Karolína Šůlová "> Moták pochop v Českém krasu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/motak-pochop-v-ceskem-krasu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Moták pochop v Českém krasu

11. července 2023 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
V roce 2023 bylo hnízdění motáka pochopa zaznamenáno na 11 lokalitách CHKO Český kras a jejím bezprostředním okolí. V porovnání s předchozími lety nedošlo v počtu hnízdění k žádné změně. Obsazena byla všechna tradiční hnízdiště, která se většinou nacházejí v podmáčených rákosinách poblíž rybníků nebo slepých ramen potoků a řeky Berounky.

Na 6 lokalitách bylo hnízdění úspěšné, tedy mláďata se vylíhla a v pravý čas opustila hnízdo. Na 5 z nich se povedlo okroužkovat celkem 16 mláďat. Naopak na 5 lokalitách bylo zahnízdění neúspěšné. Pravděpodobně došlo k predaci vajec a mláďat prasetem divokým. V jednom případě asi mývalem severním - jeho otisky stop v blízkosti hnízda ho činí vážně podezřelým.

Velkým problémem pro úspěšné vyvedení mláďat motáka pochopa je snižování vodní hladiny na rybnících a vysychání rákosin. Přemnožená prasata divoká a další predátoři se pak snadno a často i suchou nohou dostanou k pochoutce v podobě ptačích vajec nebo i mláďat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist