Petra Roubíčková "> Naše budoucnost je bohatší o dalších 150 stromů na podporu projektu "Sázíme budoucnost" a k poctě Mahátmy Gándhího - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nase-budoucnost-je-bohatsi-o-dalsich-150-stromu-na-podporu-projektu-sazime-budoucnost-a-k-pocte-mahatmy-gandhiho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Naše budoucnost je bohatší o dalších 150 stromů na podporu projektu "Sázíme budoucnost" a k poctě Mahátmy Gándhího

2. října 2019 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Poblíž obce Vyskeř poroste ode dneška nová ovocná alej. Pod hlavičkou projektu Sázíme budoucnost a s připomenutím odkazu indického environmentalisty světového významu Mahátmy Gándhího zde spolu s dobrovolníky vysadili předseda vlády ČR Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec, velvyslankyně Indie v ČR Narinder Chauhan, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc na sto padesát původních druhů hrušní, třešní a švestek.

"Dnes jsem zde opětovně podpořil společný projekt Ministerstva životního prostředí a Nadace Partnerství "Sázíme budoucnost". Jeho cílem je do pěti let vysadit 10 milionů stromů mimo les a hlavně se do něj může zapojit úplně každý, komu leží naše budoucnost na srdci. Každý totiž může sázet a výsadby do projektu registrovat nebo třeba poslat peníze na výsadby, které pak zajistí dobrovolnické organizace. Škála zapojení veřejnosti je široká a já chci všechny pozvat, aby se do tohoto bohulibého, ale také velmi užitečného projektu zapojili. Protože stromy potřebujeme pro naše přežití," říká předseda vlády ČR Andrej Babiš.

První z řady 150 stromů - lípu srdčitou jako symbol české státnosti a svobody slavnostně vysadila na půdě Indického velvyslanectví v Praze už v červnu na Mezinárodní den životního prostředí indická velvyslankyně Narinder Chauhan, spolu s náměstkem Ministerstva životního prostředí Vladislavem Smržem. Společně tak oslavili 150. výročí narození Mahátmy Gándhího, kterého si letos celý svět připomíná i pro jeho inspirativní filozofii nenásilí a úctu k přírodě. Velvyslankyně Narinder Chauhanová k tomu dodává: "Celý svět zná Gándhího filozofii a pojetí nenásilí. Mnohem méně jej ale známe jako velkého environmentalistu. Sázení stromů je dobrým způsobem, jak si tuto výjimečnou osobnost připomínat."

Pro výsadbu dalších 149 listnáčů byla vybrána lokalita u Vyskře v CHKO Český ráj. Pozemky jsou ve vlastnictví obce a poskytují nádherný výhled do krajiny Českého ráje.

"Ovocná alej u Vyskře je naším dalším příspěvkem pro ochranu klimatu a zdravější českou krajinu, ovzduší, přírodu i její biodiverzitu. Obohatí zdejší krajinu a zároveň posílí protierozní ochranu zemědělské půdy, zajistí také potravu mnoha opylovačům a poskytne útočiště pro drobnou zvěř, " uvádí ministr Richard Brabec a pokračuje: "Stromy jsou jedním ze základních prvků zdravého životního prostředí, zachycují prach a čistí ovzduší, pomáhají ale také zachycovat CO2. V dnešní době se proto staly symbolem rostoucího úsilí světa využívat přírodní cestu k nápravě problémů, které dříve způsobil člověk."

Právě takovou cestu nabízí iniciativa Sázíme budoucnost (www.sazimebudoucnost.cz), jejíž ambicí je v následujících 5 letech vysázet po celé České republice na deset milionů stromů v sídlech a volné krajině. Právě na menší výsadby stromů ve volné krajině (jakou je i dnešní sázení ve Vyskři), mohou obce, ale i fyzické a právnické osoby žádat o dotace z programů Ministerstva životního prostředí. Úřad na sázení stromů poskytuje dlouhodobě dotační podporu z Programu péče o krajinu (https://www.mzp.cz/cz/program_pece_o_krajinu). Kromě výsadeb se z něj financují mj. výřezy náletových dřevin, sečení a pastva, péče o památné stromy či výsadba stromů. Ročně se jeho prostřednictvím rozdělilo 100 - 150 milionů Kč, ale pro rok 2020 MŽP jeho rozpočet navýšilo na 300 milionů Kč. Současně k tomu dnes ministerstvo spolu se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlásily dotační výzvu z Národního programu Životní prostředí, ze které mohou na sázení stromů ve městech a v urbanizovaném prostředí žádat o financování výsadeb obce, kraje, ale i spolky a komunity. Výzva byla zveřejněna právě dnes a příjem žádostí začne 14. října. K dispozici je 100 milionů korun [1].

Výsadby stromů za účasti zástupců vlády a MŽP a v rámci projektu "Sázíme budoucnost" jsou v plném proudu. 9. listopadu 2019 se pak MŽP přidá k dobrovolnickému sázení unikátní jubilejní Aleje svobody na oslavu 30 let od sametové revoluce. Na pozemcích obce Vestec vysází dobrovolníci 900 metrů dlouhou ovocnou alej. Více na https://www.sazimebudoucnost.cz/akce/alej-svobody-2019 .

[1] Odkaz na TZ k vyhlášené výzvě z NPŽP: https://www.mzp.cz/cz/news_2019102_dotace-komunitni-sazeni-stromu
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist