Tiskové zprávy
Hnutí Duha Jeseníky: Nadace Partnerství ocenila projekt na záchranu obce Nové Heřminovy na Jesenicku
Ocenění Nadace Partnerství projekt měsíce června získala studie, kterou vypracovalo sdružení Unie pro řeku Moravu. Studie zvýšení kapacity koryta a revitalizace řeky Opavy v Krnově nabízí alternativní řešení protipovodňové ochrany města Krnova. Materiál z června 2005 jasně dokazuje, že lze zajistit ochranu Krnova před tzv. stoletou vodou na řece Opavě za méně než 1 miliardu korun a předejít tak stavbě vodního díla Nové Heřminovy, které by znamenalo likvidaci prosperující obce na Jesenicku.
„Projekt jsme ocenili, protože technicky prokazuje reálnost trvalého a koncepčního řešení ochrany před povodněmi, které je stejně účinné jako přehrada, vztahuje se i na vodu roku z 1997, je o polovinu levnější a bude impulsem pro zkvalitnění urbanistického řešení Krnova,“ komentoval ocenění Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.
Červencová povodeň na Opavě v roce 1997 byla mimořádná jak svým rozsahem, tak i způsobenými škodami. Samosprávy v postižené oblasti požadovaly důsledné řešení preventivní protipovodňové ochrany. Prvním navrhovaným řešením byla již v roce 1997 retenční nádrž Nové Heřminovy. Její vybudování by stálo zhruba 2,3 až 3 mld Kč a znamenalo by přesídlení 250 občanů obce, likvidaci 75 rodinných domů a dalších hospodářských budov, zničení infrastruktury obce, hodnot a vztahů, které tamní lidé po staletí vytvářeli.
Jedinou alternativní variantou k retenční nádrži je tzv. individuální protipovodňová ochrana obcí, v tomto případě by se jednalo o zvýšení kapacity koryta Opavy v Krnově na objem stoleté vody. Touto variantou se v listopadu 2001 velmi schematicky zabývala studie firmy Aquatis. Jejím závěrem bylo, že by se koryto řeky v celé délce rozšířilo velmi významně, příliš by zasáhlo do zástavby Krnova i jeho infrastruktury a vyvolalo by obdobné náklady jako stavba vodního díla Nové Heřminovy (cca 2,2 – 2,5 mld Kč).
Studie Unie pro řeku Moravu, která vznikla v červnu 2005 ale prokazuje možnost zvýšení průtočnosti koryta Opavy v Krnově jiným, ohleduplným způsobem, jehož cena by nepřesáhla 1 mld Kč. Návrh Unie pro řeku Moravu je přitom ze sociálního, ekonomického a environmentálního hlediska výhodnější než varianta vodního díla Nové Heřminovy a počítá s propojením údolní nivy Opavy a vytvořením přirozeného koridoru – odpočinkové zóny a cyklostezky.
“Obdobné studie z dílny Unie pro řeku Moravu využila po roce 1997 Olomouc, která má již připraven projekt zkapacitnění koryta Moravy spojeného s revitalizací řeky v centru a jejím využitím pro rekreaci. Odborníci z Unie pro řeku Moravu navíc zpracovali řešení za desetinu nákladů, které si vyžádala obdobná práce vodohospodářské firmy a museli si sami pořizovat údaje, které jim povodí Odry odmítlo poskytnout. Věnovali tomu velké množství energie, protože jim na záleží jak na lidech z Heřminov, tak na tom, jak stát nakládá s veřejnými prostředky,“ dodal Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství.
Historie obce Nové Heřminovy je provázena mnoha útrapami. Byla několikrát vypleněna, domy, doly a hutě byly vypáleny, obyvatelstvo odvlečeno. Obec se vždy z těchto, ale i z přírodních, katastrof vzpamatovala a zachovala se až do dnešní doby.
„Nemohu říct, že mě ocenění projektu netěší. Důležitější však bude, aby prospělo občanům Nových Heřminov. Často mívám pochybnosti o smyslu své práce, v tomto případě jsem je ale neměl. Otázka, jestli má být zajištěna protipovodňová ochrana Krnova, či jiných obcí, za cenu likvidace Nových Heřminov, neměla být nikdy vznesena. Myslím si, že by to mělo být jasné všem, kteří cítí s druhými lidmi,“ uvedl Václav Čermák z Unie pro řeku Moravu a dodal: “Občané této obce dnes bloudí labyrintem kanceláří lhostejných politiků a úředníků, kteří nerozlišují hodnotu domova a domu. Tvrzení některých odborníků, že ochranu Krnova nelze zajistit jiným reálným způsobem než stavbou retenční nádrže, mne vyprovokovalo k přijetí zakázky, jíž se mělo prokázat, že to jde. Za tuto příležitost děkuji Nadaci Partnerství.“
Kontakt:
Miroslav Kundrata, Nadace Partnerství, tel. 542 422 768, mob. 606 763 116, miroslav.kundrata@ecn.cz
1) Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující ekologické projekty ve všech regionech České republiky. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 100 miliónů korun už na 1500 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů. Nadace je příjemcem příspěvku do nadačního jmění z Nadačního investičního fondu. Od roku 2004 se Nadace Partnerství sloučila s Nadačním fondem Josefa a Petry Vavrouškových.
2) Unie pro řeku Moravu je občanské sdružení nevládních neziskových organizací a jednotlivců v povodí řeky Moravy. Organizace vznikla v roce 1993 s cílem je podporovat život v řece Moravě a na jejích březích a usilovat o její čistotu a iniciovat ekologicky orientované možnosti rozvoje v celém jejím povodí.Obrací se na starosty obcí, obecní zastupitelstva, správce toků, rybářské svazy a další dobrovolné organizace, které u řeky Moravy bydlí, hospodaří a mají tuto řeku rádi.
Údaje o projektu: Studie zvýšení kapacity koryta a revitalizace řeky Opavy v Krnově
Název předkladatele: Unie pro řeku Moravu
Realizátor projektu: Václav Čermák
Kontakt: tel. 543 236 220, vac.cermak@volny.cz
Datum udělení grantu: 29. 4. 2004
Výše uděleného grantu: 160 000 Kč
Cíl projektu
Cílem projektu je vypracování a projednání studie, která má citlivějším technickým řešením prokázat, že je reálné zvýšit kapacitu koryta řeky Opavy v Krnově, aniž by se drasticky zasáhlo do městské zástavby a infrastruktury. Autoři studie navrhují, jak lze obnovit funkce řeky jako základu urbanistické struktury města a přiblížit koryto Opavy přírodě blízkým podmínkám. Jejich projekt obsahuje také návrh na propojení údolní nivy nad a pod Krnovem přírodním koridorem a cyklistickou stezkou.
Studie přibližně vyčísluje náklady individuální protipovodňové ochrany obcí v údolní nivě řeky Opavy v úseku mezi uvažovanou přehradou a Krnovem. Uvažované řešení je ze sociálního, ekonomického a environmentálního hlediska výhodnější než varianta vodního díla Nové Heřminovy.
Návrh Unie pro řeku Moravu ukazuje, že požadovaných parametrů je možné dosáhnout s vynaložením (oproti návrhu společnosti Aquatis) podstatně nižších nákladů, bez rozsáhlých demolic objektů. V případě úspěšnosti projektu je možné očekávat změnu rozhodnutí zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Řešení by bylo zejména přínosem pro občany Nových Heřminov, kterým hrozí likvidace, ale i pro občany Krnova, kterým řešení vytvoří reálnější předpoklady pro protipovodňovou ochranu města a stane se impulsem pro zatraktivnění poříční zóny centra.
Popis problému
Povodeň z července 1997 na řece Opavě byla mimořádná jak svým rozsahem, tak i způsobenými škodami. Místní samosprávy v postižené oblasti požadovaly důsledné řešení preventivní protipovodňové ochrany. První řešení – retenční nádrž Nové Heřminovy – navrhli v roce 1997 vodohospodáři. Na území uvažované nádrže se ale nachází jedna z mála prosperujících obcí v oblasti Jeseníků – Nové Heřminovy. Přesídlení 250 občanů obce a zničení hodnot a vztahů, které tam po staletí lidé vytvářeli, je vážným důsledkem stavby nádrže. Tamní občané se dlouhodobě brání likvidaci obce (která by představovala zbourání 75 rodinných domů a dalších hospodářských budov a zničení infrastruktury obce). Náklady spojené se stavbou nádrže byly odhadnuty na 2,3 až 3 mld. Kč. I přesto, že uvažovaná retenční nádrž by znamenala významný přínos pro protipovodňovou ochranu Krnova, považují autoři studie likvidaci Nových Heřminov, nehledě na nedozírné ekologické důsledky, za příliš velkou cenu a navrhují alternativní řešení.
Jedinou adekvátní a stejně účinnou variantou jako je retenční nádrži je individuální protipovodňová ochrana obcí zvýšením kapacity koryta na tzv. stoletou vodu.
Touto variantou se v listopadu 2001 zabývala studie firmy Aquatis. Jejich závěrem bylo, že by se koryto řeky výrazně rozšířilo v celé délce, což by znamenalo nepředstavitelný zásah do zástavby Krnova i jeho infrastruktury a obdobné náklady jako u stavby vodního díla Nové Heřminovy (cca 2,2 – 2,5 mld Kč).
Studie Unie pro řeku Moravu, která vznikla v roce 2005 ale prokazuje možnost zvýšení průtočnosti koryta Opavy v Krnově jiným, ohleduplným způsobem, jehož cena by pro Q100 nepřesáhla 1 mld Kč a i pro Q1997 by stále zůstávala na polovině nákladů za vodní dílo Nové Heřminovy.
Realizace
Grant Nadace Partnerství byl použit na pořízení map, tiskařské práce, kopírování, cestovné, zaměřování profilů (tyto údaje odmítlo Povodí Odry poskytnout) a alespoň částečnou úhradu prací na vlastním projektu.
Nyní je studie po dohodě s Ministerstvem životního prostředí předložena k odborné oponentuře. Po jejím dokončení bude vyvoláno jednání s Ministerstvem zemědělství, Severomoravským krajem, městem Krnov a dalšími úřady o navržené variantě individuální ochrany Krnova a dalších obcí na toku Opavy.
Pokud by řešení, které studie Unie pro řeku Moravu navrhuje, bylo přijato zastupitelstvem města Krnova, je možné očekávat změnu rozhodnutí zastupitelstva Moravskoslezského kraje a změnu postoje Ministerstva zemědělství ČR. Řešení by bylo zejména přínosem pro občany Nových Heřminov, kterým hrozí likvidace, ale i pro občany Krnova, kterým vytvoří reálnější předpoklady pro protipovodňovou ochranu města a impuls pro revitalizaci poříční zóny.
Studie nabízí řešení protipovodňové ochrany Krnova, které rozšířením průtočného profilu může převést průtok odpovídající tzv. stoleté vodě i průtok odpovídající povodni z roku 1997. Řešení, které studie navrhuje, je nákladově výrazně nižší než varianta přehrady a ve variantě ochrany na povodeň 1997 počítá s demolicí pouze jednoho cenného objektu v Krnově.
Řešení odpovídá moderním světovým trendům a reaguje na nepředvídatelnost povodní a změny klimatu mnohem lépe než stavby přehrad, které s sebou nesou řadu rizik. Nové Heřminovy např. vůbec neřeší povodňovou vlnu na Opavici, jejíž povodí je pouze o třetinu menší než povodí Opavy. Obě řeky se stékají v Krnově.
„Projekt jsme ocenili, protože technicky prokazuje reálnost trvalého a koncepčního řešení ochrany před povodněmi, které je stejně účinné jako přehrada, vztahuje se i na vodu roku z 1997, je o polovinu levnější a bude impulsem pro zkvalitnění urbanistického řešení Krnova,“ komentoval ocenění Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.
Červencová povodeň na Opavě v roce 1997 byla mimořádná jak svým rozsahem, tak i způsobenými škodami. Samosprávy v postižené oblasti požadovaly důsledné řešení preventivní protipovodňové ochrany. Prvním navrhovaným řešením byla již v roce 1997 retenční nádrž Nové Heřminovy. Její vybudování by stálo zhruba 2,3 až 3 mld Kč a znamenalo by přesídlení 250 občanů obce, likvidaci 75 rodinných domů a dalších hospodářských budov, zničení infrastruktury obce, hodnot a vztahů, které tamní lidé po staletí vytvářeli.
Jedinou alternativní variantou k retenční nádrži je tzv. individuální protipovodňová ochrana obcí, v tomto případě by se jednalo o zvýšení kapacity koryta Opavy v Krnově na objem stoleté vody. Touto variantou se v listopadu 2001 velmi schematicky zabývala studie firmy Aquatis. Jejím závěrem bylo, že by se koryto řeky v celé délce rozšířilo velmi významně, příliš by zasáhlo do zástavby Krnova i jeho infrastruktury a vyvolalo by obdobné náklady jako stavba vodního díla Nové Heřminovy (cca 2,2 – 2,5 mld Kč).
Studie Unie pro řeku Moravu, která vznikla v červnu 2005 ale prokazuje možnost zvýšení průtočnosti koryta Opavy v Krnově jiným, ohleduplným způsobem, jehož cena by nepřesáhla 1 mld Kč. Návrh Unie pro řeku Moravu je přitom ze sociálního, ekonomického a environmentálního hlediska výhodnější než varianta vodního díla Nové Heřminovy a počítá s propojením údolní nivy Opavy a vytvořením přirozeného koridoru – odpočinkové zóny a cyklostezky.
“Obdobné studie z dílny Unie pro řeku Moravu využila po roce 1997 Olomouc, která má již připraven projekt zkapacitnění koryta Moravy spojeného s revitalizací řeky v centru a jejím využitím pro rekreaci. Odborníci z Unie pro řeku Moravu navíc zpracovali řešení za desetinu nákladů, které si vyžádala obdobná práce vodohospodářské firmy a museli si sami pořizovat údaje, které jim povodí Odry odmítlo poskytnout. Věnovali tomu velké množství energie, protože jim na záleží jak na lidech z Heřminov, tak na tom, jak stát nakládá s veřejnými prostředky,“ dodal Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství.
Historie obce Nové Heřminovy je provázena mnoha útrapami. Byla několikrát vypleněna, domy, doly a hutě byly vypáleny, obyvatelstvo odvlečeno. Obec se vždy z těchto, ale i z přírodních, katastrof vzpamatovala a zachovala se až do dnešní doby.
„Nemohu říct, že mě ocenění projektu netěší. Důležitější však bude, aby prospělo občanům Nových Heřminov. Často mívám pochybnosti o smyslu své práce, v tomto případě jsem je ale neměl. Otázka, jestli má být zajištěna protipovodňová ochrana Krnova, či jiných obcí, za cenu likvidace Nových Heřminov, neměla být nikdy vznesena. Myslím si, že by to mělo být jasné všem, kteří cítí s druhými lidmi,“ uvedl Václav Čermák z Unie pro řeku Moravu a dodal: “Občané této obce dnes bloudí labyrintem kanceláří lhostejných politiků a úředníků, kteří nerozlišují hodnotu domova a domu. Tvrzení některých odborníků, že ochranu Krnova nelze zajistit jiným reálným způsobem než stavbou retenční nádrže, mne vyprovokovalo k přijetí zakázky, jíž se mělo prokázat, že to jde. Za tuto příležitost děkuji Nadaci Partnerství.“
Kontakt:
Miroslav Kundrata, Nadace Partnerství, tel. 542 422 768, mob. 606 763 116, miroslav.kundrata@ecn.cz
1) Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující ekologické projekty ve všech regionech České republiky. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 100 miliónů korun už na 1500 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů. Nadace je příjemcem příspěvku do nadačního jmění z Nadačního investičního fondu. Od roku 2004 se Nadace Partnerství sloučila s Nadačním fondem Josefa a Petry Vavrouškových.
2) Unie pro řeku Moravu je občanské sdružení nevládních neziskových organizací a jednotlivců v povodí řeky Moravy. Organizace vznikla v roce 1993 s cílem je podporovat život v řece Moravě a na jejích březích a usilovat o její čistotu a iniciovat ekologicky orientované možnosti rozvoje v celém jejím povodí.Obrací se na starosty obcí, obecní zastupitelstva, správce toků, rybářské svazy a další dobrovolné organizace, které u řeky Moravy bydlí, hospodaří a mají tuto řeku rádi.
Údaje o projektu: Studie zvýšení kapacity koryta a revitalizace řeky Opavy v Krnově
Název předkladatele: Unie pro řeku Moravu
Realizátor projektu: Václav Čermák
Kontakt: tel. 543 236 220, vac.cermak@volny.cz
Datum udělení grantu: 29. 4. 2004
Výše uděleného grantu: 160 000 Kč
Cíl projektu
Cílem projektu je vypracování a projednání studie, která má citlivějším technickým řešením prokázat, že je reálné zvýšit kapacitu koryta řeky Opavy v Krnově, aniž by se drasticky zasáhlo do městské zástavby a infrastruktury. Autoři studie navrhují, jak lze obnovit funkce řeky jako základu urbanistické struktury města a přiblížit koryto Opavy přírodě blízkým podmínkám. Jejich projekt obsahuje také návrh na propojení údolní nivy nad a pod Krnovem přírodním koridorem a cyklistickou stezkou.
Studie přibližně vyčísluje náklady individuální protipovodňové ochrany obcí v údolní nivě řeky Opavy v úseku mezi uvažovanou přehradou a Krnovem. Uvažované řešení je ze sociálního, ekonomického a environmentálního hlediska výhodnější než varianta vodního díla Nové Heřminovy.
Návrh Unie pro řeku Moravu ukazuje, že požadovaných parametrů je možné dosáhnout s vynaložením (oproti návrhu společnosti Aquatis) podstatně nižších nákladů, bez rozsáhlých demolic objektů. V případě úspěšnosti projektu je možné očekávat změnu rozhodnutí zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Řešení by bylo zejména přínosem pro občany Nových Heřminov, kterým hrozí likvidace, ale i pro občany Krnova, kterým řešení vytvoří reálnější předpoklady pro protipovodňovou ochranu města a stane se impulsem pro zatraktivnění poříční zóny centra.
Popis problému
Povodeň z července 1997 na řece Opavě byla mimořádná jak svým rozsahem, tak i způsobenými škodami. Místní samosprávy v postižené oblasti požadovaly důsledné řešení preventivní protipovodňové ochrany. První řešení – retenční nádrž Nové Heřminovy – navrhli v roce 1997 vodohospodáři. Na území uvažované nádrže se ale nachází jedna z mála prosperujících obcí v oblasti Jeseníků – Nové Heřminovy. Přesídlení 250 občanů obce a zničení hodnot a vztahů, které tam po staletí lidé vytvářeli, je vážným důsledkem stavby nádrže. Tamní občané se dlouhodobě brání likvidaci obce (která by představovala zbourání 75 rodinných domů a dalších hospodářských budov a zničení infrastruktury obce). Náklady spojené se stavbou nádrže byly odhadnuty na 2,3 až 3 mld. Kč. I přesto, že uvažovaná retenční nádrž by znamenala významný přínos pro protipovodňovou ochranu Krnova, považují autoři studie likvidaci Nových Heřminov, nehledě na nedozírné ekologické důsledky, za příliš velkou cenu a navrhují alternativní řešení.
Jedinou adekvátní a stejně účinnou variantou jako je retenční nádrži je individuální protipovodňová ochrana obcí zvýšením kapacity koryta na tzv. stoletou vodu.
Touto variantou se v listopadu 2001 zabývala studie firmy Aquatis. Jejich závěrem bylo, že by se koryto řeky výrazně rozšířilo v celé délce, což by znamenalo nepředstavitelný zásah do zástavby Krnova i jeho infrastruktury a obdobné náklady jako u stavby vodního díla Nové Heřminovy (cca 2,2 – 2,5 mld Kč).
Studie Unie pro řeku Moravu, která vznikla v roce 2005 ale prokazuje možnost zvýšení průtočnosti koryta Opavy v Krnově jiným, ohleduplným způsobem, jehož cena by pro Q100 nepřesáhla 1 mld Kč a i pro Q1997 by stále zůstávala na polovině nákladů za vodní dílo Nové Heřminovy.
Realizace
Grant Nadace Partnerství byl použit na pořízení map, tiskařské práce, kopírování, cestovné, zaměřování profilů (tyto údaje odmítlo Povodí Odry poskytnout) a alespoň částečnou úhradu prací na vlastním projektu.
Nyní je studie po dohodě s Ministerstvem životního prostředí předložena k odborné oponentuře. Po jejím dokončení bude vyvoláno jednání s Ministerstvem zemědělství, Severomoravským krajem, městem Krnov a dalšími úřady o navržené variantě individuální ochrany Krnova a dalších obcí na toku Opavy.
Pokud by řešení, které studie Unie pro řeku Moravu navrhuje, bylo přijato zastupitelstvem města Krnova, je možné očekávat změnu rozhodnutí zastupitelstva Moravskoslezského kraje a změnu postoje Ministerstva zemědělství ČR. Řešení by bylo zejména přínosem pro občany Nových Heřminov, kterým hrozí likvidace, ale i pro občany Krnova, kterým vytvoří reálnější předpoklady pro protipovodňovou ochranu města a impuls pro revitalizaci poříční zóny.
Studie nabízí řešení protipovodňové ochrany Krnova, které rozšířením průtočného profilu může převést průtok odpovídající tzv. stoleté vodě i průtok odpovídající povodni z roku 1997. Řešení, které studie navrhuje, je nákladově výrazně nižší než varianta přehrady a ve variantě ochrany na povodeň 1997 počítá s demolicí pouze jednoho cenného objektu v Krnově.
Řešení odpovídá moderním světovým trendům a reaguje na nepředvídatelnost povodní a změny klimatu mnohem lépe než stavby přehrad, které s sebou nesou řadu rizik. Nové Heřminovy např. vůbec neřeší povodňovou vlnu na Opavici, jejíž povodí je pouze o třetinu menší než povodí Opavy. Obě řeky se stékají v Krnově.
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk