Gabriela Kolářová "> Návrat ke kohoutkové vodě aneb neplaťte ročně tisíce za PETky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/navrat-ke-kohoutkove-vode-aneb-neplatte-rocne-tisice-za-petky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SodaStream: Návrat ke kohoutkové vodě aneb neplaťte ročně tisíce za PETky

13. března 2012 | SodaStream
Autor: Gabriela Kolářová , tel: 724 724 234
Ochrana životního prostředí skrze nižší spotřebu PET lahví a návrat ke kohoutkové vodě jsou hlavní cíle společnosti SodaStream, která nabízí alternativu k baleným vodám a nápojům v plechovkách.

Systém společnosti SodaStream umožňuje lidem sytit vodu z vodovodu a ochutit ji na sycené nápoje přímo u sebe doma. Snaží se tímto podpořit trend nižší spotřeby PET lahví, jež zatěžují životní prostředí. Jedna láhev SodaStream vydrží až 3 roky a vykompenzuje více než 2000 PET lahví a plechovek. Každý rok se těmito láhvemi zásobuje miliony domácností ve 42 zemích světa a vyprodukuje se 600 milionů litrů sycených nápojů vyrobených z kohoutkové vody.

„Spotřebitelé ročně plýtvají tisíce korun za nákupy balených vod, protože si myslí, že jsou zdravější a bezpečnější než jejich protějšek z kohoutku. Nikdo si ale neuvědomuje, že voda z kohoutku je v rozvinutých zemích vysoce regulována a monitorována, aby byla zdravotně zcela nezávadná,“ říká Daniel Vondrouš, poradce pro ekologickou politiku.

„Výroba a distribuce balené vody – od těžby a zpracování ropy, její dopravu až po recyklaci, spalování či skládkování PET lahví – má celou řadu negativních environmentálních dopadů. Stovky miliard nápojových PET lahví po světě končí ve spalovnách, na skládkách, v příkopech, v přírodě či dokonce doma v kamnech. Proto vítám každou alternativní nabídku spotřebitelům, která využívá kvalitní kohoutkovou vodu a šetří tak životní prostředí,“ dodává odborník.

Společnost SodaStream nabízí kromě jednoduchého a k životnímu prostředí šetrného systému také řadu ekologických výrobků jako např. vícenásobně použitelné lahve či sirupy uchovávané v bioláhvích, které se rozkládají mnohem rychleji než běžný plast. Tato technologie je součástí pokračujících snah společnosti snižovat dopad ekologických škod způsobených PET lahvemi a plechovkami:

„Každoročně se nezrecykluje více než 340 miliard lahví a plechovek. Jsou většinou vyhozeny a končí na skládkách. Bioláhev snižuje ekologický dopad, a nastiňuje tak možnou cestu do budoucna, která by umožnila nulovou ekologickou stopu u obalových materiálů. Ale to je zatím jen naše vroucí přání do budoucna,“ říká Michal Panis z českého zastoupení společnosti SodaStream.

Své ekologické snažení podporuje společnost již druhým rokem také prostřednictvím úspěšného projektu „Voda pro Afriku“. V jeho rámci mohou lidé koupí výrobníku SodaStream přispět částkou 18 Kč (1 USD) nadaci Water Project, a zajistit tak v Keni pitnou vodu pro jednoho člověka na celý rok. Ze získaných peněž se totiž hloubí studny u afrických základních a středních škol v západní Keni. Každá studna poskytuje pitnou vodu přibližně 200–400 žákům a lidem z blízkého okolí po dobu nejméně deseti let. “Loni se z vybraných peněz vybudovaly 3 studny a letos stavíme další,” uzavírá Michal Panis.


Věděli jste, že…?

Náklady na kohoutkovou vodu jsou mnohonásobně nižší než na balenou vodu.
Kohoutková voda je stejně čistá a zdravá jako voda balená.
V roce 2009 skončilo na světě cca 340 miliard PET lahví a plechovek na skládce, ve spalovně, v příkopech, v přírodě.
Významnou část nezákonně odhozeného odpadu v ČR tvoří nápojové obaly 37% objemu, plasty 41% hmotnosti, 77% objemu. (IEEP při VŠE pro MŽP 2007)
Za sběr a likvidaci pohozených PET lahví a plechovek jen kolem řek, silnic a dálnic, v obcích, CHKO a NP – zaplatíme 132 milionů korun. (opět IEEP při VŠE pro MŽP 2007)
Úroveň recyklace PET lahví: EU 48,4%, svět (včetně plechovek) 26 %, USA 23,1%, ČR cca 7 PET lahví z 10 (61 % obalových plastů)
Zvýšení recyklace nápojových PET lahví a plechovek na 90% by přineslo stejné snížení environmentálních dopadů jako snížení spotřeby balených nealkoholických nápojů o 10%.
Nová česká legislativa by měla:
přímo podpořit prevenci vzniku odpadů (poplatky za skládkování a za energetické využití odpadu, recyklační sleva pro obce s malou produkcí odpadu, adresná platba za svoz odpadu)
zvýšit odpovědnost výrobců nápojů za obaly (recyklační kvóty na PET lahve, nápojové plechovky a nápojové kartony)

Pro další informace navštivte microsite na http://www.sodastream.cz/go-green/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist