https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-slovensku-probiha-projekt-na-zachranu-pralesu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Občianské združenie PRALES: Na Slovensku probíhá projekt na záchranu pralesů

13. listopadu 2013 | Občianské združenie PRALES
Pralesy vzbuzují respekt. Svou ohromnou rozmanitostí, dech beroucí krásou i pulzujícím životem. A to neplatí jen o těch tropických, které zná celý svět. I Evropa má své pralesy a Slovensko je jednou z mála evropských zemí, které se ještě mohou pyšnit přítomností těchto „skutečných lesů“.

Čísla jsou však nemilosrdná - v Evropě se podle údajů FAO dají za pralesy pokládat jen 3 % z rozlohy lesů a na Slovensku je to ještě méně. Podle Národního lesnického centra je to 24 000 hektarů. Podle údajů z terénního mapování (FSC Slovensko) v letech 2009-2010 byla celková výměra pralesů 10 104 hektarů, tedy ani ne půl procenta (0,47%) slovenských lesů. Jak je tedy možné, že jejich rozloha neustále klesá? Důvody (či záminky?) zásahů jsou různé, ochrana nedostatečná a výsledek vždy ten samý - unikátní přírodní bohatství se nám ztrácí před očima.

Odpovědí na negativní vývoj stavu slovenských pralesů je realizace projektu „Poznáváme a chráníme pralesy Slovenska“. Projekt je realizován od dubna tohoto roku občanským sdružením PRALES v rámci Blokového grantu pro MVO Programu švýcarsko-slovenské spolupráce. Tuto zajímavou iniciativu podporuje i Dunajsko-karpatský program WWF. Cíle jsou stanoveny jasně: chránit lokality pralesů před poškozováním a ničením, získávat další informace, informovat veřejnost a zapojovat se do tvorby právních norem, které mohou stav pralesů na Slovensku ovlivnit.

Aktivity potřebné pro dosažení cílů jsou různé. Advokační aktivity zajistí ochranu známých lokalit, terénní mapování zpřesní staré a přinese nové informace. Ve třech městech na Slovensku už veřejnost dostala možnost podívat se do pralesů alespoň prostřednictvím fotografií. Představení s názvem „Hudba lesa“ zkombinovala fotografie pralesů s netradiční hudbou a přinesla také odborné informace.

Všechny poznatky shromažďované během trvání projektu by měly být na závěr shrnuty v publikaci o pralesích a prezentovány na odborné konferenci.

Projekt potrvá do ledna 2015. Asi to nebude dostatek času na záchranu pralesů na Slovensku. Ale snad získané poznatky, informování veřejnosti a všechny další aktivity pomohou k zodpovědnějšímu přístupu k těmto výjimečným ekosystémům.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist