Dita Weinfurtová "> Nebezpečné dobrodružství skupiny netopýrů z Plzeňska je u konce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nebezpecne-dobrodruzstvi-skupiny-netopyru-z-plzenska-je-u-konce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Nebezpečné dobrodružství skupiny netopýrů z Plzeňska je u konce

2. května 2022 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Dita Weinfurtová, tel: 737 121 672
Dne 30.4.2022 vypustili pracovníci záchranné stanice DESOP Plzeň a České společnosti pro ochranu netopýrů zpět do přírody 45 zachráněných netopýrů rezavých. Jednalo se o zvířata z  Plzeňska, která na podzim omylem zalétla do soukromého bytu, kde shodou okolností na delší dobu uvízla. Díky spolupráci správce budovy, záchranné stanice v Plzni a ČESON se po zimě strávené v umělém zimovišti podařilo tyto výkonné lovce hmyzu navrátit do volnosti.

Dne 30. dubna skončil šťastným návratem do přírody dobrodružný příběh skupiny netopýrů rezavých, která strávila letošní zimu v péči České společnosti pro ochranu netopýrů. V prosinci loňského roku byla poradna ČESON kontaktována kvůli naléhavému případu. V jednom z bytů v panelovém domě na Plzeňsku bylo nalezeno velké množství netopýrů. „Jednalo se o netopýry rezavé, kteří patří k našim nejběžnějším druhům. Celoročně se vyskytují v úkrytech v lidských stavbách a ve stromech a zároveň jde o dálkové migranty, kteří z letních kolonií putují do zimovišť často vzdálených i více než 1000 km“, říká Eva Cepáková z ČESON. „V tomto případě šlo o dům, který byl na jaře 2021 zateplen a zanikly tak tradiční úkryty za mezipanelovými spárami. V první polovině října, po příletu na zimoviště, se přibližně stovce netopýrů mířících do každoročních úkrytů v dutinách za panely nepodařilo najít instalované budky a omylem vlétli otevřeným vyklápěcím oknem do jednoho z bytů. Shodou nešťastných okolností však zrovna v té době majitel ze zdravotních důvodů své bydliště na delší dobu opustil, a protože netopýři neumí vyletět větrací mezerou směrem ven, zůstali tak v bytě doslova uvězněni“, vysvětluje Dita Weinfurtová, která případ řešila. „V době, kdy byla přivolána záchranná stanice, se již v bytě bohužel nacházelo množství mrtvých jedinců. V teplém prostředí bytu netopýři nemohou upadnout do zimního spánku a bez vody a potravy strádají, vysilují se a hynou.“ Čtyřicet pět vyhublých a dehydratovaných netopýrů se však podařilo zachránit a vrátit zpět do přírody.
„Případů, kdy netopýři vlétnou nedopatřením do interiérů, máme ročně desítky. Obvykle se ale podaří problém rychle vyřešit a netopýry vypustit. Nicméně tragické příběhy podobné tomuto se čas od času vyskytnou. Tyto situace nám připomínají, jak silně jsou netopýři vázaní na lidské stavby a jak velký význam u nich má sociální tradice, tzn. po mnoho let opakované užívání stejných společných úkrytů“, doplňuje odbornice. V současnosti již existují metody, jak přítomnost chráněných živočichů před započetím stavby ověřit, i technická řešení umožňující zachování tradičních úkrytů a bezproblémové soužití s netopýřími sousedy. Informace o vhodných postupech a kontakty na bezplatný poradenský servis lze nalézt na webu sousednetopyr.cz nebo www.ceson.org.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist