https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/myslivci-vyhaneli-zver
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Rokycany: Myslivci vyháněli zvěř

8. června 2010 | ZO ČSOP Rokycany
Krásné slunečné počasí konečně nahradilo vytrvalé deště a tak mohli zemědělci opět vyjet se svými vysoce účinnými stroji k sekání luk. A právě sekání trávy, jetele či vojtěšky dělá vrásky především myslivcům a ochráncům přírody. A to i přesto, že zemědělství a myslivost spolu od nepaměti úzce souvisí. A jak by také ne, vždyť jej řídí jedno ministerstvo. A navíc je i řada zemědělců zároveň i myslivci a naopak. Přesto se najdou situace, kdy dochází nejen k názorovým střetům, ale i k vzájemnému nepochopení. Ne všude je však situace stejná. Tak jako všude záleží na lidech, respektive na ochotě poslouchat myšlenkám druhé strany, byť má někdy odlišné názory.

Jedním a doufejme, že ne ojedinělým případem spolupráce myslivců a zemědělců je Honební společenstvo Litohlavy – Klabava na Rokycansku. Díky ní se již podařilo zachránit řadu zvířecích životů, které by jinak skončily pod koly zemědělských strojů provádějící sekání trávy nebo v rokycanské záchranné stanici. Ta se snaží pomáhat myslivcům a propagovat jejich aktivity, které jsou velice atraktivní nejen pro děti, ale i širokou veřejnost. Nicméně myslivci své možnosti příliš nevyužívají, i když jistě existují výjimky. Ale ruku na srdce, která ze zájmových organizací má téměř sto tisícovou členskou základnu, vybudovanou síť okresních mysliveckých spolků a může se pochlubit širokou škálou aktivit. Mezi ty atraktivní jistě patří lovecká kynologie, střelectví či myslivecká hudba, která v poslední době zažívá velkého rozmachu.

Zemědělství a myslivost má dokonce i řadu zákonných opatření, které se však ne všude dodržují. Proto velice často vznikají spory o vzniklé škody na zemědělských plodinách či samotné zvěři. Je tedy velice dobré, že se najdou cesty, kdy zemědělci myslivcům oznámí sekání luk, ke kterému dochází právě v době, kdy se rodí nejvíce mláďat, tedy v měsíci červnu. Vyzýváme proto všechny rozumně myslící zemědělce, myslivce i ochránce přírody, dejme hlavy dohromady, zanechme zbytečných sporů a pusťme se do korektního jednání u jednoho stolu. O tom, že to lze svědčí právě spolupráce v Litohlavech, kdy zemědělci v předstihu informovali myslivce, že budou sekat vojtěšku a následně i další plochy. Myslivci okamžitě povolali své členy s loveckými psy a několikrát kritická místa procházeli. Tím eliminovali případné ztráty na zvěři.

Spolupráce obou stran se však vyplatí i v jiných případech. Vydatné deště, které v různých místech republiky páchají nedozírné škody, lze zastavit tvorbou biopásů. Stačí jen přesvědčit majitele půdy, respektive zemědělce, že se jim vyplatí zbudovat kolem obce v souladu s územním plánem biopásy, které zcela jistě zabrání naplavování půdy do obcí. Škoda na osetých plodinách, lidských obydlích tak určitě vyváží náklady na zbudování biopásů, na které lze také čerpat peníze z vypsaných dotačních titulů. Nejen, že se zmírní utrpení lidí, které záplavy postihnou, náhled na zemědělce řešící problém bude zcela jistě i oceněn veřejností. Biopásy však mají v krajině i řadu dalších funkcí. Je potřeba si uvědomit, že protipovodňová opatření se realizují za mnohem větší finanční náklady, než by se zbudovaly biopásy, které přispívají i k ozelenění krajiny a pomáhají i návratu nejrůznějších druhů živočichů žijících v naší krajině. Vždyť podíváme-li se na dnešní velkoplošný způsob hospodaření musí nám být jasné, že zde toho žít příliš nemůže. Zamysleme se nad tím než zase začne vydatně pršet. Navíc s ozeleněním vytypovaných pozemků zcela jistě a rádi vypomohou nejen myslivci, ochránci přírody, ale i další, např. zahrádkáři a včelaři. Ty by mohli kolem biopásů umístit i své včelíny.

Problematika zemědělství a myslivosti je jistě složitá, nicméně konstruktivním jednáním všech zúčastněných stran lze dosáhnout kompromisu, který bude vyhovovat všem zúčastněným a především přírodě. A o to by nám mělo jít především. I na okresních sněmech zaznívají nejrůznější názory. Je však potřeba, aby nezapadly a řešily se. V současné době probíhají na nejrůznějších místech senoseče či seče nejrůznějších pícnin. Navažme vzájemnou spolupráci a zabraňme společnými silami škodám na volně žijící zvěři, tak jako v Litohlavech na Rokycansku. Hospodařící zemědělci nejenže hlásí myslivcům své záměry, ale např. provádějí i seče pícnin od vzdálenějších míst k lesním komplexům. I tak se dá zabránit nedozírným škodám.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist