https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/musime-ukoncit-utrpeni-zvirat-kvuli-kosmetice-vyzyvaji-pirati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Musíme ukončit utrpení zvířat kvůli kosmetice, vyzývají Piráti

25. května 2023 | Česká pirátská strana
Zpřísnit vymáhání zákazu testování kosmetiky na zvířatech. To požadují zástupci občanské iniciativy „Save Cruelty Free Cosmetics“, kteří dnes vystoupí na společném jednání několika evropských výborů. Zákaz podporují také pirátští europoslanci, podle kterých existuje celá řada alternativních metod, díky kterým zvířata nemusí trpět. Přidali se tak k dalším téměř 1,5 milionu evropských občanů, kteří iniciativu během jednoho roku podpořili.

„Existuje mnoho moderních technik a metod, které jsou přesnější, spolehlivější a etičtější než testování kosmetiky na zvířatech. Například díky počítačovým modelům či laboratorně vyrobeným buněčným kulturám můžeme ušetřit tisíce zvířat, která stále trpí po celém světě. Současný evropský zákaz z roku 2013 stále obsahuje několik nejasností, a proto se zasazujeme o jeho zpřísnění. Zvířata se sama za sebe postavit nemohou, promluvit za ně proto musíme my,“ říká pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Stejně jako řada evropských občanů jsem přesvědčená, že testování na zvířatech nemá ve 21. století co dělat. Žádná rtěnka, řasenka ani krém nestojí za utrpení bezbranných tvorů. Testy na zvířatech trpí navíc i omezením z vědeckého hlediska, zvířata mnohdy na jednotlivé chemické složky kosmetických produktů reagují jinak než lidé. Odhady jejich bezpečnosti pro člověka mohou být tedy značně nespolehlivé, pro člověka riskantní. To je jen další argument, proč jsme se měli dávno vydat jinou, bezpečnější a etičtější cestou,” vyzývá Markéta Gregorová.

„Naprosto souhlasím s tím, že testování na zvířatech je v současné době prováděno ve zbytečně velkém rozsahu a s pokusnými zvířaty je často zacházeno neeticky. Testování kosmetiky na zvířatech je pak naprosto zbytečné a především kruté, proto jeho úplný zákaz včetně všech složek potřených k výrobě vidím jako velmi dobrý, potřebný a humánní krok,“ komentuje europoslanec Mikuláš Peksa.

Právě dnes na společném jednání petičního výboru, výboru pro životní prostředí a zemědělství prodiskutují zástupci občanské iniciativy „Save Cruelty Free Cosmetics“ možné zpřísnění zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Kosmetické produkty, které obsahují složky testované na zvířatech, se nesmí uvádět na evropský trh od roku 2009. Nicméně výrobky, u kterých se testují závažné účinky na lidské zdraví, se přestaly prodávat až v roce 2013. Pirátští europoslanci se vyslovili již v minulosti také pro globální zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Ty se nejčastěji provádí na myších, krysách, králících a prasatech.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist