https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-celostatnim-foru-piratu-se-predstavili-prvni-kandidati-do-senatu-jan-janda-lukas-wagenknecht-marek-hilser-a-eva-tylova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Na Celostátním fóru Pirátů se představili první kandidáti do Senátu: Jan Janda, Lukáš Wagenknecht, Marek Hilšer a Eva Tylová

13. ledna 2024 | Česká pirátská strana
Na zasedání Celostátního fóra Pirátů v Brně se dnes kromě jiného představili první kandidáti a kandidátka do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci a budou se o hlasy voličů ucházet v podzimních senátních volbách. Jsou to Jan Janda, který se abude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice, dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3 a Eva Tylová za obvod 17 – Praha 12. Představení kandidátů se zúčastnili také předseda a místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska a pirátská senátorka za obvod Kladno Adéla Šípová, kteří také krátce okomentovali jeho dosavadní výsledky.

„V Senátu se nám podařila celá řada věcí, ale uvedeme zde jenom ty nejdůležitější, já bych zmínil například způsob volby mediálních rad, o který jsme usilovali dlouho, a podporu Ukrajiny, kterou se osobně zabývám. Nutno říct, že v celém Senátu je jen zhruba 30 % senátorů a senátorek liberálního smýšlení, předkládáme hodně pozměňovacích návrhů, ale ne všechno se podaří prosadit. I tak můžeme slíbit, že se budeme dál snažit a pracovat tak, jak jsme slíbili,“ uvedl bod zasedání senátor Lukáš Wagenknecht. „Konkrétně za mě můžu říct, že mi dělá nesmírnou radost, že se nám ve spolupráci s prezidentem Pavlem daří doplňovat Ústavní soud. I po naší otevřené výzvě, aby prezident dbal na vyvážené složení soudu, a to i z hlediska genderového, byl soud v letošním roce doplněn o čtyři nové soudkyně a tři soudce. A náš senátorský klub měl na tom velký podíl,” doplnila senátorka Adéla Šípová Lukáše Wagenknechta. Ten dále pokračoval i ve svém představení se jakožto kandidáta: „Na práci v Senátu se mi líbí, že můžu propojovat potřeby lidí v legislativní úrovni. Že můžu potkávat lidi a věci, co je trápí, prosazovat dál. A v tom budu chtít pokračovat, pokud dostanu od občanů důvěru.”

Následně se svou kandidátskou řečí vystoupil Marek Hilšer, který se v Senátu věnuje problematice lidských práv v zahraniční i domácí politice: „Vážím si nominace a podpory, kterou mi Piráti pro nadcházející volby dali. V Senátu bych se chtěl nadále věnovat sociální politice, konkrétně podpoře neformálně pečujících či problematice tzv. epidemie exekucí. Stavím se za přijímání protikorupčních zákonů, je to velký boj, o kterém jsem přesvědčen, že musí pokračovat. Česko totiž svírá problém oligarchizace politiky a ekonomiky. Dle The Economist jsme hned za Ruskem druzí v tzv. klientelistickém kapitalismu. To je velmi nebezpečné, oligarchizace totiž poškozuje tržní prostředí a demokratické instituce. Podporuji také manželství pro všechny a doufám, že se nám v Senátu podaří prosadit Istanbulskou úmluvu. Dále se budu nadále věnovat podpoře obnovitelných zdrojů, které napomáhají demokratizaci a decentralizaci energetiky,“ řekl senátor Hilšer.

Eva Tylová kandiduje do Senátu s cílem zlepšit legislativu v oblasti ochrany životního prostředí. „První téma, které považuji za důležité a se mnou osobně spojené, je klimatická změna. Ta na nás nečeká. My ale často jen přešlapujeme a jako bychom s přijetím tolik potřebných opatření čekali. Stále jsou přijímány zákony, které klimatickou změnu spíše prohlubují, než aby ji řešily. A na to bych se chtěla zaměřit. Druhou z mých priorit je pak energetika, qve které věřím, že nám decentralizace pomůže k větší soběstačnosti. A v neposlední řadě chci také chránit a hájit zájmy občanů před nemorálními zájmy velkých lobbistických skupin,” řekla ve své kandidátské řeči Eva Tylová, kandidátka za obvod 17 – Praha 12.

Jako poslední ze senátních kandidátů vystoupil na zasedání Celostátního fóra Pirátů také Jan Janda, kandidát v obvodu 11. Současný zastupitel města Sušice vyzdvihuje především místní příslušnost senátorů: „Souzním s prací Lukáše Wagenknechta, Adély Šípové a Václava Lásky. Motivuje mě, když vidím, že to funguje a sám plánuji přispět svou prací. Podle mého názoru má senátor zůstat v místě svého působení, má být vyslancem za region a dělat pro něj maximum v každém možném ohledu svojí práce. Komunikovat s obcemi i ministerstvy, tlačit na realizace místních projektů, osobně se v nich angažovat, naslouchat potřebám občanů, propojovat a pomáhat. Přesně na to se chci zaměřit – chci propojovat starosty jednotlivých obcí, řešit palčivá témata, infrastrukturu nebo pracovní místa. Moc děkuji Pirátům, že jsem dostal tuto šanci,“ uvedl Janda.

Volby do Senátu Parlamentu České republiky by se měly v roce 2024 uskutečnit v 27 senátních obvodech. Termín zatím nebyl stanoven.

První kandidáti Pirátů do Senátu – základní informace

Lukáš Wagenknecht – obvod 23

Lukáš Wagenknecht (24. 9. 1978) vystudoval obor Hospodářská politika a správa na Univerzitě Pardubice. Přes 15 let se profesně věnoval internímu auditu, podílel se na odhalení zmanipulovaných miliard v operačním programu Severozápad nebo na auditu výstavby metra A. Od roku 2018 je senátorem za obvod č. 23 – Praha 8, 18 a okolí a v Senátu předsedá Komisi pro dohled nad veřejnými prostředky. Interní audit přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Univerzitě Pardubice.

V Senátu prosazuje myšlenky dobrého vládnutí a legislativu zvyšující transparentnost, aktivně se věnuje energetice, dopravě a ochraně klimatu. Podporuje malé a střední podnikatele, v období Covidu inicioval úspěšnou ústavní žalobu proti vládnímu omezení maloobchodu, podepsanou 63 senátorkami a senátory. V senátnímu obvodu nejčastěji řeší problémy dopravy, ochrany zeleně nebo developerské kauzy, aktivně podporuje místní spolky a občanská sdružení.

Ve svém volném čase rád jezdí na kole, chodí do posilovny a v zimě lyžuje.

Marek Hilšer – obvod 26

Marek Hilšer (23. 3. 1976) vystudoval medicínu a politologii a mezinárodní vztahy na UK v Praze. Působí jako senátor za Prahu 2 a 3 a VŠ pedagog na 1. lékařské fakultě UK. Dvakrát kandidoval na post prezidenta republiky.

V Senátu je velkým zastáncem působení Česka v EU a v NATO. Staví se za silnou podporu Ukrajiny. Prosazuje stát, který bude bránit zranitelné a podporovat schopné – to vše za férových podmínek. Věnuje se problematice lidských práv v zahraniční i domácí politice. V Senátu dlouhodobě vystupuje proti bezohledným exekucím, obchodu s chudobou napojeným na politiku či proti rozevírání sociálních nůžek. Je příznivcem obnovitelných zdrojů a investic do moderní decentralizované a komunitní energetiky. Upozorňuje na problém oligarchizace české politiky, který podkopává demokracii a dusí konkurenceschopnost naší ekonomiky.

Ve volném čase se věnuje rodině. Má rád tanec a zpěv, jako bas působí v pěveckém souboru. Je fanouškem skálolezectví a rád jezdí na motorce.

Jan Janda – obvod 11

Jan Janda (27. 11. 1980) vystudoval gymnázium v Sušici, kde také žije a pracuje na pozici asistenta očních specialistů. Je zastupitelem města Sušice a v komisích pro kulturu a sport a KPOZ.

Do Senátu kandiduje s ohledem ke svému zájmu o rozvoj regionu Domažlicka, propojení s „Prahou“ a posílení vazeb na Plzeňský kraj, pomoc občanům Domažlicka. Chce se zasadit o podporu lehkého strojírenství, zejména Mechatroniky, zajistit časovou a místní dostupnost zdravotní péče a komunikaci obcí jak v oblasti čerpání dotací, tak sjednocení s důrazem na infrastrukturu, informovanost, vzdělávání a metodickou pomoc obcím regionu Domažlicka. Je odhodlaný aktivně se podílet na zákonodárné činnosti Senátu, přípravě pozměňovacích návrhů a hledání konsensu.

Zapojení široké, odborné veřejnosti a organizací z regionu, a to i v rámci přeshraniční spolupráce s německou stranou, je pro něj samozřejmostí.

Rád fotí, cestuje a sportuje – tabata. Zajímá se o politologii, komunikaci, psychologii, ochranu přírody.

Eva Tylová – obvod 17

Eva Tylová (*12. 12. 1959) vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Více než 30 let se věnuje ochraně životního prostředí, např. jako náměstkyně ministra životního prostředí, ředitelka České inspekce životního prostředí, místostarostka MČ Prahy 12, zastupitelka hl. m. Prahy, ale i v nevládních organizacích jako je Společnost pro trvale udržitelný rozvoj.

Do Senátu kandiduje s cílem zlepšit legislativu v oblasti ochrany životního prostředí. Chtěla by prosadit zákony, které lépe reagují na dopady klimatické změny. Spolupracovala například na prosazování zákona o komunitní energetice, který umožní decentralizaci a demokratizaci výroby energie. Podpoří rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Zkušenosti z komunální sféry chce využít pro zlepšení postavení občanů vůči velkým vlivovým skupinám v oblasti energetiky, obchodu, služeb či developmentu i ve veřejné správě.

Ve volném čase s přítelem jezdí dlouhé tratě na kole a užívá si koncerty skupiny Keks.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist