https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-kralickem-snezniku-obnovuji-dobrovolnici-lesy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Na Králickém Sněžníku obnovují dobrovolníci lesy

3. srpna 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Od soboty 1. srpna začali dobrovolníci Týdnů pro les a divočinu natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy. Z místního rozvodí odtéká voda do tří moří - Černého, Baltského a Severního. Péče o zdravý horský les i zadržování vody v krajině jsou zvlášť důležité v době rostoucího sucha a dalších projevů klimatických změn, jež způsobují zejména na Moravě masivní hynutí smrkových monokultur.

Na obnově vysokohorského lesa dobrovolníci každoročně pracují podle odborného plánu péče o toto území. Bydlí v horské chatě bez elektřiny a signálu, právě tento Týden pro les a divočinu je nejdobrodružnější ze všech, které Hnutí DUHA v létě pořádá. Vedle práce dobrovolníci na Kralickém Sněžníku poznají původní horské smrčiny, rašeliniště, arkto-alpínské trávníky, kamenné sutě či lavinovou dráhu.

Péče o Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník usiluje o vytvoření přírodě blízkého lesa. Přirozená obnova lesa ze semen místních stromů je ale velmi pomalá, narušovaná především přemnoženou zvěří. Proto se dobrovolníci Týdne pro les a divočinu zaměří především na semenáčky stromů, které budou natírat proti okusu zvěří, a opraví také poničené oplocenky.

Týdny pro les a divočinu jsou součástí kampaně Zachraňme lesy [1], která prosazuje systematickou přeměnu monokultur smrků a borovic na mnohem odolnější, druhově i věkově pestré lesy. Lesníci, Ministerstvo zemědělství i Ministerstvo životního prostředí již otevřeně přiznávají, že plošné hospodaření se smrkem je na většině území republiky minulostí, i proto jsou letos Týdny pro les zaměřeny z velké části na pomoc během krize českých lesů.

Týden pro les na Králickém Sněžníku je letošním pátým z celkem osmi, které Hnutí DUHA pořádá již 23. léto po celém území ČR od Bílých Karpat až po Šumavu. Každý z Týdnů v sobě spojuje environmentální vzdělávání s praktickým zapojením účastníků do konkrétních aktivit ochrany přírody.

Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu řekla:
"Rozpad smrkových monokultur už zasahuje většinu našeho území. Právě proto je tak podstatné chránit před zvěří malé semenáčky právě na Kralickém Sněžníku. Zdejší pestrá a jedinečná příroda nám ukazuje, jakým směrem se můžou vydat nové lesy i na mnoha dalších místech republiky."

Radislava Nožířová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky řekla:
"Tato akce se uskuteční již po sedmé. I letos se spolu s pracovníky Lesní správy Hanušovice těšíme na pomoc dobrovolníků při nátěrech přirozeného náletu listnatých dřevin a opravách oplocenek v Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník. Po celý týden budeme vysvětlovat principy managementu v národní přírodní rezervaci, některá opatření si každý vyzkouší i v praxi. Jako každý rok i letos jsme připravili výstup na vrchol Králického Sněžníku s výkladem o přírodě a historii."


Kontakty:
Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu, 776 816 228, tydnyprodivocinu@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Více informací o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz

Tento Týden pro les a divočinu je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí ČR. Finančně jej podpořili také Pardubický kraj a dárci Hnutí DUHA.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist