Radek Drahný "> Na krkonošských cestách vás bude provázet 15 nových podmaleb na skle - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-krkonosskych-cestach-vas-bude-provazet-15-novych-podmaleb-na-skle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Na krkonošských cestách vás bude provázet 15 nových podmaleb na skle

20. května 2024 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Podmalby na skle – prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. O uplynulém víkendu jsme dvě z nich odhalili také symbolicky slavnostně – podmalbu s motivem Nejsvětější Trojice v Památníku obětem hor na Modrém sedle a podmalbu anděla strážného na křižovatce cest pod vrcholem Předního Žalého.

Památník obětem hor na Modrém sedle vznikl na konci 18. století na paměť krkonošského horáka Václava Rennera, který tu v roce 1798 zahynul při transportu dřeva z Lahrových bud na Luční boudu, která právě Rennerům patřila. Obnovenou kapličku potom 25. září 1927 vysvětil vrchlabský děkan Johann Borth jako kapli Nejsvětější Trojice. V roce 1957 se pak stala památníkem těch, jejichž životy si vzalo zdejší drsné horské počasí, laviny, apod.

V sobotu odpoledne se u kapličky sešli oba dárci, strážci a další zástupci Správy KRNAP, starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková, či boudaři z Luční boudy Stanislav Beneš a Klára Sovová, aby slavnostně odhalili podmalbu Nejsvětější trojice od Zory Ponicové-Paterové, která jí do vínku popřála, „aby chránila ty, kdo se starají o krkonošskou přírodu i návštěvníky hor, boudaře, horské záchranáře a další.“

Kapličce, podmalbě, místním lidem, horám a jejich ochráncům i návštěvníkům hřebenů Krkonoš poté požehnal v krátké pobožnosti vrchlabský děkan, katolický farář P. Jiří Šlégr a symbolicky tak obnovil požehnání P. Johanna Bortha z roku 1927.

V neděli vystoupali na vrchol Předního Žalého poutníci z obou stran – od Jilemnice i od Vrchlabí, aby tak naplnili přání, s kterým tu Jan Nepomuk hrabě Harrach nechal kdysi postavit rozhlednu i hospodu – aby se totiž jak německy mluvící lidé z Vrchlabska, tak česky mluvící z Jilemnicka, nejen na krkonošských stezkách setkávali v přátelství a míru. Od včerejška jim k tomu bude pomáhat i anděl strážný na podmalbě Zory Ponicové-Paterové na křižovatce turistických cest pod vrcholem Předního Žalého.

I v neděli se poutníkům, turistům a všem lidem, kteří chodí po našich horách, dostalo požehnání – od jilemnického katolického faráře a vikáře P. Františka Mráze a vrchlabských farářů Vladimíra Hraby z Církve československé husitské a Michaela Pfanna z Českobratrské církve evangelické. Šťastné cesty jim popřáli také starosta Jilemnice David Hlaváč a ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, který připomněl přání hraběte Jana i letošní Krkonošský rok Harrachů, v němž si připomínáme právě hraběte Jana a 120. výročí od jím vyhlášené první přírodní rezervace v Krkonoších na Strmé stráni v Labském dole.

Podmalby od Zory Ponicové-Paterové můžete vidět kromě Modrého sedla a Žalého také u rozhledny Štěpánka (sv. Štěpán), na Čertově hoře (sv. Prokop), na Kotelské vyhlídce nad Horními Štěpanicemi (sv. Jiří), u památníku lesnické exkurze nad Husími boudami (sv. Hubert), na Hanapetrově pasece (sv. Máří Magdalena), u Zámečku nad Dolním Dvorem (římská bohyně lovu Diana), na Liščí cestě u Zadních Rennerovek (sv. Florian), na Berghausu v Černém Dole (sv. Barbora), na Krausových boudách nad Janskými Lázněmi (Panna Maria), na Pražačce nad Horním Maršovem (sv. Ambrož), na Václaváku na Černé hoře (sv. Václav), na Cestníku (sv. Hubert) a na Rýchorách (Panna Maria). Orientační mapka je přílohou této tiskové zprávy na webu krnap.cz a ještě letos se chystáme vydat letáček pro zájemce o putování za těmito krásnými obrázky. Podrobnější článek o nich vyjde také v našem časopise Krkonoše – Jizerské hory.

Od soboty 18. května až do konce letošního října můžete obdivovat podmalby na skle také na výstavě Svatí pomocníci v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Ty mají ale jinou autorku, emeritní ředitelku Krkonošského muzea ve Vrchlabí Janu Sojkovou.


Další informace o aktuálním dění v Krkonošském národním parku najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist