 50 % celkových uznatelných nákladů na akci.
Podpora na nákup služeb bude poskytnuta pouze v souvislosti s podpořenou investiční akcí, přičemž se nesmí jednat o trvalé aktivity, nebo obvyklé podnikové provozní náklady jako jsou daňové poradenské služby, právní služby nebo reklama. Neinvestiční náklady mohou dosáhnout maximálně 10 % celkových uznatelných nákladů na akci.
Kontaktní osoba: Ing. Anna Jeziorská, tel.: 595 622 994, e-mail: anna.jeziorska@kr-moravskoslezsky.cz.
Síť sociální integrace
Zatímco u výše zmíněného grantového schématu jde o investiční projekty, tady jsou příspěvky určeny pouze na neinvestiční akce. GS Síť sociální integrace vychází z dotačních programů, které už kraj má a podporuje. Projekty by se tak měly zaměřovat na pět základních oblastí, kterými jsou sociální integrace, podpora partnerství a zpracování komunitních plánů, zlepšení životních podmínek v obcích a prevence sociálně patologických jevů. Znamená to například vytvoření dostupných a kvalitních služeb sociální péče na pomoc handicapovaným lidem, programy, které pomohou sociálně ohroženým skupinám lidí zařadit se znovu do společnosti a další akce zaměřující se na sociální prevenci.
Z balíku peněz určených na sociální integraci mohou získat nestátní neziskové organizace až 100% uznatelných nákladů. Kromě nich mohou předkládat návrhy akcí do tohoto GS také veřejné subjekty, tj. obce, svazky obcí či organizace zřizované krajem nebo obcemi, a získat tak 90 % uznatelných nákladů. Akce jsou opět vázány na vytvoření pracovních míst.
Předkladatelé projektů budou muset prokázat, že nepředkládají podobný projekt v rámci dalšího programu financovaného ze strukturálních fondů EU, kterým je Operační program Rozvoj lidských zdrojů.
Kontaktní osoba: Ing. Monika Chmelařová, tel.: 595 622 312, e-mail: monika.chmelarova@kr-moravskoslezsky.cz.
Jednotný komunikační styl
Grantové schéma Jednotný komunikační styl je určeno pro veřejné subjekty (kraj, obce, svazky obcí a organizace zřizované krajem či obcemi) i neziskový sektor (vč. Hospodářské komory ČR a jejích složek s působností v Moravskoslezském kraji) a pro malé a střední podnikatele, působící v oblasti cestovního ruchu.
Cílem tohoto grantového schématu je posílit pozitivní image Moravskoslezského kraje rozšířením a zkvalitněním regionálních a místních služeb poskytovaných v oblasti cestovního ruchu a přispět tak ke zviditelnění Moravskoslezského kraje.
Výsledky podpořených akcí v rámci tohoto GS musí přispívat ke zkvalitnění a rozšíření nabídky a informovanosti pro návštěvníky Moravskoslezského kraje pomocí:
· tvorby regionálních a místních propagačních materiálů pro podporu cestovního ruchu,
· tvorby produktů cestovního ruchu v regionech a jejich propagace,
· tvorby místních a regionálních systémů informování turistů o přírodních a kulturních
zajímavostech,
· propagačními a informačními kampaněmi při medializaci jednotlivých regionů,
· konáním seminářů a sympozií o cestovním ruchu na regionální úrovni,
· podporou vytváření partnerství v oblasti cestovního ruchu na regionální úrovni.
V rámci tohoto GS mohou být podpořeny pouze akce neinvestičního charakteru. Podmínkou realizace akcí bude vytvoření minimálně jedné cizojazyčné mutace vydávaných propagačních materiálů či webovských stránek a respektování Grafického manuálu vytvořeného pro účely tohoto GS.
Kontaktní osoba: Ing. Kateřina Švrčková, tel.: 595 622 937, e-mail: katerina.svrckova@kr-moravskoslezsky.cz.
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch
Cílem grantového schématu je zvýšení standardu ubytovacích zařízení na certifikovanou úroveň včetně jejich zázemí a zkvalitnění další turistické infrastruktury regionu.
Podporovány budou investiční akce malých a středních podniků, kteří mohou předložit návrhy akcí zaměřené na zvýšení standardu ubytovacích zařízení, zkvalitnění stravovacího, sportovně-rekreačního a technického zázemí certifikovaných ubytovacích zařízení,
a na výstavbu a modernizaci další turistické infrastruktury v oblasti letní, zimní i celoroční turistiky. Podporována bude také rekonstrukce kulturních a technických památek.
Kontaktní osoba: Ing. Blanka Děnglová, tel.: 595 622 963, e-mail: blanka.denglova@kr-moravskoslezsky.cz.
Financování akcí
Principem čerpání evropských finančních prostředků je určitá míra spolufinancování národními i regionálními zdroji. Samotní žadatelé musí počítat také s vložením vlastních prostředků do svých projektů. Je důležité rovněž upozornit, že finanční prostředky budou propláceny u všech grantových schémat zpětně, tedy až po realizaci akcí, případně etapy akce. Účast akce v grantových schématech Moravskoslezského kraje také vylučuje možnost čerpání dotace z dalších českých nebo zahraničních programů.
Prostředky Evropské unie budou alokovány zejména z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF), u GS Síť sociální integrace to bude Evropský sociální fond (ESF), který se bude podílet na spolufinancování.
Všechny projekty předkládané do GS musí splňovat minimální přípustnou výši celkových uznatelných nákladů na akci, tu uvádí následující tabulka:
Tabulka č. 1: Minimální hranice celkových uznatelných nákladů na 1 akci
Grantové schéma Minimální výše celkových uznatelných nákladů na 1 projekt
Regionální podpora podnikům v MSK pro drobné podnikatele 500.000,- Kč
pro malé a střední podniky 2.000.000,- Kč
Síť sociální integrace 400.000,- Kč
Jednotný komunikační styl 500.000,- Kč
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch 2.000.000,- Kč
Maximální výše veřejné podpory pro jednotlivá grantová schémata, kterou můžou žadatelé získat, je uvedena v následující tabulce:
Tabulka č. 2: Maximální výše veřejné podpory pro GS
Grantové schéma Maximální výše veřejné podpory
(% z celkových uznatelných nákladů na 1 projekt)
Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji 50 %
Síť sociální integrace obce a další veřejné subjekty: 90 %
nestátní neziskové organizace: 100 %
Jednotný komunikační styl veřejné a neziskové subjekty: 90 %
malé a střední podniky: 50 %
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch 50 %
Podmínky a náležitosti jednotlivých GS budou v průběhu dnešního dne zveřejněny
na webových stránkách kraje www.kr-moravskoslezsky.cz.
Objem finančních prostředků z veřejných zdrojů, který připadá na 1. kolo výzvy pro jednotlivá GS
Tabulka č. 3: Alokace z veřejných zdrojů pro 1. kolo výzvy (v mil. Kč)
Grantové schéma ERDF / ESF SR MSK
Regionální podpora podnikům v Moravskoslezském kraji 103,777 - 44,476
Síť sociální integrace 49,433 4,119 6,179
Jednotný komunikační styl 23,973 0,888 6,607
Podpora místní infrastruktury pro cestovní ruch 14,386 - 6,165
Legenda:
ERDF – Evropský fond regionálního rozvoje
ESF – Evropský sociální fond (pouze u GS Síť sociální integrace)
SR – Státní rozpočet České republiky
MSK – Moravskoslezský kraj
Konzultační hodiny
Každé úterý a čtvrtek vypisuje Oddělení řízení grantových schémat Odboru regionálního rozvoje Moravskoslezského kraje - Krajského úřadu konzultační hodiny, a to vždy od 9:00 – 15:00 hodin. Doporučujeme telefonicky si předem domluvit termín schůzky. Kontaktní osoba je uvedena u každého grantového schématu.
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk