Lenka Eckertová "> Národní centrum bezpečnějšího internetu zahajuje kampaň „Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti 2013“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/narodni-centrum-bezpecnejsiho-internetu-zahajuje-kampan-evropsky-mesic-kyberneticke-bezpecnosti-2013
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní centrum bezpečnějšího internetu, z.s.p.o.: Národní centrum bezpečnějšího internetu zahajuje kampaň „Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti 2013“

1. října 2013 | Národní centrum bezpečnějšího internetu, z.s.p.o.
Autor: Lenka Eckertová, tel: +420 252 548 438
Řešení kybernetické bezpečnosti patří k důležitým tématům dnešního světa, což na jaře 2013 názorně ukázaly i v České republice proběhlé DDoS útoky na ICT infrastrukturu. Je zřejmé, že šíření osvěty o bezpečném online chování je nedílnou součástí zvyšování bezpečnosti v kyberprostoru. Česká republika byla díky iniciativě Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) a podpoře Ministerstva vnitra jednou ze zemí, kde se loni realizoval pilotní projekt celoevropské kampaně. NCBI letos zahájí kampaň „Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti“ (ECSM) 1. října a provázet ji bude motto: „Online bezpečnost vyžaduje vaši účast!“

ECSM 2013 (European Cyber Security Month) je kampaň inspirovaná podobnými projekty v USA a Austrálii. Zvláštnosti jazykově i kulturně pestrého evropského teritoria vyžadují systematické a koordinované úsilí, aby byly myšlenky a principy kybernetické bezpečnosti úspěšně dovedeny do povědomí a reálné praxe evropských uživatelů internetu a online technologií.

Letošní kampaň v ČR, jejímž realizátorem je opět NCBI, proběhne pod záštitou Mgr. Vladimíra Rohela, ředitele Národního centra kybernetické bezpečnosti z Národního bezpečnostního úřadu. Prostřednictvím akcí v rámci ECSM 2013, do nichž budou zapojeni partneři ze státního, soukromého i neziskového sektoru, dojde k prohloubení komunikace mezi zainteresovanými subjekty i k navázání spolupráce s dalšími organizacemi. Inspiraci, zkušenosti a „pohled zvnějšku“ přinese účast zahraničních hostů z institucí zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Aktivity přispějí také k rozšíření informací pro laickou veřejnost s tématy, jak problémům v kyberprostoru předcházet, jak je řešit, a kam se v případě potřeby obrátit. Uživatelé internetu by si měli uvědomit, že bezpečnější online prostředí je sdílenou zodpovědností.

Aktivity v rámci kampaně ECSM 2013, koordinované Evropskou agenturou pro síťovou a informační bezpečnost (ENISA) a DG CONNECT Evropské komise, proběhnou v pětadvaceti evropských zemích. Zájem o účast na kampani projevilo více než čtyřicet partnerů z veřejného i soukromého sektoru – mezi nimi například mezinárodní i evropské organizace a profesionální informační a komunikační asociace, jako např. EUROPOL/EC3, Evropský hospodářský a sociální výbor (EESC), informační síť EC Europe Direct, ISACA, ISSA, SANS, nadace ECDL, Evropský rok občanů 2013 a SDA (Friends of Europe & Debating Europe).

Výkonný ředitel agentury ENISA, prof. Udo Helmbrecht, sděluje: „ENISA je zprostředkovatelem znalostí na poli kybernetické bezpečnosti. Kampaň Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti umožňuje sdílet zkušenosti a nejlepší praxi, což povede ke zlepšení výsledků všech subjektů působících v této oblasti. Jedná se i o vaši bezpečnost a vaše zájmy; online bezpečnost vyžaduje i vaši aktivní účast.“ A k tomu dodává: „Nacházíme se v době, kdy se význam kybernetické bezpečnosti zvyšuje – jak pro společnost, tak pro ekonomiku. Výzvou je proto udržet krok v rozvoji dovedností a znalostí občanů i malých a středních podniků a zvýšit důvěru ve veřejné a soukromé IT služby používané v každodenním životě.“

„Naše společnost závisí na informačních a telekomunikačních technologiích stále větší měrou. Je nutné, aby tyto technologie zůstaly svobodné a inovativní, a abychom nadále přispívali k jejich rozvoji a růstu. Kyberprostor však musí být také bezpečný a spolehlivý a proto se nesmí zapomínat na jeho zranitelnost. Internet, e-maily, sociální sítě, chytré telefony, wi-fi připojení a spousta informací a dat je všude kolem nás 24 hodin denně. Ale také bezpečnostní hrozby, rovněž 24 hodin denně. Hrozby mohou mít různou motivaci nebo různý původ, od šikany, kriminálních či teroristických útoků až po přírodní katastrofy či neúmyslné chyby. To jsou důvody, které nutí většinu zúčastněných hráčů k průběžnému zvyšování bezpečnosti v kyberprostoru,“ doplňuje Vladimír Rohel z Národního bezpečnostního úřadu.

Kampaň je organizována v souladu s hlavním směrem osvětových aktivit pracovní skupiny EU-USA ke kybernetické bezpečnosti a kybernetické kriminalitě v kontextu EU-U.S. summitu konaného
20. listopadu 2010 v Lisabonu.

V České republice je kampaň podporována mj. společností Intel. Pavel Kubů, manažer pro oblast vzdělávání a zdravotnictví společnosti Intel, dodává: „Společnost Intel si uvědomuje potřebu zvýšit informační gramotnost ve specifických skupinách společnosti, proto spolupracuje s Národním centrem bezpečnějšího internetu na propagaci tématu i na vzdělávání v oblasti online bezpečnosti zaměřené na nejvíce ohrožené skupiny populace.“

Kampaň podpořila svou aktivitou rovněž agentura CoLin.

Webové stránky projektu: http://cybersecuritymonth.eu a http://www.saferinternet.cz/ecsm-2013/ecsm-2013.html

Kontakt pro zájemce o spolupráci v rámci kampaně ESCM 2013:
Šárka Soudková, Ph.D.
Manažerka kampaně „Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti 2013“
E-mail: soudkova@saferinternet.cz
Lenka Eckertová, tel: 420 252 548 438
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist