Antonín Tym "> Mysli globálně, jednej lokálně - první města prokázala kvalitu svého rozvoje podle objektivních indikátorů mezinárodního programu místní Agenda 21 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mysli-globalne-jednej-lokalne-prvni-mesta-prokazala-kvalitu-sveho-rozvoje-podle-objektivnich-indikatoru-mezinarodniho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní síť Zdravých měst ČR: Mysli globálně, jednej lokálně - první města prokázala kvalitu svého rozvoje podle objektivních indikátorů mezinárodního programu místní Agenda 21

Poprvé od roku 1992 prokázala města v České republice, že naplňují závazky, ke kterým se náš stát zavázal na Summitu Země v Riu de Janeiro. Téměř 180 hlav států se tehdy domluvilo, že je třeba v zájmu udržitelného rozvoje planety sladit ekonomický, sociální a environmentální pilíř společnosti, aby nedošlo ke globálnímu kolapsu. Významnou úlohu v tomto celosvětovém úsilí hrají obce, města, a regiony a jejich obyvatelé, u kterých řada tzv. globálních problémů pramení. V rámci mezinárodního programu místní Agenda 21 mohou samosprávy konkrétními akcemi a postupy výrazně ovlivnit a zvýšit kvalitu života občanů a ochránit životní prostředí pro další generace.

Zdravá města Chrudim a Vsetín jsou prvními a doposud jedinými samosprávami, které v České republice dokázaly dosáhnout kategorie „B“, druhé nejvyšší kategorie v rámci procesu místní Agendy 21 (MA 21). Včera tato Zdravá města obhájila svůj postup před porotou složenou ze zástupců resortů vnitra a životního prostředí, tajemníků z různých měst ČR a dalších odborníků, a obdržela oficiální certifikát.

Porotci se koordinátorů Projektu Zdravé město (PZM) a MA21 ptali na nejrůznější otázky, aby si ověřili, zda jsou kritéria skutečně naplňována a nejde jen o formální odškrtnutí položky ze seznamu povinností. „Nejvíce porotce zajímalo, jakým způsobem provazujeme výsledky anket a průzkumů veřejného mínění do práce radnice, kdo a v jakém počtu se účastní veřejných projednávání či jak se do celého procesu zapojují místní podnikatelé“, popisuje průběh „obhajoby“ chrudimská koordinátorka Šárka Trunečková. Vsetínský kolega Tomáš Pifka zájem porotců o konkrétní postupy MA21 potvrzuje: „Porotce velmi zaujal fakt, že aktivity v rámci MA21 a PZM vede nezisková organizace řízená městem. Zpravidla to totiž bývá někdo z úřadu. Rovněž ojedinělé je, že příklady dobré praxe rozšiřujeme i mimo republiku, konkrétně do Rakouska a Maďarska.“

Jedním z indikátorů kategorie „B“ je např. získávání externích zdrojů či přenos příkladů dobré praxe. Vsetín např. doposud získal čtyřikrát více externích zdrojů na svůj rozvoj nežli je průměrná hodnota v celé ČR a v Databázi DobráPraxe (http://www.dobrapraxe.cz) prezentuje své úspěšné postupy, např. jak provádět ekologické audity na školách a školských zařízeních. Chrudim získává pravidelně dotace na oblast podpory zdraví a ekologické projekty a může se pochlubit ukázkovou realizací projektu Zdravá škola či programy Prevence kouření, které prezentovala na nejednom semináři. Postup v rámci MA21 městům rovněž pomáhá získávat další finance, neboť je jedním z kritérií, za nějž žadatelé o dotace získávají plusové body a mají tak náskok před ostatními.

Oficiální sada Kritérií místní Agendy 21 vznikla v loňském roce na půdě Pracovní skupiny pro MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj. Kritéria umožňují dle 21 indikátorů objektivně měřit postup v rámci MA21, tedy například to, jak kvalitně je město řízeno či jak dobře komunikuje s veřejností a zda respektuje její názor. Sleduje rovněž úroveň systému místního či regionálního strategického řízení, které mají vliv na dlouhodobý a stabilní rozvoj dané obce či regionu. Kritéria jsou rozdělena do čtyř kategorií „D“ – „A“, kde druhá jmenovaná stojí na pomyslném vrcholu a znamená, že principy MA21 jsou plně integrovány do života města či regionu.

Všechny obce, města a regiony, které oficiálně realizují program MA21, jsou součástí Databáze MA21 (http://ma21.cenia.cz). Z doposud registrovaných 28 samospráv je 22 členem NSZM ČR.

* místní Agenda 21 – mezinárodní program zavádění zásad udržitelného rozvoje na místní úrovni (města, obce, regiony). V ČR podle místní Agendy 21 postupují např. radnice Zdravých měst. Cílem je vytváření procesů, které příznivě ovlivní kvalitu života nejen součastných obyvatel měst, ale také život generací jejich dětí, to vše ve spolupráci s veřejností. Udržitelný rozvoj je jedním z cílů EU a OSN. Více informací: http://www.nszm.cz/ma21

* Národní síť Zdravých měst ČR - asociace sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM) – Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. NSZM má dnes 76 členů, s regionálním vlivem na 1198 měst a obcí, ve kterých žije 2,4 milionu obyvatel (24 % populace ČR). Více informací o NSZM naleznete na internetových stránkách http://www.nszm.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist