https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-omezeni-dodavek-gazpromu-je-ceska-plynarenska-infrastruktura-dobre-pripravena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká plynárenská unie: Na omezení dodávek Gazpromu je česká plynárenská infrastruktura dobře připravena

Členové České plynárenské unie – provozovatel přepravní soustavy NET4GAS, provozovatelé distribučních soustav Pražská plynárenská distribuce, E.ON Distribuce a RWE GasNet, a provozovatel podzemních zásobníků RWE Gas Storage dnes po vyjádření Gazpromu o omezení dodávek zemního plynu přes Ukrajinu potvrdili připravenost plynárenské infrastruktury na českém území.

V současné době jsou již v provozu nová zařízení plynárenské infrastruktury, která významně zvyšují spolehlivost dodávek zemního plynu. Především naplno funguje nová mezistátní předávací stanice Brandov se vstupní kapacitou 43,9 mil. m3/den do České republiky. Ta na německém území navazuje na plynovod Opal, a především je součástí systému přepravujícího plyn z nového plynovodu Nord Stream, do nějž jsou dodávky ruského zemního plynu postupně přesměrovávány.

„Již od roku 2009 je přepravní systém v ČR schopen obousměrné přepravy plynu, tedy nejen v tradičním směru z východu na západ, ale také od severu k jihu. Proto byl vybudován Brandov a proto se buduje plynovod GAZELA,“ říká jednatel NET4GAS Jan Nehoda. Celý systém je vysoce variabilní, byla prověřena jeho provozuschopnost a v současné době na něm neprobíhají žádné práce, které by přepravu plynu mohly omezovat. Stejně tak byla ověřena dobrá spolupráce dispečinků všech provozovatelů sítí v České republice.

Také v podzemních zásobnících plynu jsou vzhledem k dosavadnímu velmi mírnému průběhu zimy uloženy nadprůměrné zásoby zemního plynu. „Proti srovnatelnému období loňského roku máme v zásobnících uskladněnu o 1/3 plynu více,“ potvrdil jednatel RWE Gas Storage Lubor Veleba. „Kromě toho jsme loni zvýšili i maximální denní výkon čerpání plynu ze zásobníků na 40 mil. m3 za den, což představuje velké zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti zásobování.“

Vzhledem k účelnému využití spolufinancování plynárenských projektů z fondů EU došlo jak k úpravám na přepravních sítích, tak k posílení kapacity a denního výkonu podzemních zásobníků. „To přesně zapadá do současných změn toků v evropských sítích, kdy se dodávky z tradičního směru východ – západ začínají měnit na směr sever - jih. Nepřekvapuje nás to, jsme součástí těchto změn,“ říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie. Variabilita přepravního systému rovněž dává možnost zásobování Slovenska z České republiky, protože přepravní kapacity jsou po provedených úpravách sítí dostatečné.


Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas v roce 1994, jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. 17 let své existence věnovala ČPU rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti plynárenství a představování zemního plynu jako energeticky výhodného a ekologicky šetrného paliva odborné i laické veřejnosti. Věnuje se také významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – zejména energetické koncepci, legislativě, podpoře využití zemního plynu pro výrobu elektřiny a dalším tématům s vazbou na plynárenské odvětví. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí navazujícího na plynárenský obor a užití zemního plynu. Jednou z aktivit ČPU je i podpora stlačeného zemního plynu pro dopravu (CNG) jak v osobní, tak zejména v městské a příměstské autobusové dopravě. ČPU dnes sdružuje 16 členů - nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: RWE Transgas, a.s., NET4GAS , s.r.o., RWE Gas Storage, s.r.o., RWE Gas Net, s.r.o., RWE Energie, a.s., E.ON Energie, a.s., E.ON Distribuce, a.s., Pražská plynárenská, a.s., Pražská plynárenská Distribuce, a.s., VEMEX s.r.o., VČP Net, s.r.o., SMP Net, s.r.o., JMP Net, s.r.o., Jihomoravská plynárenská, a.s., Východočeská plynárenská, a.s. a Severomoravská plynárenská, a.s.. Na mezinárodní úrovni ČPU zastupuje české plynárenství v organizaci Eurogas.
Pro více informací kontaktujte ČPU, pana Oldřicha Petržilku na adrese Novodvorská 82/803, 142 00 Praha 4, tel: +420 241 027 877, e-mail: petrzilka@cpu.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist