Petra Švambergová "> Nákupy na farmářských trzích šetří peněženku i životní prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nakupy-na-farmarskych-trzich-setri-penezenku-i-zivotni-prostredi?ids%5Bx8ea7abaaa052e89b455141202820f41d%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Nákupy na farmářských trzích šetří peněženku i životní prostředí

9. srpna 2012 | Hnutí Duha
Autor: Petra Švambergová , tel: 737 318 535
Nejvyhledávanější potraviny na farmářských tržištích jsou cenově srovnatelné nebo dokonce levnější než ty, které nabízejí supermarkety [1]. Ukazují to výsledky analýzy, ve které Hnutí DUHA porovnalo ceny v supermarketech a na tržnicích v Praze a Brně [2].

Místní jídlo je tak nejen čerstvé a chutné, ale i finančně přijatelné. Zákazníci ho mohou nakoupit na stále populárnějších trzích nebo přímo u lokálních zemědělců.

Hnutí DUHA nabízí ve svém internetovém adresáři na www.hnutiduha.cz/bioadresar přes pět set kontaktů na místní pěstitele, kteří prodávají přímo ze dvora, dodávají zboží na tržnice nebo do bioklubů. V adresáři je možné vyhledat podrobný sortiment a informace, co a kam zemědělci dodávají. Zákazníci si mohou najít farmáře podle krajů i druhu zboží.

Brněnské a pražské supermarkety jednotlivých řetězců mají velmi podobné ceny stejného zboží, u komodit z tržnic v Praze a Brně najdeme cenové rozdíly v řádu několika korun ve prospěch Brna. I přesto lze na obou tržištích nakoupit některé potraviny výhodněji než v supermarketu. Nejmarkantnější rozdíl představují ceny brambor: na brněnském Zelném trhu stojí v průměru 9,50 Kč za kilogram, na Tylově náměstí v Praze pak 13,50 Kč. Jejich průměrná cena v supermarketu je však 16 Kč. Významně se liší také ceny mrkve, kterou nakoupíme u farmářů průměrně za 21 Kč za kilogram, kdežto v supermarketu za průměrných 26,50 Kč.

Nákupem místních potravin na tržnicích získávají zákazníci jistotu, že jídlo nestrávilo desítky hodin na cestě v kamionech spotřebovávajících kvanta ropy a neobsahuje zbytečné postřiky nutné pro dlouhý transport a skladování v umělých podmínkách. Tím, že kupují zboží přímo od pěstitele, zůstává zisk přímo u něj, a ne u obchodníka.

Petra Švambergová řekla:

„Místní potraviny prodávané na tržnicích, ze dvora nebo v bioklubech s sebou přináší mnoho výhod: podporu drobným pěstitelům a rodinným farmám, menší množství obalů, oživení veřejných prostranství a zdravé, čerstvé jídlo pro zákazníky. V internetovém adresáři si může každý jednoduše najít nejbližšího zemědělce ve svém okolí a vybrat si podle zboží, o které má zájem. I díky tak běžné věci, jakou je nakupování potravin, můžou mít profit nejen sami zákazníci, ale i česká ekonomika a životní prostředí.“

Poznámky:

[1] Nákup 1 kilogramu každé ze sledovaných plodin (jablka, brambory, mrkev, cibule) vyjde na tržnici v průměru stejně draho nebo levněji než v supermarketu.

[2] Průzkum cen probíhal od 24. června do 25. července 2012 v supermarketech Albert, Billa a Lidl, na Zelném trhu v Brně a na Farmářských trzích na Tylově náměstí v Praze.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

další pachatel dobra - 11. 8. 2012 - Vlado

vždy při nákupu potravin a čehokoliv jiného rozhodovala cena a kvalita.
Sociální inženýři za přispění pachatelů dobra zničili objektivitu cen a nyní nám vnucují jiné parametry rozhodování, jako ujeté kilometry apod. Pisatelka se pokouší o nemožné což ji lichotí doufám, že nezištně.
Velice úsměvný je argument, že mrkev a brambory nechávají řetězce stříkat chemikáliemi, aby přežili transport na velkou vzdálenost. Tento argument o něčem svědčí.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist