https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nabozenstvi-jinak-vystava-prirodnin-souvisejicich-s-judaismem-krestanstvim-a-islamem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Regionální muzeum v Chrudimi: Náboženství jinak (výstava přírodnin souvisejících s judaismem, křesťanstvím a islámem)

Výstava představí čtyři sta různých přírodnin souvisejících svým jménem nebo symbolikou s některým ze tří monoteistických náboženství: judaismem, křesťanstvím a islámem. Vyznavači těchto náboženství - židé, křesťané a muslimové věří v jednoho Boha. K monoteismu se v současnosti hlásí přes polovinu lidstva, téměř 4 miliardy lidí.

Judaismus je na výstavě zastoupen zejména biblickými postavami a reáliemi: Adama a Evu připomínají minerály adamit a eveit, Davida mořský plž harfovka Davidova a jeho protivníka Goliáše brouk goliáš obrovský. K vidění je Noemova archa či babylonská věž.

Křesťanská část představí desítky exponátů souvisejících s Ježíšem Kristem, Pannou Marií nebo svatými. Můžeme si prohlédnout Kristovu růži, pět různých rostlin nazývaných slzičky Panny Marie a také vymřelého hlavonožce pojmenovaného po anglické řeholnici ze 7. století sv. Hildě. Obsáhlé je "ďábelské" oddělení s ukázkami nerostů (síra), bylin (ďáblovo oko), ale i brouků (kozlíček "pekelný" Dorcadion infernale) a ryb (perutýn ďábelský).

Islám je reprezentován například význačným muslimským učencem Avicennou, a to v podobě minerálu avicennitu.

Výstavu připravil z předmětů své sbírky RNDr. Mgr. Tomáš Pavlík. Výstavu budou doprovázet komentované prohlídky a je připravena i přednáška "Biblické a církevní postavy v přírodě Chrudimska".

Výstava potrvá od 5. 2. do 13. 3. 2016.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist