Karel Smetana "> Moravští vinaři jdou příkladem: do vinohradů vracejí stromy, keře i ptáky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/moravsti-vinari-jdou-prikladem-do-vinohradu-vraceji-stromy-kere-i-ptaky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní vinařské centrum: Moravští vinaři jdou příkladem: do vinohradů vracejí stromy, keře i ptáky

28. dubna 2025 | Národní vinařské centrum
Autor: Karel Smetana
Moravské vinohrady nejsou jen místem pro pěstování hroznů – stále častěji se stávají více a více přívětivým útočištěm pro ptáky, hmyz a drobnou zvěř. Vinaři z Velkých Bílovic, Dolních Dunajovic, Březí či slováckých Milotic jsou inspirativním příkladem, jak lze ekologii přirozeně začlenit do moderní vinařské praxe.

Ve Velkých Bílovicích právě vysadili mezi vinohrady na 40 stromů a keřů. Výsadbu v hodnotě 1 milionu korun financoval spolek Velkobílovičtí vinaři z vlastních prostředků. Nový vinařský park vznikl na cestě k Hradišťku, jednomu z nejnavštěvovanějších míst v obci. Výsadba tak nejen oživí místní krajinu, ale zpříjemní i zážitek turistům a milovníkům vína, kteří do Velkých Bílovic každoročně míří na vyhlášené vinařské akce.

„Chceme, aby byl vinohrad pestrým živým organismem, ne jen řadou keřů révy. Stromy a keře tvoří přirozenou osu biodiverzity – lákají opylovače, predátory škůdců i ptáky, kteří pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystému,“ vysvětluje Michal Tetur za Velké Bílovice.

Iniciativu spolku velmi kvituje také vedení obce: “Neskrýváme velké nadšení nad tímto projektem spolku Velkobílovičtí vinaři. Jsme moc rádi, že tato skvělá myšlenka byla realizována. Velmi oceňujeme jejich ochotu se společně dohodnout a také oceňujeme jejich píli při realizaci a následné péči. Je pro nás skutečně radost vidět jejich zájem o zvelebení krajiny, které jsou součástí. Díky nim budou mít při procházce naši spoluobčané a návštěvníci města další bod zájmu.”

Moravské vinohrady nejsou jen místem pro pěstování hroznů – stále častěji se stávají více a více přívětivým útočištěm pro ptáky, hmyz a drobnou zvěř. Vinaři z Velkých Bílovic, Dolních Dunajovic, Březí či slováckých Milotic jsou inspirativním příkladem, jak lze ekologii přirozeně začlenit do moderní vinařské praxe.

V Dolních Dunajovicích a Březí se kromě sázení stromů, či obnovy remízků, vinaři rozhodli podpořit návrat dudka chocholatého, kdysi běžného ptáka jihomoravské krajiny. V okolí vinohradů instalovali osm budek určených právě tomuto dnes silně ohroženému druhu. Podobné budky už dnes najdeme i v Šidlenách na Slovácku – další tradiční vinařské oblasti. Vinaři se při přípravě inspirovali ekologickými projekty v rakouském Wagramu, kde se biodiverzita v krajině systematicky podporuje již řadu let.

„Dudka jsme v krajině skoro přestali vídat. Věříme, že vytvořením vhodných podmínek ho opět přilákáme zpět. Je to i signál, že krajina není jen výrobním prostředím, ale místem soužití lidí a přírody,“ říká Lubomír Tichý za spolek vinařů Dunajovské kopce.

Oba projekty ukazují, že ekologická opatření ve vinicích nemusí být složitá – a přesto mají výrazný dopad. Stromy, keře i ptačí budky přispívají k větší odolnosti vinic vůči suchu, erozi i škůdcům a zároveň vytvářejí harmonickou a živou krajinu.

Tyto iniciativy inspirují i další vinaře a vinařské spolky na Moravě i v Čechách, které uvažují o podobných krocích. Ekologie ve vinicích se tak stává přirozenou součástí současného tuzemského vinařství – s respektem k tradici, krajině i budoucím generacím. Tomuto tématu se intenzivně věnuje také iniciativa Pestrá vinice, která vznikla na podkladu úspěchu prvotního semináře Stromy ve vinici a zaměřuje se na vzdělávání vinařů a vinohradníků v péči o vinici ve smyslu celostního ekosystému.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist